tosiallisesti käyttävät suuren osan päivästä keskenään keskusteluun (,,,,?)Tukisitteko lakkoa,.. itse en tiedä yhtään työpaikkaa, jossa suurin osa työajasta kuluu työkaverien kanssa jutusteluun (siksi ehkä huono työilmapiiri, samat jutut samat työkaverit vuodesta toiseen ,vanhempien haukkuminen ja "huoli" tieysti katkaisee ankea arjen.
mitä mieltä olette
kun hoitajajat (ltot)
6998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ensin tarkistamaan päiväkoteja? Kerro sitten missä oikeasti ylimääräiseen keskustelemiseen löytyy aikaa? Hyvä kun asiat ehtii puhua, joskus tärkeäkin asia odottaa monta päivää, kun ei edes nää tiettyä työkaveria, saati ehdi pyähtyä kartomaan asiaansa.
vanhempia,ei ole aikaa moiseen typeryyteen,enhän edes tunne niitä ihmisiä kunnolla! Nimen tiedän,siinä kaikki! Työni on hoitaa lasta ja seurata heidän kehitystään eikä vatkata joutavaa!
Päiväkoti tuntuu olevan ihmisten mielestä se paikka jossa ei saa työkavereiden kanssa jutella ollenkaan.
Suurimmaksi osaksi esim. pihalla käydyt keskustelut ovat lapsiasioiden vaihtamista.
Sisällä sellaiseen ei ole mahdollista, tiedäthän patojen korvat.
Toki joskus puhutaan myös muita asioita, ja läheltä liippaava aihe toki puhuttaa myös. Jos olisi kahvitauot, ehkä asiasta puhuttaisiin silloin. Mutta, kun ei ole, siitä saatetaan puhua muulloin. Missään päiväkodissa tuskin kukaan kerkeää siitä koko työaikaa jauhamaan.
Menisivätpä lastenhoitohenkilötkin joskus lakkoon, niin huomattaisiin kuinka tarpeellisia ovat, kaikesta valittamisesta huolimatta.
mutta oman työpaikkani ilmapiiri on aivan mahtava ja kateellisethan ne aina sitten mankuu kun meillä on niin hauskaa!itkeäkkö pitäis?tottahan niitä omiakin tulee jutusteltua niin päiväkodeissa kun muuallakin ja se on mun mielestä vaan hyvä kunhan ei muut asiat kärsi.
Provo toikin... onpas harvinainen hengentuote tuo kirjoituksesi, hoitaja on eri asia kuin opettaja koulutukseltaan, työkavereiden kanssa toivottavasti puhutaan, niin pitääkin. On sinulla ollut tosi paljon aikaa seurata mitä työntekijät tekee, oletkos ollut vallan ylimääräisenä tarkastajana paikalla?
sitten on hoidossa? Et näytä hoitopaikkaa tarvitsevan, kun et käy työssä, vaan ehdit päivisin vahtia muiden tekemisiä.
Meidän lapset ovat onneksi hyvässä paikassa, jossa hoitajat tekevät työnsä ja juttelevat keskenään vain siinä sivussa ja samalla.