BB-talon tosimiehet jarkko ja timo on osoittaneet selvästi koko Suomelle millasta roskaväkeä pohjanmaalaiset on. Pohjanmaa tunnetaan lakeudestaan. Samanlainen on pohjanmaalainen maailmankatsomus - hyvin matala.
Pohjanmaalaiset miehet on seksistisiä, rasistisia, homofobisia, ahdasmielisiä, väkivaltaisia, pelottavia juntteja, jotka on ottaneet jarkon itselleen jonkinlaiseksi esikuvaksi. Kyse ei ole siitä että he pitäisivät jarkosta, vaan he käyttävät jarkkoa symbolina kaikkea erilaisuutta vastaan.
Seuratkaa pohjanmaalaisten kirjottamia viestejä tällä palstalla. Tulette järkyttymään siitä maailmankuvasta joka niiden vähämielisten viestien läpi kuultaa.
Pohjanmaalaiset miehet on seksistisiä, rasistisia, homofobisia, ahdasmielisiä, väkivaltaisia, pelottavia juntteja, jotka on ottaneet jarkon itselleen jonkinlaiseksi esikuvaksi. Kyse ei ole siitä että he pitäisivät jarkosta, vaan he käyttävät jarkkoa symbolina kaikkea erilaisuutta vastaan.
Seuratkaa pohjanmaalaisten kirjottamia viestejä tällä palstalla. Tulette järkyttymään siitä maailmankuvasta joka niiden vähämielisten viestien läpi kuultaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viestisi todella järkytti minua, miten ihmeessä kukaan voi kirjoittaa tuollaista!! Oma viestisi antaa myös hiukan ajattelemisen aihetta sinusta, riippumatta siitä missä asut; olet melkoisen ennakkoluuloinen ja asenteellinen (fobia...) jopa katkera. Miksi? Olet naurettava!!
Oikeinko noin syviä olet pohtinut... otahan iisisti ja kaivaudu takas peittoihin tai mene takas kaappiin!
Oletteko huomanneet, että sellaiset ihmiset, jotka eniten muita laatikottavat, ovat itse kaikkein ahtaimpia?
Tämänkin aloituksen tekijä on varsinainen rasisti. Hän ei ehkä tule ajatelleeksi, että pohjalaisia haukkuessaan hän sortuu syrjintään ja rasistisiin mielipiteisiin. No, näitähän maailmaan mahtuu. Pitää yrittää ymmärtää, ja toivoa, että seuraavalla lääkärikäynnillä lääkitys vihdoinkin osuu kohdalleen.
suomalaisista, asuu muualla kuin mistä alunperin on kotoisin? Helsingissäkään ei asu enää kovin montaa paljasjalkaista Helsinkiläistä. Pohjalaisia siellä kuitenkin on runsaasti.
Kuinka monesta tuntemattomasta osaat kertoa mistä hän alunperin on kotoisin? Pieleen menee, voin kertoa. Niinkuin tämä onneton kirjoituksesikin.
Roskaväkeä löytyy joka paikasta, kuten kaikkia muitakin kirjoituksesi adjektiiveihin sopivia ihmisiä. Ja onneksi jokaisella on omat mielipiteensä, myös näistä bb-asukkaista.
Koitas arvata mistä minä olen lähtöisin. Vinkki: en ole humanoidi.
Kyllä siellä on tullut myös pyörittyä ja niinhän se on että juntimpaa väkeä saa hakea. Pohjalainen kateuskin on jotain käsittämätöntä. Normaalisti kade ihminen haluaa paremman auton kuin naapurilla mutta pohjalainen haluaa sen auton pois siltä naapurilta
Ihanko totta, kappas kun en ole huomannut, vaikka olen asunut täällä jo pian kaksi vuosikymmentä. Muualta muutin miehen perässä ja tänne jäin, enkä pois muuta. Suurisydämisempiä ja toisistaan paremmin huolta pitäviä ihmisiä saa hakea.
Eihän nämä nyt pussaa eikä paljon puhukaan, mutta osoittavat tykkäämisensä tekemisillään. Ja kun olen BB:tä seurannut, olen kyllä pannut merkille, että Jarkko on hyvin tyypillinen pohjalainen mies. Ei se paljon puhu, mutta tekee sitäkin enemmän. Suuri sydän näyttää kaverilla olevan kanssa.
Pohjalainen mies on kyllä eliittiä. Muuta en voi sanoa, ja muitten maakuntien miehiäkin on ennen tätä pohjalaislöytöä tullut kokeilluksi.
OOT SITTE OIKEEN REFEROIJA KUMMALLISIMMASTA PÄÄSTÄ... JA MIKÄKÖHÄN LUUKKUKENKÄ SE SIELÄ YLEISTÄÄ JOITTENKI KAKAROJEN TOUHUJA... KAIKKIHAN TÄÄLÄ ON TOSIAAN JUST SAMAN NÄKÖÖSIÄKI ILIMAN MUUTA... JA KAIKKI ON JUSTIHIN SAMANLUONTOOSIA JUNTTIEINAREITA JOTKA HAAVEILEE BB.HIN PÄÄSYSTÄ... PELEKÄÄ NY TOSIAAN PORUKALLA... KYLLÄ NII PELOTTAVAA ROSKASAKKIA NOTTA.. SUN KANNATTAAS MENNÄ TARKISTUTTOHON AIVOSÄHKÖKÄYRÄS JA SEURATA VÄHÄ OMIA KIRJOOTUKSIAS.. JA NII MUUTEN JARKKO SAIS NY SILTI HÄIPYÄ... ON TOSIAA VÄHÄ PYLLYSTÄ...
Kyllä pohjalaisten vaatimattomuus ja rehellisyys tunnetaan ja tiedetään. Niillä on tapana hokea kuinka he juuri ovat rehellisiä,ja aina oikeessa.
Tyyliin:" Me ollaha nii rehellisiä, jotta kun mä valehtelen nii mä puhun silloinki totta. Vika vaan on kuulias" Notta sillai.
koen jo suuria eroja etelä-pohjalaisisa ja keski-pohjalaisisa. Koen myös suuria eroja naapurini ja jopa veljenikin kanssa.
Muutin kaupunkiin ja täällä ei ihmiset oikein ota vastaan, eikä niitä kiinnosta naapurit ollenkaan. Kylähän ei tohi mennä ja valitellaan selän takana millon mistäki. Lappuja postiluukkuun, ko ei tohita tulla rinkuttamaan ovikellua.
Ja keskustelin tässä savolaisen ystäväni kanssa joka oli myös sitä mieltä, että keski-suomalaiset vittuilevat ihan älyttömästi. Joka asiasta haastetaan. Ei meillä pohojanmaalla noin jakseta
pikkuasioista haastella.
Helsinkiläiset taas ovat noussehet niin korkealle maan piannalta ettei niitä ees näy, ko kiikareilla.
Kyllä ne ihmiset ihan erillaisia on aivan jokanen... Ei se paikasta niin paljo oo kiinni. Pohjalaista hiljasuutta ei oikein tajuta tai ymmärretä. Sama ongelma niin kauan, ko oikiasti ollahan asuttu tarpeheks kauan josain, että oppi tuntehen. Ja me pohjalaiset ollaan kuitenki vähemmistö.