Me ollaan yritetty lasta tässä jo jonkin aikaa onnistumatta. Ikää mulla jo 37, ennestään yksi jo vanhempi lapsi aiemmasta suhteesta. Miehen simpat on tutkittu ja kaikki olis ok. Mä epäilen että itse en ovuloi kovinkaan usein, koska olen pari kertaa vain saanut positiivisen tuloksen ovistesteillä. Tiedän kyllä että joka kuukausi ei välttämättä ovista tapahdu, mutta onko olemassa lääkettä apuun? ja mistä mun kannattaisi sitä lähteä kyselemään? Voiko oma terveyskeskuslääkäri kirjoittaa reseptin vai menenkö jonnekkin yksityiselle? Meille on lähete sinne lapsettomuuspolille, mutta sinne taitaa jonotus kestää vielä kauan. Niin kierto mulla on säännöllinen et siihen en tarvi mitään lääkettä.
Kiitos jo etukäteen jos neuvoja saan.
Kiitos jo etukäteen jos neuvoja saan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Clomifen, jolla aloitellaan, jos ongelma on ovuloinnissa. Jos se ei tehoa, niin sitten siirrytään piikkeihin. Näillä siis aloitetaan.
Tiedätkö vielä mistä saan reseptin? vai kannaataako odottaa että pääsee sinne lapsettomuuspolille.Onko noissa lääkkeissä jotain sivuvaikutuksia ja jotain rajoitteita, siis kauanko saa käyttää? Mitä maksavat? Kiitos taas etukäteen
clomeja ei saa terveyskeskuslääkäri määrätä, ainoastaan erikoislääkärit! eli joko yksityinen gyne tai sitten sairaalan gynet.
Itse sain clomit yksityiseltä kun varain ajan juuri ovuloimattomuuden takia, teki sisätutkimuksen ja kerroin etten ole saanut 4kk ovistestiin kuin kontrolliviivan.
clomit maksavat vähän alle 60e/purkki. yksityiselle pääsee nopeasti ja käynti siellä maksoi muistaakseni n. 60-70e. saathan tietenkin varmaankin reseptin myös julkiselta puolelta jos jaksat odotella aikaa sinne... Joko olette saaneet lähetteen julkiselle?
Me olemme nyt ivf hoidoissa julkisella...
Kiitos infosta. Varaankin ajan heti yksityiselle.
Terveyskeskuslääkäri sanoi simppatutkimuksen jälkeen et laittaa lähetteen sinne polille. Mitään lappusia meille ei ole kuitenkaan tullut. Tuleeko postissa joku lähete sitten myöhemmin vai miten tämä toimii? Kauan te olitte jonossa?
joo, postissa tulee kutsu sitten lapseomuuspolille tutkimuksiin.
Meillä ei kauaa mennyt aikaa kun lähete laitettiin menemään ja ajan saimme tutkimuksiin. Viime lokakuussa(2006) lääkäri kirjoitti lähetteen ja marraskuussa olimme eka käynnillä. Eli kuukaus oli odotusta, toinen kuukausi sitten odoteltiin verikokeiden tuloksia... eli melko nopeaa toimintaa tuo on julkisellakin...
Niin nopeasti pääsitte polille ja hoitoihin. Missähän päin Suomea asustelette? Me asutaan Turussa ja ei ole mitään tietoa että kauan täällä joutuu jonottamaan. Onkohan sillä merkitystä jonotusaikaan että on ikää jo tän verran?
Miten teillä on mennyt ne hoidot muuten? Joko on tulosta tullut? Ja missä järjestyksessä siellä tehdään niitä hoitoja et montako kertaa mitäkin? Mulle nämä eri termit ifit ja muut eivät vielä ole tuttuja, mut kai ne tässä oppii. Ostin muuten vielä sellasen Clearbluen ovistestin, kun sitä kaikki näyttää kehuvan.