Soitin ja kyselin jo ennen hakua amk:hon,että voiko opiskeluja lykätä vuodella jos nyt satun pääsemään.Vastaus on hieman hämärtynyt mielessäni ja aloin jo epäilemään,että jos se ei käykään!Onko kenelläkään tietoa asiasta?Voiko myös peruutus paikan saaneena lykätä?
Oma muksu menee ekalle nyt ja ajattelin kokeilla onneani omien opintojen suhteen...
Oma muksu menee ekalle nyt ja ajattelin kokeilla onneani omien opintojen suhteen...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voit ottaa opiskelupaikan vastaan ja aloittaa poissaolevana opiskelijana. Näin ainakin joissakin amk:issa, luulisin että kaikissa.
voi lykätä, mutta eriasia kannattaako siitä jo etukäteen "huudella" ennenkuin pääsy sisään on varmistettu.
Kyl onnistuu. Sen hyväksymisilmotuksen mukana ainakin mulle tuli sellanen kaavake missä oli vaihtoehtoja kutakuinkin tähän malliin:
[ ] Otan vastaan opiskelupaikan
[ ] Ilmoittaudun poissaolevaksi kevätlukukaudeksi
[ ] Ilmoittaudun läsnäolevaksi kevätlukukaudeksi
--------------------------------------------------
Kevätlukukausi sen takia että pääsin syksynhaussa, mutta eiköhän se ole samaan tyyliin keväänkin haussa. Nyt sain uuden kaavakkeen johon ruksin "ilmoittaudun läsnäolevaksi" lukukaudelle 2003 - 2004.
Näin siis ainakin HELIA:ssa.