@Kolumbus.fi

mikäs se on

MIkäs posti toi kolumbus.fi on? Onko joku kännykkäliittymän mukana tuleva posti?? Minkälainen se on ..

9

16246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentajaanteroinen

      Finnet - yhtiöiden tuotemerkki ennen kuin elisa osti sen. Vanhat osoitteet ilmeisesti ovat säilyneet mutta uusia ei enää saa, jos en ole väärässä.

    • historiaa..

      Ennen muinoin Elisa, eli entinen HPY (Helsingin Puhelinyhdistys) tarjosin nettiyhteyksiä Kolumbus-nimellä, oli modeeminettiä, ISDN-nettiä, ADSL-nettiä.

      Sittemmin HPY muuttui elisaksi ja tuo brändi Kolumbus laitettiin jäihin kunnes se kaivettiin esiin uudelleen mutta tällä kertaa matkapuhelinbrändinä (ei siis omana tytäryhtiönään kuten moni luulee, Kolumbus-kännyliittymäthän ei ole koskaan olleet mikään oma yhtiönsä vaan aina olleet kiinteä osa Elisaa, se vain on oma brändinsä elisan sisällä).

      Eli nuo @kolumbus.fi osoitteet on siis erittäin vanhoja osoitteita jotka on jääneet elämään siltä ajalta kun Elisa...anteeksi HPY vielä tarjosi Kolumbus-nettiyhteyksiä.

      Nykyisin ei enää saa uusia @kolumbus.fi osoitteita vaan ne on korvattu @elisa.net loppuisilla osoitteilla. Vanhat toki toimii niinkauan kuin niitä asiakkailla on ja asiakkaat haluavat osoitteensa pitää, niitähän ei voi muutella tosta vaan koska siitä aiheutuisi asiakkaille vaivaa kun pitäisi tehdä osoitteen muutoksia sinne tänne tuonne.

      • jkdjhdhgd

        mitä osoitteita saa valittua jos hankkii elisan kotipostin, ja kyllä siellä koneella oli kolumbus.fi yhtenä vaihtoehtona. Oli tämän vuoden puolella.


      • sen uudelleen
        jkdjhdhgd kirjoitti:

        mitä osoitteita saa valittua jos hankkii elisan kotipostin, ja kyllä siellä koneella oli kolumbus.fi yhtenä vaihtoehtona. Oli tämän vuoden puolella.

        domain-valikoimiinsa. Itse kun jouduin kerran yhden häirikön takia vaihtamaan @kolumbus.fi-postiosoitteeni, niin sain vain vaihtoehdoiksi @elisa.net, aspan neito sanoi etteivät enää anna uusia @kolumbus.fi-osoitteita.


      • jkdjhdhgd
        sen uudelleen kirjoitti:

        domain-valikoimiinsa. Itse kun jouduin kerran yhden häirikön takia vaihtamaan @kolumbus.fi-postiosoitteeni, niin sain vain vaihtoehdoiksi @elisa.net, aspan neito sanoi etteivät enää anna uusia @kolumbus.fi-osoitteita.

        itse en ottanut kolumbus-osoitetta, joten en tiedä saako sen vai ei, mutta siellä se oli ainakin pudotusvalikossa vaihtoehtona. No, alkuperäinen kysyjä saa kyllä itse selville saako vai ei :)


    • marja.rauhala

      Se on TÄYSIN NUIJA posti! Ukkonen rikkoi koneeni, uuden saatuani Kolumbuksen asetukset olivat muuttuneet: sähköpostilaatikkoni alkoi täyttymään, asiakkaani ihmettelivät, miten postini on kaiken aikaa täysi ja heidän lähettämänsä postit palautuvat. Otin sitten yhteyttä Kolumbukseen, josta neuvoja riitti....salasanan vaihtoa... yms. En ollut itse aiheuttanut tätä muutosta ja tämä puhelu tuli maksamaan 106,68 €. Tunnen, että minua on petetty pahemman kerran.
      T: marja r.

      • Kyse on nykyään Elisan postista. Aivan yhdentekevää, mikä sen pääte on. Kolumbus -loppuisia sähköpostilaatikoita saa Elisalta edelleen.


    • maalaismuori

      Juuri huomasin, että ikivanha Kolubus kertoo, että se ei ole enää ajan tasalla. Vanha salasana ei toimi, eikä postia, joita siihen on tullut viime käyntiini asti, enää tule. Miten nyt sitten toimitaan, kun juuri meinasin sitä käyttää??? Lopetanko tilin kokonaan ja teen uuden johonkin muuhun osoitteeseen. Mun gmail ei kelvannut, kun se oli muka väärän sorttinen. Ha!

    • maalaismuori

      Taidan lopettaa koko roskan, sinne tuli roskapostiakin niin paljon. Muutaman oikean viestin takia sitä on kai turha pitää hengissä, kun ei kerran postit enää kuljekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe