vokkie

ipa.

moi. olen tyttö 15v ja haluaisin jotn lisätietoo larppauksesta. en siis tiedä melkein mitään. voisitko (ja miksei muutkin täysjärkiset) kertoo mulle jotain ja myös siittä että miten pääsisin mukaan. tampereen seudulla siis asun enkä kovin kauakksi näin aluks pääse.
Kiitos jos jaksatte vastata.

2

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ipa.

      kiinostais lähinnä jotkut historialliset jutut niini kun joku viikinki tai keskiaika, mutta kerro vaan muistakin jos jaksat.

      • Vokkie

        http://www.larp.fi/wiki/Larppaaminen/

        Yllä olevan linkin takaa löytyy hyviä kirjoituksia ja neuvoja, kuten: Mitä on larppaaminen/liveroolipelaaminen, neuvoja aloittelijoille jne.

        Helpoimmalla saat kuvan harrastuksen luonteesta lukaisemalla nuo artikkelit. Ja lisäkysymyksiin voin sitten vastata vaikka täällä.

        Harrastuksen aloittaminen käy parhaiten ilmoittautumalla haluamaansa peliin ja ottamalla rohkeasti yhteyttä pelinjohtajaan, joka yleensä osaa neuvoa selkeästi mitä tarvitset ja kuinka homma toimii.

        Pelejä ja pelaajia on paljon erilaisia, joten sanoisin myös, että yhden kokemuksen perusteella ei tästä harrastuksesta voi saada ihan täyttä kuvaa.

        Kyselit myös historiallisista peleistä. Se järjestetäänkö pelejä historia, nykyhetki tai tulevaisuus pohjalle riippuu paljolti pelinjohtajista. Yleensä pelitarjontaa löytyy kaikkien makuun, mutta keskiaika-historiallis pohjalle tehdyt pelit ovat kautta aikain olleet suosittuja, joten uskoisin kiinnostavan löytyvän. Tosin kesä on enemmänkin tuon tyypin peleille sesonkia ja jonkinverran ikärajat saattavat aiheuttaa sinulle ongelmia peleihin pääsyyn.

        -Vokkie-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5645
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4558
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1274
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      16
      1020
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      958
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    Aihe