Toivottavasti kun sunnuntaina Jarkko tippuu, Vappu kysyy suorassa siltä jotain esim. miksi Jarkko hokee usein olevansa älykäs, että eihän älykkäillä ole tarvetta hokea sitä, koittaako se kompensoida muita puutteitaan sillä ?
Jos puhutaan älykkyydestä älykkyysosamääränä, niin Jarkolla se ei varmasti ole läheskään yhtä paljoa kun Jarkon mahan ympärys.
Jos puhutaan älykkyydestä älykkyysosamääränä, niin Jarkolla se ei varmasti ole läheskään yhtä paljoa kun Jarkon mahan ympärys.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaverihan on ammattinimikkeeltään raudoittaja, et eiköhän se jotain kerro...
tuskimpa itse pystyisit raudoittamaan!
Mitä se äly sitten oikein on? Mensan testeissä mitataan lähinnä matemaattista lahjakkuutta, mutta mitä tekemistä sillä on älyn kanssa?
Oikeasti älykkäällä ihmisellä on tilannetajua, sosiaalista älykkyyttä, tunneälyä, ei pelkkää kirjaviisautta. Monta kertaa "kirjaviisaat" ja kuuden laudaturin ylioppilaat ovat esim. sosiaaliselta älyltään aivan lapsenkengissä.
Jarkon älykkyys on maalaisjärkeä. On nähnyt, tehnyt, kokenut pienestä pitäen, ja se näkyy tekemisissään. Korjasi tuosta vain rikki menneen vessanpöntön, mitä muut tekivät paitsi päivittelivät. Monet käytännön hommat ovat Jarkolla hanskassa, ja vielä erinomaisesti.
Eikä kaveri nyt ihan urpo voi muutenkaan olla, koska hänellä on kuitenkin ammatillinen koulutus ja ammatti. Sanokaapa kenellä muilla noista on (ellei Riitan lähihoitajuutta oteta huomioon). Nuoriso- ja vapaa-ajanohjaajakoulutukseen valitaan soveltuvuustesteillä, jotka eivät ole ollenkaan läpihuutojuttu. Tiedän, koska olen itse sellaiset käynyt. Enkä päässyt, ja pääsin silti lukiosta lähes yhdeksikön keskiarvolla.
Jos olisi niin pitäisi mölyt mahassaan noiden ylimielisten itsensä kehumisten suhteen. Älykäs ihminen tajuaa että sellaisesta ei tykätä. Jos todella olisi älykäs niin esittäisi suhteellisen nöyrää, ettei ärsyttäisi asukkaita ja katsojia.
nostaa jollei kissa itse!
Älytkäähän jos ei kukaan sua kehu!
Sanotaan: kissa elää kiitoksella!