aborttipiikistä sen verran ettei se toimi välttämättä. Sattui koiralleni vahinko astuminen ja nyt ei mahdollisuutta pentujen syntymään/hoitamiseen, joten kävin lääkäriltä koiralleeni piikin,ultrassa näkyi ainakin seitsemän pentua.huomasin n.viikkoa myöhemmin koirani käytöksestä että kenties raskaana ja nisistä tuli maitoa..ja sit uusi aika lääkärille.Uusi ultra ja pentuja edelleen mut ei niin paljoa. Mut nyt kuitenkin edessä sterilointileikkaus. Joten ei luottamista ole aborttipiikkiin.piikki annettiin ihan oikeaan aikaan astumisesta..
ei toimi,ei aborttipiikki
5
1347
Vastaukset
- ......
Miten vahinkoastuminen tapahtuu, mua kiinnostaa hirmu paljon?? Kuka ei osaa pitää nartustaan huolta sen lyhyen aikaa mitä juoksu vuodessa vaatii??
- käytännössä toimitte
jos samassa perheessä uros ja narttu.
Millä tavoin pidätte ne käytännössä erillään pari kertaa vuodessa?
Vinkkejä ? - Piah78
Hei sinä joka kirjoitit "nimimerkillä" : ..... miksi syyllistät nartun omistajaa?
Voihan ihan hyvin olla mahdollista että narttu ollut omasssa pihassa ja pihalle tullut irti oleva uros, eikös silloin "syyllinen" (jos nyt ketään ylipäätänsä voi nimetä syylliseksi) ole uroksen omistaja?
En tiedä miten tuossa on tilanne ollut, mutta näin ulkopuolisena mulle särähti korvaan toi:" Kuka ei osaa pitää nartustaan huolta sen lyhyen aikaa mitä juoksu vuodessa vaatii??" - tehoruffe
Piah78 kirjoitti:
Hei sinä joka kirjoitit "nimimerkillä" : ..... miksi syyllistät nartun omistajaa?
Voihan ihan hyvin olla mahdollista että narttu ollut omasssa pihassa ja pihalle tullut irti oleva uros, eikös silloin "syyllinen" (jos nyt ketään ylipäätänsä voi nimetä syylliseksi) ole uroksen omistaja?
En tiedä miten tuossa on tilanne ollut, mutta näin ulkopuolisena mulle särähti korvaan toi:" Kuka ei osaa pitää nartustaan huolta sen lyhyen aikaa mitä juoksu vuodessa vaatii??"noinhan se juuri kävikin,uros tuli pihalle...mutta nyt kaikki on hyvin,sterilointi leikkaus tehtiin, pennut ei edes olleet kokonaisia, ei päätä ei häntää..eläinlääkäri hyvitti piikin hinnan.kiitos kommenteista ja pitäkää koirulit kiinni.
- lääkärisetä
Niitä piikkejä yleensä pitääkin antaa kaksi ja ensimmäinen on annettu tapauksessasi ilmeisen myöhään eli vasta ultrauksen jälkeen. Ehdottomasti piikkien käytön opiskelu olisi lääkärillesi suotavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3902957SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662334Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781989Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161706- 1401572
- 691189
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li12992- 40864