Hei Japanissa matkailleet! Onko teillä ollut tapana vuokrata Japanista matkan ajaksi puhelin vai ostaa puhelinkortti yms??? Mikä on paras ja halvin ratkaisu yhteydenpitoon, jos ei halua turvautua pelkästään sähköpostin käyttöön?
Puhelimet!
3
1017
Vastaukset
- harri-san
Riippuu siitä, mitä haluat puhelimella tehdä. Japanissa toimi ainakin itselläni Nokian kytkykännykkä ( 3G ) sekä soitellessani Suomeen tai vastaanottaessani puheluita Suomesta. Kummatkin puhelut olivat sikakalliita minun laskussani. Älä siis lörpöttele turhia, jos kaverisi Suomesta soittaa ja kysyy, miten menee. Itse sain kotiSuomessa olevan pesukoneen korjaajalta puhelun Kiotossa ja se korjaus tuli maksamaan maltaita.
Mikäli haluat soitella Japanissa asuvalle japanilaisen operaattorin kynsissä olevalla kavereillesi Japanissa, kannattaa harkita paikallista lentokentän vuokrapuhelinta tai selvittää suomalaiselta operaattoriltasi hinnat, jotka joudut maksamaan Japanin sisäisissä puheluissa. Puhelinkorteista en osaa sanoa mitään.
Sitten vielä lopuksi: Ilman puhelintakin on aika mukava olo, saa olla ihan rauhassa:)
PS. Jos suomalaisen operaattorin kännykkäkaveri on samaan aikaan kanssasi Japanissa, puhelut ohjataan aina Suomen kautta ja ne ovat ns. ulkomaanpuheluja kumpaankin suuntaan = kallista!- Alkup.
Kiitos tästä vastauksesta! :) Tarkoitus olisi luultavasti soittaa sekä Suomen suuntaan että Japanin sisällä.. Pitää kai koittaa pitää yhteydenpito Suomeen lähinnä tekstiviestien ja sähköpostin avulla...?
- anttisan taas
Alkup. kirjoitti:
Kiitos tästä vastauksesta! :) Tarkoitus olisi luultavasti soittaa sekä Suomen suuntaan että Japanin sisällä.. Pitää kai koittaa pitää yhteydenpito Suomeen lähinnä tekstiviestien ja sähköpostin avulla...?
Lokakuussa kävin vaimoni kanssa Japanissa ja kännykällä tuli tekstiviestejä läheteltyä. Operaattorini on DNA, ja Japanissa olivat Soft Bank ja NTT DoCoMo.Nämä operaattorit vaihtelivat vuoron päältä jopa samassa kaupungissa. Lasku tuli vasta kotiin ja yhdellä tekstarilla oli hintaa 1,74€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä11711089Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15510308- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1836499Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.495574- 735051
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1464364Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas674044Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333604