Helsinki, Tampere vai Turku?

AMK:hon olen menossa opiskelemaan, mutta mikäs kaupunki noista olis paras? Helsinki ois hyvä siinä mielessä, että on lähellä, mutta en oikein stadiasta tykännyt eikä helsinkikään niin iske kaupunkina...Mites tampere ja turku, mitä hyvää ja huonoa, asunnot ainakin varmasti halvempia?
5633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...on mukava asua! Hieno historiallinen kaupunki, kaunis jokiranta jne. Opiskelija-asunnot halpoja. Kaupungissa kaikki on käden ulottuvilla ja silti on suuren kaupungin tunnelmaa! Tervetuloa Turkuun!

Äänestä

..on myös hyvä asua! Ei oo niin iso kuin Helsinki, mutta eipä ole toisaalta niin pieni kuin Turku =P
Asuntoja voi olla vaikee löytää, mutta halvempia kuin helsingissä. Toinen ongelma voi tulla kouluun pääsemisessä, mut jos hyvät paperit niin ei kai sekään mikään ongelma ole. Ihmiset on mukavia ja paikkoja löytyy sillai sopivasti. Pendolino kulkee kahtasataa helsinkiin ja se meinaa puoltatoista tuntia silloin jos koti-ikävä iskee =)

Äänestä

Olen myös turkulainen, tosin olen asunut Turussa vasta reilun vuoden. Olen kyllä viihtynyt ja pois en hevillä muuttaisi :) Turku on varsinkin kesällä kiva kaupunki. Helsinkiin verrattuna asunnot ovat todella halpoja ja Tampereeseen verrattuna helpompia saada.

Äänestä
  • JA HELVETIN HYVÄ YÖELÄMÄ!

    Äänestä

Valmistuin Tampereen AMKoosta tänä keväänä, olen asunut turussa kesätöiden vuoksi ja vakipaikan perässä muutin pääkaupunkiseudulle, eli tiedän mistä puhun...

Asunnot:
turussa YO-kylä ja muutenkin asunnon saanti on helppoa. Tampereella asunnon saanti on melkoisen työn takana mutta helpompaa kuin helsingissä.

AMK itse:
turun AMK on oikea sillisalaatti ja liiketaloudessa tulee ongelmia kun koulutuspaikkoja on useammalla paikkakunnalla ja jotka eivät vastaa tasoltaan turkua. Tulevat työnantajat voivat olla ihmeessään. Tampere ja stadia on keskittnyt vain yhteen kaupunkiin eikä koulutusyksiköitä ole muualla, kuin satunnaiskursseilla. Kaikissa on pitkät perinteet ainakin tekniikassa. Tampere on ensimmäinen insinöörikoulutusta Suomessa antanut oppilaitos jossa remontit jatkuvat jonkinaikaa, helsingin tekniikka bulevardilla on yksi euroopan kauneimmista rakennuksista ja turun teku on yököttävän näköinen betonikolossi. Opetuslaitteistot ovat kaikissa huippuluokkaa.

Opiskelijaelämä: Kaikissa kaupungeissa opiskelijat hukkuvat suureen tarjontaan eikä kunnon bileitä ole kuin muutaman kerran vuodessa ja silloinkin osallistujat ovat ulkopaikkakuntalaisia. Jyväskylässä on maan paras opiskelijaelämä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdf kirjoitti:

AMK:hon olen menossa opiskelemaan, mutta mikäs kaupunki noista olis paras? Helsinki ois hyvä siinä mielessä, että on lähellä, mutta en oikein stadiasta tykännyt eikä helsinkikään niin iske kaupunkina...Mites tampere ja turku, mitä hyvää ja huonoa, asunnot ainakin varmasti halvempia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu