Rokotuksesta

Onko ensimmäinen rokotus vasta kun pennut ovat 12-viikoisia. Kun katselee myydään ilmotuksia, jää mietittymään miksi joissakin ilmoituksissa kirjoitetaan: "pennut luovutetaan madotettuina ja rokotettuina" kun taas toisissa on vaan, että madotettuina?

eli siisä tä?Hä?

onko puhdas -ja sekarotuisilla eri menetelmä?
4570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä se pitäis ihan sillon vasta 12-viikkoisena olla ekat rokotukset. Jos pentuja ei ole saatu myytyä ja ovat jo täyttäneet 12 viikkoa ja saaneet rokotukset? Ei oo mitään eri menetelmiä erirotuisten välillä.

Äänestä
  • sehän ei ole sama asia kun tavallinen rokotus? pitääkö kaikille koirille ehdottomasti tuo antaa, vai päättääkö omistaja itse annetaanko? miksi joku ei sitä antaisi? mutta se ei kuulu myyjän tai kasvattajan vastuulle.. niinkö?

    Äänestä

Todennäköisesti on kyse parvorokotuksesta ;)
Sen jotkut kasvattajat antavat ennen luovutusta.

Ei ole kyse siis mistään roduista tai roduttomuudesta,vain joidenkin kasvattajien tavasta.

Mm.toisessa naapurimaassamme kasvattajien on annettava parvorokotus ennen luovutusta ;)

Normikäytäntö Suomessa on rokotuttaa eka kerran 12-viikkosena.Kolmosrokote,jotkut antaa myös nelosen.Uusinta nelikuisena,jolloin toiset antaa samalla myös rabieksen,toiset antaa sen eri kertaa ja myöhemmin.

Tuontikoirilla on omat määräyksensä.Riippuu paljon myös mistä maasta tuodaan.Mm.rabieksen käytäntö on muuttunut EU-maiden suhteen.
Myös eri maiden kasvattajilla saattaa olla hieman eri käytäntöjä.

Äänestä

rototutan pennut ekan kerran 8 vko iässä. Opin aikoinaan Saksan reissulla. Siellä kun ei saa pennuille edes rekkareita, jos ei ole näyttää rokotuskirjoja jalostusvalvojalle, kun hän tulee tarkastamaan pennut toisen kerran. Siellä siis jokainen FCI rekisteröyty pentue tarkastetaan kahdesti ennen luovutusta. Samoja rokotuksia käyttivät ja käyttävät edelleen siellä kuin täälläkin. Ei siellä myöskään esiinny penikkatautia tai parvoa sen enempää kuin täälläkään, joten rokotus lienee tehnyt tehtävänsä, vaikka onkin annettu 7-8 vko iässä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


neuvoja kiitos.. kirjoitti:

Onko ensimmäinen rokotus vasta kun pennut ovat 12-viikoisia. Kun katselee myydään ilmotuksia, jää mietittymään miksi joissakin ilmoituksissa kirjoitetaan: "pennut luovutetaan madotettuina ja rokotettuina" kun taas toisissa on vaan, että madotettuina?

eli siisä tä?Hä?

onko puhdas -ja sekarotuisilla eri menetelmä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu