nänniongelma (tulehdus?)

Olen 17-vuotias ja nännini ovat jo pitkään oireilleet kummallisella tavalla. Aina välillä toisesta nännistä ikäänkuin on lähtenyt nahkaa ja siitä erittyy nestettä, joka on keltaista, kun illalla katson sitä paperinpalaa joka rintsikoissani on. Suihkun jälkeen huomaan, kuinka nännin pinnalla on vähän kuin pikkuisia "reikiä", joista erittyy kirkasta nestettä. Välillä on näyttänyt kuin nännin juuressa olisi haava tai jotain.

Tällä hetkellä molemmat nännini ovat samassa kuosissa, ja aina täytyy pitää rintsikoissa paperia ja yöllä laastaria tms. ettei nännit hierry. Mitä tämä voi olla? Onko syytä olla huolissaan? tämä on kiusallista.
2465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joo siis..toi kuulostaa tosi tutulta. Mulla oli varsinkin nuorempana tosi herkkä iho, varsinkin talvisin. yhdistin sen tuon vaivan siihen.
Mäkin pidin laastaria tai paperia nännien päällä, ettei ne tarttunut päivän aikana kiinni rintsikoihin. En kyllä tarkkaan muista, miten pääsin siitä eroon. Kävin ihotautilääkärilläkin näyttämässä.
Ainakin kannattaa antaa mahdollisimman paljon ilmakylpyä!Kun vaan oot kotona ja on mahdollista olla ainakin ilman rintsikoita, niin ole. Ja öisin ilman laastareita. Ja sit voi rasvailla varovasti perusvoiteella tai bepanthenilla. ja muistaa puhtaat kädet silloin.
Muistan, että kyllä siinä jonkun aikaa meni.että parani. Mutta kärsivällisyys kannattaa :)

Toivottavasti noista vinkeistä on apua. Jos tuntuu ettei oo, niin kannattaa käydä lääkärissä näyttämässä.

Äänestä

Anatomiasi kuulostaa normaalilta; nänneihin johtaa rintarauhaskudoksesta yleensä useita maitotiehyitä ("reiät"). Maito on kirkasta aavistuksen kellertävää nestettä, kuivuessaan keltaista. Normaalisti maitoa erittyy lähinnä vain raskauden ja imetyksen aikana. Myös rintojen stimulaatio (etenkin puristelu = "lypsäminen") voi aiheuttaa maidoneritystä. Joskus maitoa erittyy koska aivolisäke tuottaa liikaa ns. prolaktiinia eli maitohormonia. Tähän liikatuotantoon liittyy kuitenkin oikeastaan aina kuukautisten poisjääminen.

On mahdollista että etenkin atoopikoilla ihottumaa on myös rinnoissa aiheuttaen ihan haavaumiakin. Rintojen ja nännien rasvaaminen perusvoiteella voi auttaa, myös mietoa hydrokortisonivoidetta saa kokeilla kuureina (muutama päivä - 1 viikko kerrallaan). Apteekista saa Lansinoh-nimistä voidetta, joka on erittäin rasvaista ja suojaa tehokkaasti (sillä hoidetaan mm. imetyksen aikaisia nännihaavaumia). Epäilen että vessapaperi tai vastaava voi enemmänkin hangata ja ärsyttää nännejä. Jos tunnet tarvitsevasi jotain suojaa, ovat ihan tavallisista kaupoista saatavat (imettävien äitien) liivinsuojat hellävaraisempia. Ilmakylvyt ovat tärkeitä, jos iho hiertyy tai tulee haavaumia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heyyy kirjoitti:

Olen 17-vuotias ja nännini ovat jo pitkään oireilleet kummallisella tavalla. Aina välillä toisesta nännistä ikäänkuin on lähtenyt nahkaa ja siitä erittyy nestettä, joka on keltaista, kun illalla katson sitä paperinpalaa joka rintsikoissani on. Suihkun jälkeen huomaan, kuinka nännin pinnalla on vähän kuin pikkuisia "reikiä", joista erittyy kirkasta nestettä. Välillä on näyttänyt kuin nännin juuressa olisi haava tai jotain.

Tällä hetkellä molemmat nännini ovat samassa kuosissa, ja aina täytyy pitää rintsikoissa paperia ja yöllä laastaria tms. ettei nännit hierry. Mitä tämä voi olla? Onko syytä olla huolissaan? tämä on kiusallista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu