vokkie

ipa.

moi. olen tyttö 15v ja haluaisin jotn lisätietoo larppauksesta. en siis tiedä melkein mitään. voisitko (ja miksei muutkin täysjärkiset) kertoo mulle jotain ja myös siittä että miten pääsisin mukaan. tampereen seudulla siis asun enkä kovin kauakksi näin aluks pääse.
Kiitos jos jaksatte vastata.

2

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ipa.

      kiinostais lähinnä jotkut historialliset jutut niini kun joku viikinki tai keskiaika, mutta kerro vaan muistakin jos jaksat.

      • Vokkie

        http://www.larp.fi/wiki/Larppaaminen/

        Yllä olevan linkin takaa löytyy hyviä kirjoituksia ja neuvoja, kuten: Mitä on larppaaminen/liveroolipelaaminen, neuvoja aloittelijoille jne.

        Helpoimmalla saat kuvan harrastuksen luonteesta lukaisemalla nuo artikkelit. Ja lisäkysymyksiin voin sitten vastata vaikka täällä.

        Harrastuksen aloittaminen käy parhaiten ilmoittautumalla haluamaansa peliin ja ottamalla rohkeasti yhteyttä pelinjohtajaan, joka yleensä osaa neuvoa selkeästi mitä tarvitset ja kuinka homma toimii.

        Pelejä ja pelaajia on paljon erilaisia, joten sanoisin myös, että yhden kokemuksen perusteella ei tästä harrastuksesta voi saada ihan täyttä kuvaa.

        Kyselit myös historiallisista peleistä. Se järjestetäänkö pelejä historia, nykyhetki tai tulevaisuus pohjalle riippuu paljolti pelinjohtajista. Yleensä pelitarjontaa löytyy kaikkien makuun, mutta keskiaika-historiallis pohjalle tehdyt pelit ovat kautta aikain olleet suosittuja, joten uskoisin kiinnostavan löytyvän. Tosin kesä on enemmänkin tuon tyypin peleille sesonkia ja jonkinverran ikärajat saattavat aiheuttaa sinulle ongelmia peleihin pääsyyn.

        -Vokkie-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      68
      3297
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      90
      3076
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      177
      3025
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      137
      2406
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      41
      2376
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2221
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      52
      1918
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1735
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      400
      1690
    10. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      5
      1598
    Aihe