Hei Japanissa matkailleet! Onko teillä ollut tapana vuokrata Japanista matkan ajaksi puhelin vai ostaa puhelinkortti yms??? Mikä on paras ja halvin ratkaisu yhteydenpitoon, jos ei halua turvautua pelkästään sähköpostin käyttöön?
Puhelimet!
3
1130
Vastaukset
- harri-san
Riippuu siitä, mitä haluat puhelimella tehdä. Japanissa toimi ainakin itselläni Nokian kytkykännykkä ( 3G ) sekä soitellessani Suomeen tai vastaanottaessani puheluita Suomesta. Kummatkin puhelut olivat sikakalliita minun laskussani. Älä siis lörpöttele turhia, jos kaverisi Suomesta soittaa ja kysyy, miten menee. Itse sain kotiSuomessa olevan pesukoneen korjaajalta puhelun Kiotossa ja se korjaus tuli maksamaan maltaita.
Mikäli haluat soitella Japanissa asuvalle japanilaisen operaattorin kynsissä olevalla kavereillesi Japanissa, kannattaa harkita paikallista lentokentän vuokrapuhelinta tai selvittää suomalaiselta operaattoriltasi hinnat, jotka joudut maksamaan Japanin sisäisissä puheluissa. Puhelinkorteista en osaa sanoa mitään.
Sitten vielä lopuksi: Ilman puhelintakin on aika mukava olo, saa olla ihan rauhassa:)
PS. Jos suomalaisen operaattorin kännykkäkaveri on samaan aikaan kanssasi Japanissa, puhelut ohjataan aina Suomen kautta ja ne ovat ns. ulkomaanpuheluja kumpaankin suuntaan = kallista!- Alkup.
Kiitos tästä vastauksesta! :) Tarkoitus olisi luultavasti soittaa sekä Suomen suuntaan että Japanin sisällä.. Pitää kai koittaa pitää yhteydenpito Suomeen lähinnä tekstiviestien ja sähköpostin avulla...?
- anttisan taas
Alkup. kirjoitti:
Kiitos tästä vastauksesta! :) Tarkoitus olisi luultavasti soittaa sekä Suomen suuntaan että Japanin sisällä.. Pitää kai koittaa pitää yhteydenpito Suomeen lähinnä tekstiviestien ja sähköpostin avulla...?
Lokakuussa kävin vaimoni kanssa Japanissa ja kännykällä tuli tekstiviestejä läheteltyä. Operaattorini on DNA, ja Japanissa olivat Soft Bank ja NTT DoCoMo.Nämä operaattorit vaihtelivat vuoron päältä jopa samassa kaupungissa. Lasku tuli vasta kotiin ja yhdellä tekstarilla oli hintaa 1,74€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1254973Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1733752Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi463188Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a223168Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut391717Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik401279Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun381175Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3031090Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei301071- 831036