Katselin DVD:ltä parinkymmenen vuoden takaista Miami Vice -poliisisarjaa. Siinä huomasin, että yksi pahis käytti objektiivia, jossa on samanlainen peili kuin on suurissa tähtikaukoputkissa.
Pienen etsiskelyn jälkeen löysin tällaisia:
http://www.answers.com/topic/500mmmirrorlens-jpg
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=Photographic catadioptric lenses&oe=UTF-8&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
Pienen etsiskelyn jälkeen löysin tällaisia:
http://www.answers.com/topic/500mmmirrorlens-jpg
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=Photographic catadioptric lenses&oe=UTF-8&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
Vastaukset 4
Vanhimmat
suomeksi. Noita käytetään useimmiten sikapitkien polttovälien objektiiveissa, kun muuten se putken pituus muodostuisi mahdottomaksi. Itselläkin joskus kauan sitten ollut Vivitarin 500mm peilitele, mutta ei sille oikein käyttöä löytynyt.
Ja mustaakseni moisessa linssissä on se ikävä ominaisuus, että himmenninaukkoa ei ole; tai sitä ei ainakaan voi säätää. Eli aina kuvataan täydellä aukolla.
No, eipä peilitelen kanssa yleensä tarvitse liian nopeita suljinaikoja pelätä, koska se suurin = pienin aukko on yleisimmin f/8, vaikka myös f/5,6 ja f/11 luokiteltuja löytyy.
Ja sitten tulee vielä normaalit kusetusvakiot päälle eli monissa (useimmissa?) tapauksissa tuo aukko on laskettu pääpeilin lävistäjän tms. perusteella eikä siinä ole huomioitu, että apupeili blokkaa halvoissa objektiiveissä suuren osan valosta ja todellinen valovoima (jonka symbolina käytetään yleensä T-kirjainta) onkin ½ - 1 pykälää aukkolukemaa heikompi eli T/9,5-11. Sama selkokielellä: tyypillisellä "f/8" peilitelellä saa aikaiseksi samanlaiset suljinajat kuin f/11 (käytännössä siis f/5,6 objektiivi 2x telejatke)) "tavallisella" teleobjektiivilla.
Myös automaattitarkennus on todella harvinainen ominaisuus peilitelessä - tietääkseni on olemassa vain 1 AF peilitele.
Tämän sivun lopusta löydät Zeissin Contarexiin tehtyjä peilitelejä:
http://www.pacificrimcamera.com/pp/zeiss/contarex/teles.htm
Suomessa on kuulemma ollut ainakin yksi 500 mm, hinta oli aikoinaan kaamea. Vuonna 1988 sellainen maksoi Rollei-kameraan sovitettuna, peilitenhän voi sovittaa melkein kameraan kuin kameraan, vain 47 ooo €. Että silleen