En ole hoitaja, mutta ymmärrän heidän asiaansa. Hoitaa kuolemankielissä olevia potilaita pienellä palkalla kellon ympäri. Kun katsoo tämänkin palstan kirjoituksia tuntuu, että hoitajien työtä tarvitaan. Osa kirjoituksista on niin vahvassa mielentilassa kirjoitettua, että lääkkeen lisäksi varmaan hoitoakin tarvitaan. Ei muuta kuin onnea valitsemallanne tielle hoitajat.
YMMÄRRYSTÄ
HOITAJILLE.
11306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ymmärrystä hoitajille, siis niille jotka eivät kiristä älyttömiä korotuksia ihmishengillä.
Sellaiset joutaa lähetä, joiden arvomaailma on Albanian tasolla.
ihmishengillä kiristäjän valitsemaa tietä on todella sairas!!
Älkää itkekö kiristystä. Tämä on vapaa maa. Ei ole työpakkoa, senhän on työttömät ja kuntoutustuella olevat huomanneet. Eikä tarvitse varmaan hoitajien niin paljon juoppoja tänään hyysätä, kun on Alkot lakossa.
pienipalkkainen hoitajaparka on mainostoimiston luoma harhakuva, jonka taakse useimmat kansalaiset jo pystyvät näkemään.
faktaa tässä:
Sairaanhoitajat, perushoitajat ja lähihoitajat
Kunta-alalla työskentelee sairaanhoitajina 33 500 henkilöä, lähihoitajina 11 000 henkilöä ja perushoitajina 15 000 henkilöä. Sairaanhoitaja ja perushoitaja ovat kunta-alan yleisimpiä ammattinimikkeitä.
Uudet sopimukset olisivat nostaneet sairaanhoitajien kokonaisansioita keskimäärin 317 eurolla eli 12,7 prosentilla, jolloin sairaanhoitajien kokonaisansiot olisivat syksyllä 2009 keskimäärin 2 804 euroa kuukaudessa.
Hylkäämällä kuntatyönantajan tarjouksen sairaanhoitajat menettivät uusiin sopimuksiin sisältyvän 1.10.2007 yleiskorotuksen 3,4 prosenttia ja joulukuussa 2007 maksettavan 270 euron kertaerän.
Hoitajista 90 % oman alansa töissä
Kunnallisessa terveydenhuollossa on tällä hetkellä enemmän henkilöstöä kuin koskaan. Henkilöstönmäärä on kasvanut edellisestä vuodesta 1 300 henkilöllä. Vakinaisten määrä on kasvanut 1 600 henkilöllä ja määräaikaisten määrä on vähentynyt. Tiedot ovat lokakuulta 2006.
Sairaanhoitajista noin 90 prosenttia työskentelee oman alansa töissä. Vuonna 2006 sairaanhoitajista vain noin 4 % oli töissä ulkomailla. Terveydenhuollon ammattilaisten muuttoliikkeessä ulkomaille on viime vuosina ollut paluumuuttajia lähes saman verran kuin ulkomaille lähteviä.
Keskiansioita terveydenhuollon ammateissa, lokakuu 2006
Kokonaisansio
keskimäärin ja säännöllisen työajan ansio keskimäärin
euroa/kk euroa/kk
Sairaanhoitaja 2 487 2 416
Erikoissairaanhoitaja 2 321 2 288
Osastonhoitaja 2 874 2 717
Ylihoitaja 3 461 3 442
Perushoitaja 2 236 2 218
Lähihoitaja 2 072 2 061
Kiitos! Lohdutuksen sanana voin sanoa, että kyllä ihmiset teidät hoidetaan! Sairaalat on täynnä osaavaa henkilökuntaa, antakaa hoitajien nyt kerrankin ajaa omaa asiaa, kun näinkin pitkälle on päästy. Tsemppiä myös kaikille murehtijoille ja epätietoisille! Toivotaan, että neuvottelijat osaa asiansa ja sopimus syntyy.)
Ei ne tarvitse mitään ymmärrystä.Jos homma ei kiinnosta niin ulos vaan.Kyllä sairaanhoitajat tiesi jo opintojen alussa,että ala on huonosti palkattu.Ei
se tarkoita sitä,että on oikeus jättää potilaat oman
onnensa nojaan kun haetaan lisää liksaa.Ei niitä hommia ollut alunperinkään pakko aloittaa.
Mä haluan tehdä tätä työtä,mut mä haluan lisää palkkaa.BUHUU!!! Vituttaa kaikki hoitajat!!!
Taitaa olla omakohtaisia angsteja..Tunnetko edes yhtään hoitajaa henk. kohtaisesti? Helppo siinä nimettömänä provosoida, heh. Ei vain oikein tehoa..Etkö nyt vieläkään tajua, että potilaat ei ole ilman hoitajia oman onnensa nojassa! Voi jestas, kuinka pitää vääntää rautalangasta..On siellä sairaalassa muitakin töissä..
Voi jessus, sää jätät potilaan kuin paskaläjän, muiden korjattavaksi.
Johan on kirjoitus SAIRAANHOITAJALTA.
Oletpa sinä REILU muita sairaalassa työskenteleviä kohtaan.
Älä yhtään ihmettele, jos sinua ei enään tervehditä seuraavien vuosien aikana.
Fyi Fan, holy Shit, fck You!
täyttä ymmärrystä vaille.
Sen takia heidät jätetään tuomitsematta ihmishengillä kiristämisestä.
Reiluus on tästä pelistä kaukana, jos et ole sattunut huomaamaan. Potilaita ei kuitenkaan ole tarkoitus jättää, siis tule vain- minäkin voin lohduttaa hermojasi..Ensimmäinen neuvo, että siisti kielenkäyttösi niin pääset pidemmälle omassa elämässäsi.
Otappa kuule ne iltalääkkeet. Jo ei ole lääkitys kohdallaan varaa aika lääkärille. olet todella ( pitkäaikaisen )hoidon tarpeessa.