Hei Japanissa matkailleet! Onko teillä ollut tapana vuokrata Japanista matkan ajaksi puhelin vai ostaa puhelinkortti yms??? Mikä on paras ja halvin ratkaisu yhteydenpitoon, jos ei halua turvautua pelkästään sähköpostin käyttöön?
Puhelimet!
3
1086
Vastaukset
- harri-san
Riippuu siitä, mitä haluat puhelimella tehdä. Japanissa toimi ainakin itselläni Nokian kytkykännykkä ( 3G ) sekä soitellessani Suomeen tai vastaanottaessani puheluita Suomesta. Kummatkin puhelut olivat sikakalliita minun laskussani. Älä siis lörpöttele turhia, jos kaverisi Suomesta soittaa ja kysyy, miten menee. Itse sain kotiSuomessa olevan pesukoneen korjaajalta puhelun Kiotossa ja se korjaus tuli maksamaan maltaita.
Mikäli haluat soitella Japanissa asuvalle japanilaisen operaattorin kynsissä olevalla kavereillesi Japanissa, kannattaa harkita paikallista lentokentän vuokrapuhelinta tai selvittää suomalaiselta operaattoriltasi hinnat, jotka joudut maksamaan Japanin sisäisissä puheluissa. Puhelinkorteista en osaa sanoa mitään.
Sitten vielä lopuksi: Ilman puhelintakin on aika mukava olo, saa olla ihan rauhassa:)
PS. Jos suomalaisen operaattorin kännykkäkaveri on samaan aikaan kanssasi Japanissa, puhelut ohjataan aina Suomen kautta ja ne ovat ns. ulkomaanpuheluja kumpaankin suuntaan = kallista!- Alkup.
Kiitos tästä vastauksesta! :) Tarkoitus olisi luultavasti soittaa sekä Suomen suuntaan että Japanin sisällä.. Pitää kai koittaa pitää yhteydenpito Suomeen lähinnä tekstiviestien ja sähköpostin avulla...?
- anttisan taas
Alkup. kirjoitti:
Kiitos tästä vastauksesta! :) Tarkoitus olisi luultavasti soittaa sekä Suomen suuntaan että Japanin sisällä.. Pitää kai koittaa pitää yhteydenpito Suomeen lähinnä tekstiviestien ja sähköpostin avulla...?
Lokakuussa kävin vaimoni kanssa Japanissa ja kännykällä tuli tekstiviestejä läheteltyä. Operaattorini on DNA, ja Japanissa olivat Soft Bank ja NTT DoCoMo.Nämä operaattorit vaihtelivat vuoron päältä jopa samassa kaupungissa. Lasku tuli vasta kotiin ja yhdellä tekstarilla oli hintaa 1,74€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363221Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101272Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville141055Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920