Oliko niin, että Honkaharju on savuton sairaala ja siksi osallistunut johonkin siihen liittyvään seurantaan valtakunnallisesti. Mitä sekin sitten tarkoitaa? Ei se ainakaan missään näy(haju tosin tuntuu) sairaalassa tai sen alueella. Hoitajat juoksevat porukalla useita kertoja työvuorojensa aikana tupakalla. Onko esimiehillä(naisilla) mitään sananvaltaa työaikana tapahtuvan tupakoinnin suhteen? Miksi muualla tämäkin asia hoituu, mutta ei Imatralla? Miten ne, jotka eivät tupakoi työaikanaan käyttää sen "luppoajan", jonka työkaverit käyttävät työaikana?
Honkaharjuko
savuton sairaala?
352285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
valivali... eiköhä tost tupakast oo vinguttu jo iha tarpeeks!
Tuo on tupakoitsijan tyypillinen vastaus, että ei kaikessa tyhmyydessään mitenkään hätkäytä. On tutkittu, että keskimääräistä tyhmemmät henkilöt tupakoivat, joten....?
Vai on tutkittu!!Enpä usko moista soopaa. Ja en edelleenkään ole tupakoitsija, joten pitäisi ehkä kysyä ennenkuin kommentoi yhtään mitään. Kaikessa tyhmyydessään idioottimainen kirjotus!!
Työnantajalla oikeus määritellä työajan tehokas käyttö.
Useat tupakkatauot työpäivän aikana estävät tehokkaan toiminnan.
Savuttomissa sairaaloissa:
Henkilökunnan tupakointi on kielletty kaikissa organisaation tiloissa/alueella työaikana!!
Mun mielestä Imatran sairaala oli kans tässä Savuton sairaala systeemissä, joten huonosti on asiat hoidettu,jos porukka juoksee röökillä.
Monissa toimistoissakaan ei enää saa työaikana käydä tupakalla, joten onpa ihmeellistä että hoitohenkilöstö ravaa tupakalla.Jos muut alat pystyy tupakoimattomuuteen työaikana, siihen pitää pystyä hoitajienkin.
Kaikilla aloilla, myös hoito-alalla on olemassa lakinsäänteiset kahvitauot. Ne ovat samanpituisia kaikilla ja jos sillä aikaa käy tupakalla, niin se ei ole keltään pois. Joten se siitä "jatkuvasta ravaamisesta."
Ihme homma että hoitsut ei voi olla polttamatta,kun virastoissakaan ei saa työajalla polttaa
harvinaisen typerä kirjotus!!!! Ei toimistotyötä ja hoitsun hommia voi keskenään vertailla. Luulenpa että hoitajien työ on kaikin puolin raskaampaa kuin toimistorotan..
Parantuuko se raskas työ tupakoimalla? Luulisi pikemmin tupakoinnin aiheuttavan hengenahdistusta ja muita keuhkosairauksia, jotka pienentävät työtehoa.
Eikö teidän pitäsisi vaalia terveyttä ja olla esimerkkinä, eikä lemuta tupakalle!? Palkan alennus niille,jotka hukkaa työaikaa röökillä juoksemiseen.
Joissain paikoissa tupakoimattomat saa lisiä savuttomuudesta. Tupakka=luonteen heikkous
Hoitsuksi pysyy lukemaan kuka tahansa,älliä ei tarvita.Toimisto,virkamiespuolella on sensijaan tehtäviä, joita ei voi verrata hoitsun hommiin.Esim.Tuomari, lakimies...jne...et se niistä toimistorotista.
Tupakka ei kuulu työaikaan,se pitää vähentää työajasta.Monessa paikassa leimaavat itsensä ulos tupakan ajaksi ja se on oikein.
Tstossa voikin tuoksahtaa tupakalle,mut ei missään nimessä hoito tai asiakaspalvelussa.
Kuinka monta kahvitaukoa esim. Honkaharjun hoitajilla on työvuoron aikana? Kuinka pitkä on ruokatauko ja saako hoitaja poistua näiden taukojen aikana sairaalan ulkopuolelle? Mikä on potilasturvallisuus, jos suurin osa hoitajista on luvattomasti sairaalan ulkopuolella tupakalla? Honkaharjussakin on kulunvalvonta ja se toimii joittenkin ammattiryhmien kohdalla sekunttipelinä, joten miten tasa- arvoisen kohtelun laita tällöin, kun osa porukasta elää työaikana kuin "pellossa" ja toisten tulemiset ja lähdöt kytätään esimiehen toimesta sekunnin tarkkuudella. Sama pätee valvonnassa muutoinkin, ei vain tupakointiin käytetyn ajan suhteen. Mitä virkaa on korkeasti palkatuilla esimiehillä, jos nämä eivät pysty valvomaan, että asiat sujuu siten, kuin niiden KUULUU sujua?
Mikäli älykkyytesi ja tietosi riittävät toimistorotan tehtäviin, niin vaihda hyvä ihminen ammattia. Ei se työn raskaus siitä korjaannu, että laiminlyöt potilaitasi juoksemalla tupakalla työaikana?
takakireille tupakkapoliiseille!!!! Ei taija kuuluu kenellekkään toisten tupakointi. Voisitte lopettaa ton typerän vinkunan!!En edes ite tupakoi(enkä ole hoitsu) mutta ärsyttää suunnattomasti tommone valitus melko turhasta asiasta!!!
lukeminen myöskään ihmeitä vaadi, rikkaamman isin ehkä ku hoitsuks lukeva.. ja hoitsuks ei todellakaan kuka vaan voi lukea, kaikilla ei ole siihen tarvittavaa henkistä puolta. Toimistossa pärjää kyllä vähemmälläkin. Enkä nyt tarkoita että toimistotyöntekijä olisi tyhmempi.
En ole hoitaja!!! Vain eräs joka ei ymmärrä toisten asioihin puuttumista. Pitäisikö joidenkin kenties hankkia jotain muuta sisältöä elämäänsä? Hoitsut saavat käydä tupakalla siinä missä muidenkin alojen edustajat, siinä miun mielipide asiasta!
kaksi hyvin lyhyttä taukoa.Kahvin sai juoda kylmänä,pitäähän tauon aikana vastata hälyytyskelloihin.Tupakan kävin polttamassa jos kerkesin,vaarantamatta potilaita.
Kyllähän se riippuu paljon toimistosta, mitä siellä vaaditaan. Onhan niitä toimistoja, joissa ei suuremmin sihteerikön muuta tarvitse tehdä, kuin vastata puhelimeen. Toisaalta taas sieltä puhelimestakin saattaa tulla hyvinkin korkeaa tietämystä vaativaa kyselyä. Tämä kaikki on toiarvoista, koska puhe onkin tupakoinnista ja siitä, että sitä EI PITÄISI SALLIAAIKANA, jolloin työnantaja MAKSAA SIITÄ PALKAA. Jokainen voi harrastaa sitä omalla ajallaan ja tunkea tupakan jokaiseen rakoon, mitä kehostaan löytää ja jos mahtuu, niin vaikka useampikin.
Tupakalle haiseva hoitaja on kauhistus potilaalle, erityisesti, jos kärsii muutenkin mm. astmasta.
Siellä on näpsä tupakkakoppikin, niin kai sitä voi käyttää niin hoitajat kuin hoidettavatkin.Ja nyt on varaa poltellakkin kun meni tehyn ehdotus lävitse( ;
Kyllä se palkka ei kauheasti nouse,kun miettii että samassa suhteessa maksat siitä enemmän kaikkia muita maksuja ja veroja.Voip mennä asuntotuki(jos sellasta saa), korottaa samantien muitakin maksuja jne.joten eipä nyt kauhea tuuletus moisesta korotuksesta ja sehän tulee määräajalla.
Eikä se kortus kyl oikeen mene, että kaikille, pitäsi olla hommasta riippuen.
Jo on taas jollakin ollut todella tylsää kun on pitänyt kytätä mitä sisar valkoinen on tehnyt ja jättänyt tekemättä.
Vastauksesi paljastaa sinusta kaiken. Juuri tuota tarkoitan, kun puhun tupakoivasta hoitajasta, siis työaikaansa tupakointiin käyttävästä hoitajasta. Kerro vielä, miten monta kahvitaukoa voit pitää työvuorosi aikana ja kuinka pitkä on ruokataukosi, joka sisältyy työaikaasi JA jolloin sinä ET SAA POISTUA työpaikaltasi, et edes tupakkapaikalle. Kerro minulle idiootti, koska olen idiootti nämä seikat. Saat nähdä, että asiaan tullaan puuttumaan lähiaikoina, koska yleinen potilaitten ja omaisten näkemys on se, että Imatran sairaala on savuton sairaala.
Kuinka luulet vaikuttavan esim.ahdistelevaan astmapotilaaseen se, että että löyhkät tupakalle, mielestäsi varmasti sekin on potilaan vika.
vain hoitajien työajalla tupakoimisesta vauhkotaan? Eikö hoitajilla ole samanlainen "oikeus" tehdä tauoillaan mitä haluaa kuten luulisin että lähes kaikilla aloilla on? Mikä tekee hoitajan työstä senettä pitää täällä jonkun tupakoinnista mesota? En polta, en ole hoitsu enkä valita hoitajien tupakoinnista vaikka miul on astma. Kirjotin nuo tohon ihan varuiksi nii kenenkään ei tarvitse olettaa mitään ja osoittaa tyhmyyttään kommentoimalla asiaa kuten tuolla on aiemmin käynyt.
Ihme jollei myös Honkaharjuun saada tupakointikieltoa työajalle.Monessa sairaalassa on tupakointikielto ja joissakin ehdoton edellytys tupakalle menossa kirjautuminen kellokortilla ulos.
Mitään oikeutta ei ole poistua työpaikalta. Oikeus on työaikana 20 min ruokataukoon ja 10 min kahvitaukoon, joka sekään ei välttämättä aina kuulu työaikaan. Olet kovasti tietävinäsi, mutta ota asiasta ensin selvää ja kirjoita vasta sitten-nuija!
20 min ruokatauko ja 10 min kahvitauko niin kenelle se kuuluu miten sen käyttää. Jos haluaa käyttää sen tupakalla käymiseen niin en kyl ymmärrä tätä nipoiluu! Ja voitko kertoo mitä olen tietävinäni?
Henkilökunnan tupakointi on kielletty työaikana 1.10.2006 alkaen. Jaksotyö-aikaa
noudattavilla (esim. lääkärit, hoitajat, laitoshuoltajat) ruokatauko on työaikaa, joten silloin ei voi
tupakoida. Niillä työntekijöille, joilla ruokatauko on omaa aikaa, on tupakointi sallittu tauon
aikana ulkona tupakkakatoksissa. Kahvitauko on kaikilla työaikaa, jolloin ei voi tupakoida.
Yksikköjen esimiesten tehtävänä on valvoa päätöksen noudattamista. Esimiehillä on oikeus ja
velvollisuus puuttua asiaan, jos työntekijät eivät noudata hallituksen päätöstä. Tupakointikielto
koskee myös yksiköissä olevia opiskelijoita. Uusien työtekijöiden kohdalla edellytetään sitoutu-
mista savuttoman sairaalan käytäntöihin.
Honkaharjussa pitäisi olla samoin!
Etelä-Karjalan keskussairaala on savuton sairaala. Tämä tarkoittaa,
että henkilökunnan tupakointi työpaikalla on kielletty.
älyttömiä nuo tupakointikiellot työajalla. Suomesta on tullu kauhee holhousyhteiskunta!!Onneks saa sentää ite vielä työpaikkansa päättää ni ei tartte mennä hommii tupskinipoille!
Tupakointikielto on ennen suomea jo ollut aikaa käytössä muualla, jenkeissä jo pidemmän aikaa.
että Suomi ikävä kyllä on pikku-Jenkkilä!
Kyllä se niin vaan on että kun hoitsut työvuoronsa aloittaa niin koko päivä on heillä työaikaa josta työnantaja maksaa palkan, eikö?? Ruokatunnit ja tauot mukaan luettuna. Ja tällöin tupakkaa ei missään nimessä saisi polttaa. Mutta niin sitä vaan käydään joka tunti vetämässä noin 5 minuutin sauhut ja se tupakoimaton työntekijä painaa hommia. Itse olen toimistoalalla eikä tässä firmassa suvaita polttamista. Meillä on kellokorttisysteemi joten JOS haluaa välttämättä polttaa on se tehtävä täysin OMALLA ajalla (leimattava itsensä ulos tupakoinnin ajaksi). Ja se on minusta tasa-arvoista se. Miinukset joita päivän/viikon mittaan sitten kertyy, tehdään tietysti talolle takaisin normipäivän päätyttyä.
Moni ala jossa ei edes olla asiakaspalvelussa, kielsi tupakoinnin täysin työaikana!
Hoitajia ei tietenkään tarvitse ajatella ihmisinä, joilla on oikeus työn tauottamisiin; ruokapausseihin ja ehkä jopa kahviminuutteihin... ehei, työlleen omistautuneita ja kutsumustyötä tekeviä. Kai joku on jo laskenut/kytännyt hoitajien vessassa käynnit.. eivät varmaan kuse ja paskokkaan niinku "normaalit?" ihmiset, ainakaan työaikana, ettei potilasturvallisuus vaarannu..