OMEGA B VIRTALUKKO JUMISSA!!!!!!APUUUVA!!!!!

Nimetön

Mitenkä tuon lukon saisi purettua ettei airbag tule naamalle tai lukkopesän runko vahingoitu!!!!
kun aivain ei käänny 0 asennosta mihinkään suuntaan!

Kiitos ja kumarrus etukäteen!!!

7

7005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivan varma

      ettei kyseessä ole rattilukko. Mikäli rattilukko on päällä, niin virta-avain ei suostu kääntymään mihinkään suuntaan. Mikäli syy on rattilukossa niin sen saa pois päältä sillä että kääntää rattia ihan vähän ja kääntäessä rattia, käännät avainta virtalukossa. Tämän varmastikkin jo tiesit, mutta mikäli kyse ei ole siitä itse suosittelen kiikuttamaan auton korjaamolle. Kaiketi hinaamalla.

      • 6545

        Todennäköisesti sulla on rattilukko menny päälle kun oot kääntäny rattia avain virtalukosta pois otettuna. En nyt muista pitääkö rattia kääntää myötä- vai vastapäivään ja samalla avaimesta niin se vapautuu.


    • kokemuksia on

      Kyllä se aukee renkkaamalla(siis varovasti voimaa käyttäen). Samalla kannattaa hieman hemputella rattia, ettei rattilukko estä toimimista. Vika on yleinen litteäavaimisissa opeleissa. Kannattaa voidella silikonilla, jos saat toimimaan, MISSÄÄN NIMESSÄ EI ÖLYÄ.

      • verbaalihäiriö

        siis tarkotin ÖLJYÄ


    • Jumissa

      Kävi minullekkin noin.
      Luin ettei öljyä pidä käyttää, mutta minulla CRC-lukkoöljyn sumuttaminen virtalukon sisään auttoi.
      Teetä myös uusi avain autoosi, voi mahdollisesti johtua sen kuluneisuudesta, ettei lukkopesä toimi.

      Kokeile. Mutta voithan tiedustella myös viisaammilta!
      Hyvää matkaa opelillesi ja sinulle:
      T: OMEGA A

    • ignisiafani

      mulla hajosi samalla lailla lukko.akun johto irti ,odota noin 2-5 min. suojat pois .ylhäältä päin katsoen näkyy kaksi murto pulttia.aukaiseminen on vaikeaa mutta onnistuu.itse käyti teräsnaulaa ja vasaraa,tietenkin varovaisuutta käyttäen.lukko lähtee pudottamalla pois.ps.tietenkin kaikki johdot irti.avain päässä on reikä josta painamalla ohuella naulalla tai jollain vastaavalla lähtee lukkopesä irti.mutta jos haet hajottamolta niin muista vaihtaa ajon esto laatikko (virtalukon avain päässä mustalaatikko)sekä siru avaimesta avain halkeaa niin toimii.itse tein näin ja auto toimii.hain uuden avaimen joka maksoi 65 euroa sirussa on numero sarja jonka mukaa saa uuden avaimen se täytyy olla vanhasta avaimesta ja ajonesto laatikko myös vanhasta.toivottavasti on jollekkin apua tästä.

    • omegan lukko

      mulla hajosi eilen 2.0 8 venttiilisestä virtalukko kaupan pihalle..kaverin kanssa saatiin ronklattua sen verran että lähti käyntiin ja kotipihaan :) sitten lukko mekanismi irti ja uudelleen sarjoitettiin kaverin kanssa se alkuperäiselle avaimelle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      213
      3628
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3499
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      91
      2608
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      11
      2190
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      2140
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      48
      1745
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      79
      1187
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    Aihe