moi. olen tyttö 15v ja haluaisin jotn lisätietoo larppauksesta. en siis tiedä melkein mitään. voisitko (ja miksei muutkin täysjärkiset) kertoo mulle jotain ja myös siittä että miten pääsisin mukaan. tampereen seudulla siis asun enkä kovin kauakksi näin aluks pääse.
Kiitos jos jaksatte vastata.
vokkie
2
896
Vastaukset
- ipa.
kiinostais lähinnä jotkut historialliset jutut niini kun joku viikinki tai keskiaika, mutta kerro vaan muistakin jos jaksat.
- Vokkie
http://www.larp.fi/wiki/Larppaaminen/
Yllä olevan linkin takaa löytyy hyviä kirjoituksia ja neuvoja, kuten: Mitä on larppaaminen/liveroolipelaaminen, neuvoja aloittelijoille jne.
Helpoimmalla saat kuvan harrastuksen luonteesta lukaisemalla nuo artikkelit. Ja lisäkysymyksiin voin sitten vastata vaikka täällä.
Harrastuksen aloittaminen käy parhaiten ilmoittautumalla haluamaansa peliin ja ottamalla rohkeasti yhteyttä pelinjohtajaan, joka yleensä osaa neuvoa selkeästi mitä tarvitset ja kuinka homma toimii.
Pelejä ja pelaajia on paljon erilaisia, joten sanoisin myös, että yhden kokemuksen perusteella ei tästä harrastuksesta voi saada ihan täyttä kuvaa.
Kyselit myös historiallisista peleistä. Se järjestetäänkö pelejä historia, nykyhetki tai tulevaisuus pohjalle riippuu paljolti pelinjohtajista. Yleensä pelitarjontaa löytyy kaikkien makuun, mutta keskiaika-historiallis pohjalle tehdyt pelit ovat kautta aikain olleet suosittuja, joten uskoisin kiinnostavan löytyvän. Tosin kesä on enemmänkin tuon tyypin peleille sesonkia ja jonkinverran ikärajat saattavat aiheuttaa sinulle ongelmia peleihin pääsyyn.
-Vokkie-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1456069
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253726Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282911- 472568
- 372421
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä251945Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691914Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281600