vokkie

ipa.

moi. olen tyttö 15v ja haluaisin jotn lisätietoo larppauksesta. en siis tiedä melkein mitään. voisitko (ja miksei muutkin täysjärkiset) kertoo mulle jotain ja myös siittä että miten pääsisin mukaan. tampereen seudulla siis asun enkä kovin kauakksi näin aluks pääse.
Kiitos jos jaksatte vastata.

2

925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ipa.

      kiinostais lähinnä jotkut historialliset jutut niini kun joku viikinki tai keskiaika, mutta kerro vaan muistakin jos jaksat.

      • Vokkie

        http://www.larp.fi/wiki/Larppaaminen/

        Yllä olevan linkin takaa löytyy hyviä kirjoituksia ja neuvoja, kuten: Mitä on larppaaminen/liveroolipelaaminen, neuvoja aloittelijoille jne.

        Helpoimmalla saat kuvan harrastuksen luonteesta lukaisemalla nuo artikkelit. Ja lisäkysymyksiin voin sitten vastata vaikka täällä.

        Harrastuksen aloittaminen käy parhaiten ilmoittautumalla haluamaansa peliin ja ottamalla rohkeasti yhteyttä pelinjohtajaan, joka yleensä osaa neuvoa selkeästi mitä tarvitset ja kuinka homma toimii.

        Pelejä ja pelaajia on paljon erilaisia, joten sanoisin myös, että yhden kokemuksen perusteella ei tästä harrastuksesta voi saada ihan täyttä kuvaa.

        Kyselit myös historiallisista peleistä. Se järjestetäänkö pelejä historia, nykyhetki tai tulevaisuus pohjalle riippuu paljolti pelinjohtajista. Yleensä pelitarjontaa löytyy kaikkien makuun, mutta keskiaika-historiallis pohjalle tehdyt pelit ovat kautta aikain olleet suosittuja, joten uskoisin kiinnostavan löytyvän. Tosin kesä on enemmänkin tuon tyypin peleille sesonkia ja jonkinverran ikärajat saattavat aiheuttaa sinulle ongelmia peleihin pääsyyn.

        -Vokkie-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8422
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5790
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4738
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4089
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3910
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3712
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1678
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      91
      1154
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe