Onko muilla minkälaisia kokemuksia miehestä johtuvasta lapsettomuudesta? Meillä miehellä todettiin azoospermia, mutta kivesbiopsiassa onneksi löytyi jonkin verran siittiöitä mikä oli helpotus.
miehestä johtuva lapsettomuus
toiveikas_
81807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on niin, että miehestä johtuva lapsettomuus on paras tilanne silloin, jos haluatte yhteisen biologisen sun synnyttämän lapsen. Sinun pitää näet kyetä munasolun tuottamisen lisäksi tarjoamaan vauvalle 9 kuukaudeksi sopiva koti.
Meillä miehellä on siittiöitä vähän, suurin osa (99-100%) epämuotoisia ja liikkuvuuskin aika huono. Ollaan IVF/ICSI jonossa ja ainakin toistaiseksi luottamus huotoihin hyvä. Minussa ei ole todettu tähänastisissa tutkimuksissa mitään vikaa. Meitä on nykyään aika paljon.
Meillä tutkittiin molemmat todella perinpohjaisesti.. Minulla ei onneksi todettu mitään vikaa. Kierto on säännöllinen, ovulointi normaalia, ei sairauksia.. Meillä pitäis nyt viikonloppuna alkaa IVF hoito pistoksilla ja sitä jänskätään. :) Tsemppiä!
oli hitaat siittiöt ja siksi menimme yksityiselle hoitoon. Toisella kertaa tärppäsi ja kaksoset ovat tulossa :)
periytyy Y-kromosomissa, eli periytyy myös poikalapselle...
oli tuon vastauksen pointti??!!? Älkää tehkö biologisia lapsia kun niillakin voi sitten olla ongelmia...?
Voi helv. mitä ääliöitä täällä on liikenteessä...
siis VOI MAHDOLLISESTI periytyä..
Meillä kans miehellä todettu azoospermia ja nyt kivesbiopsia takana. Tuloksia ei olla vielä saatu, joulukuussa pitäis kuulla lopputulokset. Jännittää kovasti. Täällä toivotaan parasta, pelätään pahinta.