Sen verta ripeeseen tahtiin tänne tulee uutta aihetta, jotta wanhat painuu unholaan.
Yhä meinasin silti päivittää....
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000030673602
Yhä meinasin silti päivittää....
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000030673602
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa ostaa "kokonaan" uusi. Voit hyödyntää siitä vanhasta keskusyksiköstä ehkä kotelon ja CD/DVD asemat. Jos meinaat jotain tehokokoonpanoa kasailla niin kannattaa ostaa uusi kotelokin koska vanhassa ei todennäköisesti riitä ilmankiertoon tarkoitetut reijät ja tuuletinpaikat. Uuden kotelon osto kolhii taloutta kyllä ikävällä tavalla. Peltilaatikosta ~100€ on aika paljon, mutta sitä ei tarvitse vaihtaa ennen kuin siirrytään seuraavaan standardiin (nykyinen ollut käytössä 12 vuotta).
Irto-osista kasatun koneen ostaminen on melkein yhtä helppoa kuin pakettikoneen. Teet listan osista jotka haluat ja menet tietokoneliikkeeseen ja pyydät tilaamaan. Saat haluamasi osat tai vähintään vastaavat ja sitten tinkaat vielä kasauksen kaupan päälle. Hyvin helppoa.
Lisäksi on helpompi kysellä neuvoja vikoihin ja laajennukseen ja päivitykseen liittyen, kun on tiedossa tarkalleen mitä siellä kopan sisässä piilee. :)
Joost kyllä toimii koneellasi ihan siedettävästi, jos SP2 ja DX9.0c on asennettu.
Ei pakettikonetta kannata päivittää, tee niinkuin tuo kakkosvastaaja ehdotti.