Eli lähinnä jätkiltä kysyn:
kusetko aina seisaaltaan vai ehkä joskus istualtaan?
kusetko suoraan sinne veteen (lorotat) vai siihen reunoille?
Kiitän erittäin paljon vastauksista, teen aiheesta tutkimusta äidinkielen tunnille.
kusetko aina seisaaltaan vai ehkä joskus istualtaan?
kusetko suoraan sinne veteen (lorotat) vai siihen reunoille?
Kiitän erittäin paljon vastauksista, teen aiheesta tutkimusta äidinkielen tunnille.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aamulla, kun herään ennen klo 7 ja menen heti kuselle, nukuttaa vielä sen verran pahasti, että yleensä istun mieluummin. Istualtani kusen toki reunoille ja seisaaltani taas milloin mihinkin.
Joo, aina kusen, kun kusettaa, eli aamulla, pari kertaa päivällä riipuen nesteytyksestä ja ennen nukkumaanmenoa. Kusen aina seisten, veteen lorottaen, julkisissa vessoissa henkeä ensin pidättäen(up). Tietysti mieluiten kusen vaaran laella järvimaisemaa katsoen. Ei siinä muuta.
Minä tykkään tehdä sen niin, että toiset näkevät. Mieluimmin seisoen pitkällä kourulla. Olen aina pitänyt siitä, voi samalla vaikka jutella kun kusi lorisee.
Joo siis kaikkein mieluummin niin että joku näkee sen. Onko outoo?
kusen aina istuaaltaan. paitsi jos on ränni. ärsyttää eniten ne jotka kusee lattialle ja laioille (mihekästäkö?). käyn keskimäärin kuus kertaa päivässä kusella. :)
sinne reunoille vaan ettei tule ääntä, muutenkaan en pysty kusemaan jos joku kuuntelee
Hävettääkö sua jos joku kuulee? Vai mikset? Entä sit jos joku näkee?
Ujopissa on aika normaalia. Joku 10% kärsii siitä ainakin jonkin asteisesti.
Ovat jopa jenkeissä perustaneet tukisivuston.
http://www.paruresis.org/
Hyvä keino tuohon ujopissaan on todellakin se, että pidättää hengitystä niin kauan, että ei pysty muuta kuin kusemaan. Toisin sanoen puhalla keuhkot melkein tyhjiksi, äläkä hengitä kunnes olet aloittanut kusemisen. Kyllä sen oppii, kun kertyy kokemusta.
Tuo on todella hyvä keino ujopissaan. Itse ainakin pystyn kusesmaan nyt missä tahansa, vaikka ois mitä muijia kuuntelemassa tai vastaavaa. Kaikki lääkket sun muut on tohon uupeehen ihan turhia.
Mutta sen sanon, että jos kärsit uupeestä, niin hoida se, koska se rajoittaa todella paljon elämää niin fyysisesti kuin myös psyykksisesti ja sosiaalisesti.
ja kaikki kopit on täynnä. Mikä auttaisi?
en lorota.saan kuunnella naapurien lorottelua tarpeeksi.