Kumpa Topfield?

Asun kaapelitaloudessa ja olen jo pitkään himoinnut Topfieldin tallentavia bokseja. En vaan pysty päättämään kumman kannattaa ostaa Topfield 4100 vai Tofield 5100 HDMI?? 4100 sais satasen halvemmalla.. mut kannattaako mun maksaa 5100 USB ja HDMI liitännöistä?? Muuten käytännössä varmaan sama laite?

TV on Sonyn 32" kuvaputki. eli HDMI tällä hetkellä tarpeeton mutta onko se jo hyvä olla jos/kun tulevaisuudessa ostaa taulutv:n?? jos teillä on kokemuksia niin olisin kiitollinen neuvoista. Vai olisko joku muu merkki ehkä parempi??
71057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

HDMI on aika turha jos se ei ole HDTV-boxin takapaneelissa ja lähetykset HDTV-tasoa. Useimmat eivät välttämättä näe mitään eroa sillä, onko skaalain ja lomituksenpoisto digiboxin vai taulun sisällä. Sama prosessi käydään kuitenkin läpi, olipa HDMI-liitin tai ei. Eri juttu sitten jos boxissa on jokin hyvin laadukas skaalain, esimerkiksi Faroudja DCDi, joka kykenee parsimaan nopeasti liikkuvasta lomitetusta kuvastakin hienoa HDTV-signaalia. Tällöin asia olisi mainittu boxin teknisissä tiedoissa.

Äänestä

Jos hankinta ei jää siitä satasesta kiinni, niin osta ihmeessä tuo 5100-malli. USB:n kautta voit siirtää tallenteita tietokoneelle ja sitä kautta vaikkapa DVD:lle, ja toisaalta USB mahdollistaa myös TAP-lisäohjelmien lataamisen tietokoneelta boksiin. TAPeilla saat parannettua boksin käyttöliittymää olennaisesti, esimerkiksi kankean vakio-EPG:n tilalle voi vaihtaa näppärän PlasmaEPG:n ja MP3 Jukeboxilla voi soitella boksiin siirrettyä musiikkia kätevästi. TAPpeja voi ihmetellä vaikka osoitteessa www.tapworld.net.

Mikäli tällaiset asiat eivät alkuunkaan kiinnosta, etkä aio kytkeä boksia koskaan tietokoneeseen, niin sitten myös 4100 saattaisi sopia käyttöösi hyvin. HDMI:llä ei ole nykyisten digilähetysten kanssa kovinkaan suurta merkitystä.

Äänestä
  • En tiennytkään noista TAPeista..tai siis kyllä jostain olen niistä vähä lukenut mutta en tajunnut että ne ovat noin monipuolisia.. taitaa kallistua hankinta tohon 5100:een. toimiiko noi TAPit kuitenkin ihan hyvin? onko kokemuksia?? mitä TAPeja kannattaa olla?

    Äänestä

  • lynxman kirjoitti:

    En tiennytkään noista TAPeista..tai siis kyllä jostain olen niistä vähä lukenut mutta en tajunnut että ne ovat noin monipuolisia.. taitaa kallistua hankinta tohon 5100:een. toimiiko noi TAPit kuitenkin ihan hyvin? onko kokemuksia?? mitä TAPeja kannattaa olla?

    http://www.tapworld.net/

    Äänestä

huolis kumpaakaan on niitä niin paljon näillä palstoilla haukuttu

Äänestä
  • Pelko persiissä...

    Sinä sitten jäät kaikesta paitsi.

    Äänestä

Osta 5100, sillä tosiaankin noilla tapeilla toppysta saa ihan toimivan systeemin. Peruskäyttöliittymä on toppyssa todella köyhä ja siitä puuttuu ihan keskeisiä ominaisuuksia jotka voi lisätä tapeilla. Tulet kyllä huomaamaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lynxman kirjoitti:

Asun kaapelitaloudessa ja olen jo pitkään himoinnut Topfieldin tallentavia bokseja. En vaan pysty päättämään kumman kannattaa ostaa Topfield 4100 vai Tofield 5100 HDMI?? 4100 sais satasen halvemmalla.. mut kannattaako mun maksaa 5100 USB ja HDMI liitännöistä?? Muuten käytännössä varmaan sama laite?

TV on Sonyn 32" kuvaputki. eli HDMI tällä hetkellä tarpeeton mutta onko se jo hyvä olla jos/kun tulevaisuudessa ostaa taulutv:n?? jos teillä on kokemuksia niin olisin kiitollinen neuvoista. Vai olisko joku muu merkki ehkä parempi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu