Mulla on kauhee ongelma.Olen ihastunut kolmeen mahtavaan koirarotuun,mutta en osaa valita mikä niistä.Eli:shetlanninlammaskoira,tiibetinspanieli vai kleinspitz????
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!!:)
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!!:)
Vastaukset 6
Vanhimmat
elämäntyylistäsi... kaikki ovat melko samantapaisia, mutta luonne on kaikilla eri! Joten mieti tarkkaan millaisen koiran sinä juuri haluat!
Käy netistä katselemassa koirien luonteesta, terveydestä ym. ja hyvä tapa tutustua rotuihin ja niiden plussiin/miinuksiin on koiranäyttelyt, sinne vaan ja rohkeasti puheisiin koirien omistajien/kasvattajien kanssa. Varaudu siihen, että kaikki sanovat juuri heidän valitsemansa rodun olevan se kaikkein paras...
minä ottaisin noista vaihtoehdoista sheltin..
kleinspitz on tajuton räksyttäjä!meijän talossa on niitä 3 ja juma mikä räkytys!
tipsu on tossa vastapäätä ja samanlainen räksynassu!
sheltit on yleensä jonkun verran isompii ku kasvaa ylikasvusiks suurin osa,mut ne ei oo mun kokemusten mukaan lähellekkä semmosii räksyttäjiä!
mikään ei oo rasittavampaa ku räksyttävä pikkukoira!
Itse valitsisin luultavasti sheltin.. kleinspitz liian pieni minun makuun, ja usein kyllä räksyttääkin paljon. Tipsu on kyllä kiva rotu mutta lyhyen kuonon kanssa voi tulla ongelmia.. (hengitys ym.) Tunnen muutaman sheltin ja tiedän, että ne ovat monipuolisia koiria, hyviä esim. agilityssa, tokossa tai vain ystävänä.. Tosin pienestä koostaan huolimatta vaatii paljon liikuntaa. Tutustu eri rotuihin, käy vaikka koiranäyttelyssä juttelemassa omistajien kanssa... kyllä sitten huomaat mikä rotu sinulle sopii.
Minulla itselläni on Tiibetinspanieli ja olen ehdottomasti sitä mieltä että jos seuraa tarvit niin valitse se rotu! Ainakaan meidän tipsu ei tykkää ollenkaan olla yksin ja se on sellainen vekkuli poika! Mutta itsehän päätät minkälaisen haluat! =)
http://www.geocities.com/liekit88/Pisi.html
Sieltä löydät minun Oskuni (Tiibetinspanielini)
joo, sheltti on paras!!!!! =) meillä on yksi sellainen ja toista ollaan hankkimassa!!! =) harrastan agilityä mini 3: ssa, ja lujaa mennään... sheltti on kyllä aika herkkähaukkuinen, vaikka nuo jotkut toisin väittävät, paimekoira kun on!!! =) no, tietysti riippuu vähän yksilöstä. sheltti on helppohoitoinen, ja oppii asiat toosi nopeasti. säkäkorkeus vaihtelee aika paljon, meillä ollaan pieniä n. 33 cm, ihannesäkäkorkeus on 34-37 cm.