Palstasta...

Tämän palstan pitäisi olla sellainen jossa voisi vapaasti käydä kysymässä neuvoa ja myös antaa neuvoja muille kipeissä asioissa (kuten etusivulla sanotaan). Koko touhua kuitenkin varjostaa se että joka keskusteluun tunkee joku kritisoija laukomaan mielipiteitään ja koko keskustelu menee pipariksi. Olisiko ylläpidon aika tehdä asialle jotain? Itse olen jo siirtynyt muihinkin osoitteisiin, mutta tässä menee hyvä keskustelupalsta "hukkaan" kun ei viitsi joka asiasta kiistellä, murehdittavaa on muutenkin.
6446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on niin että jokaisella on niin kovin eri näkemykset asioista. Toiset käsittelevät asioita eri tavalla kuin toiset. ja Jjos murheensa nettiin kertoo on myös kestettävä kritisointi. muutenhan voit sitten pyytää sähköposti osoitteita henkilöiltä joilla samat arvomaailmat ja keskustella heidän kanssaan rauhassa ja ilman häiriköintiä.

Äänestä

erilaiset katsantokannat, joista voi ammentaa oppia ja uusia ajatuksia, mahdollisesti kehittyä ihmisenä.

Normaalissa keskustelussa esitetään toki kritiikkiä, ja kysymyksiä.

Ei kannatakkaan vetää hernettä nenään kun kohtaa itsestä eriävän katsantokannan, vaan kuunnella mitä toisella on sanottavanaan, ja käyttää hyödykseen kaikki se mikä hyödykseen on käytettävissä.

Itsestään martyyrin tekevät, suvaitsemattomat, vain yhden(lue=oman)katsantokannan omaavat eivät usein saa taputuksia päälaelleen, vaan erilaisia kommentteja jotka ehkä koittavat murtaa tälläisen suppean ja huonostivoivan näkemään jotain uutta. Siksihän täällä ollaan, autetaan muita, jos voidaan. Mutta ei toki siten että autettava laittaa sanat suuhun muulle porukalle.

Äänestä

Monesti kirjoittaessani tänne palstalle. Ihan kivasti ovat kaikki ottaneet kantaa, ja olen saanut ajateltavaa myös erilaisista näkemyksistä. Lisäksi olen saanut paljon sellaista tietoa, jota en muutoin ehkä olisi saanut.

Kiitos palstalaiset!

Äänestä

olen samaa mieltä kuin edellä kirjoittaneet siitä että erilaisille mielipiteille pitää antaa tilaa, vaikkeivät ne olisikaan samoja kuin omat. MUTTA, tämä on mielestäni aivan kamala palsta. Käyn täällä silloin tällöin lueskelemassa ja kauhistun joka kerta. Olen aktiivisesti mukana muilla lapsettomuus ja vauvakuumefoorumeilla ja voin sanoa ettei niistä yksikään ole näin ilkeä kuin tämä. Silti ihmiset kyllä tuovat esiin omia mielipiteitään, myös erineviä sellaisia. Ei kyllä tulisi mieleenkään kysyä täältä mitään!

Äänestä

palstoja sitten on? Oon tällä hetkellä niin hölmösti suhtautuva, etten kestä käydä sellaisilla palstoilla, mitä ylläpitää jotkut kaksplussat tai vauvalehdet tms tai jossa on vauvojen kuvia ja mainoksia niihin liittyen.

Äänestä
  • Esim. Amoriineissa on oikein mukava ja kannustava ketju www.amoriini.com (vauvakuume-ketju). Muuten myös Helistimen (www.helistin.fi)on mielestäni hyvä. Jos hallitsee englantia niin Fertilityfriend.com:ista löytyy aivan loistavia ketjuja, eri pitkään yrittäneille, eri kohtaa kierrossa olevia, eri hoitoja läpikäyneitä jnejne. Ruotsinkielisistä www.familjeliv.se on tosi hyvä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yksi lapseton kirjoitti:

Tämän palstan pitäisi olla sellainen jossa voisi vapaasti käydä kysymässä neuvoa ja myös antaa neuvoja muille kipeissä asioissa (kuten etusivulla sanotaan). Koko touhua kuitenkin varjostaa se että joka keskusteluun tunkee joku kritisoija laukomaan mielipiteitään ja koko keskustelu menee pipariksi. Olisiko ylläpidon aika tehdä asialle jotain? Itse olen jo siirtynyt muihinkin osoitteisiin, mutta tässä menee hyvä keskustelupalsta "hukkaan" kun ei viitsi joka asiasta kiistellä, murehdittavaa on muutenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu