VirusProtect

Ad-Aware auttaa

Jälkipolven surffailtua internetissä, koneelleni iski todellla itsepintainen feikki-ohjelma VirusProtect. Ohjelma herjasi jatkuvasti koneellani olevan uhkia ja kehoitti käyttämään "itseään" koneen puhdistukseen. Löysin ohjelman poisto-ohjeet sivulta: http://www.bleepingcomputer.com/forums/topic98219.html mutta en uskaltanut kokeilla.
Lopulta Ad-Awaren päivitetty versio poisti haitta-ohjelman. Esim. Norman-virustorjunta ei pystynyt tuhoamaan ohjelmaa.
Vähän aikaa jo ajattelin, että on koko kiintolevy alustettava uudelleen. Kiitos ja kumarrus Ad-Awarelle.

Onko kenelläkään tarkempaa tietoa kyseisestä haitta ohjelmasta. Kotimaisilta sivuilta en löytänyt tietoa.

3

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fix it

      Tuo liittyy ns. Smitfraud infektioon, en ole ihan varma poistaako tuo Ad-Aware kaiken tuohon liittyvän roskan.
      Tuohon löytyy fixi jolla saadaan kaikki infektion aiheuttamat rekisterimerkinnät ja tiedostot poistettua.

      Voidaan katsoa vielä onko sinne jäänyt jotakin:

      Lataa Smitfraudfix:

      http://siri.urz.free.fr/Fix/SmitfraudFix.zip

      Pura sisältö (kansio nimeltä SmitfraudFix) työpöydällesi:

      Avaa SmitfraudFix kansio ja tupla-klikkaa smitfraudfix.cmd
      Valitse optio 1 - Search kirjoittamalla 1 ja painamalla "Enter"; tekstitiedosto avautuu, joka listaa tarttuneet tiedostot (jos olemassa).
      Lähetä tämän tekstitiedoston sisältö viestiketjuusi.

      Huomaa: process.exe filun tunnistaa jotkut Anti-virus ohjelmat (AntiVir, Dr.Web, Kaspersky) "Haittakaluna"; se ei ole virus, vaan ohjelma joka pysäyttää prosesseja. A/V ohjelmat eivät pysty tunnistamaan hyvän ja pahan käytön tälläisten ohjelmian väliltä, silloin ne saattavat varoittaa käyttäjää.

      • >_>

        Siis hä, minullekkin on ilmaantunut tuo Virusprotect, ja latasin tuon Smitfraudfixin, ja sain nyt sen raportin...Mitä nyt pitää tehdä? '' lähetä tämän tekstitiedoston sisältö viestiketjuusi'' mihin ihmeen viestiketjuun?


      • answeri
        >_> kirjoitti:

        Siis hä, minullekkin on ilmaantunut tuo Virusprotect, ja latasin tuon Smitfraudfixin, ja sain nyt sen raportin...Mitä nyt pitää tehdä? '' lähetä tämän tekstitiedoston sisältö viestiketjuusi'' mihin ihmeen viestiketjuun?

        Eli siis jos sulla on se banneri vaan, et ole ladannu ohjelmaa seuraa näitä ohjeita. VirusProtect esittää banneria josta pääsee virus ohjelman kotisivuille. (kyseessä on virusohjelmaa joka tartuttaa pöpön, eli ÄLÄ lataa VIRUSPROTECTIA)Se ehdottaa että ostat ohjelman joka ''puhdistaa'' koneen viruksista, oikeasti se vaan tartuttaa. Eikun bannerin poistoon--> Omatietokone->C:\\WINDOWS\system32->lajittele yläpalkin Näkymät- painikkeesta tiedostot ''luettelo ja tiedot'' järjestykseen, sinun on muistettava milloin asensit tiedoston. Tiedosto on .DLL muodossa joten se rajaa löytymismahdollisuuksia. Kun löydät tiedoston, poista se, sinulla pitäisi tulla errori että tiedosto on käytössä tai suojattu. Käynnistä kone uudelleen, itse käynnistin ekana vikasietotilassa ja sitten tavallisesti. PS. Kertokaa jos auttoi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      83
      7501
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      211
      4838
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      80
      4827
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      95
      4225
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4170
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      34
      3660
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3192
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      71
      2866
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      2000
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1725
    Aihe