Olen tässä harkinnut käytetyn kytkypuhelime (N95) ostoa ja haluaisin muutamiin epäselviin asioihin vastauksen.
Miten kytkypuhelimen takuun pelaa,jos ostettaessa ei ole mukana kuittia ja puhelimen joutuu viemään huoltoon??
Onnistuuko päivitykset normaalisti huollon kautta, vai tarvitseeko väliin kytkyoperaattorin??
Onko käyttettyä kytkypuhelinta ostettaessa mitään riskejä ostajan kannalta, jos puhelin toimii ostajan omalla sim-kortilla??
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.
Käytetyn kytkyn osto
6
3394
Vastaukset
- sim kortilla
toimiiko.yleensä ei toimi sillä sim lukittuja varsinkin noi kalleimmat puhelimet.Takuu ei taida pelata,kun kytkyä ei ole oikeastaan tarkoitettu myytäväksi eteenpäin sillä kuitti täytyy aina olla jotta takuuseen saa.päivityksen voi tehdä ihan itsekkin.
- tutulta
Ja sim korttini ei nyt kelpaa taitaa olla n95.
Se on soneran kytky muttta ei vaan pelitä.
Miteköhän noi liikkeet aukasee niitä jos vaikka maksais siitä jotain.
Mulla on kuitenkin kaikki laput liput ja laatikot talessa.
puhelimen toimitoja kykkä pystyy ilman korttia käyttää nii jos ei onnaa aukasu niin taidan pitää puhelimen kamerana,, tulee tosi hyviä kuvia. - Puhelin.
Jos vaan korttisi käy niin osta pois ei tarvitse mitään kuitteja jos käyttää huolossa/päivityksessä !! nehän näkee imein perusteel takuun ! tämä on tieto! itsellä on noita ostettuja käytettyjä kytkyjä vaikka kuinka paljon !
- .................
tutulta kirjoitti:
Ja sim korttini ei nyt kelpaa taitaa olla n95.
Se on soneran kytky muttta ei vaan pelitä.
Miteköhän noi liikkeet aukasee niitä jos vaikka maksais siitä jotain.
Mulla on kuitenkin kaikki laput liput ja laatikot talessa.
puhelimen toimitoja kykkä pystyy ilman korttia käyttää nii jos ei onnaa aukasu niin taidan pitää puhelimen kamerana,, tulee tosi hyviä kuvia.Operaattorilta et saa purkukoodia ennen sopimuksen päättymistä ja valtuutetut huoltoliikkeet eivät saa poistaa lukitusta tai brändättyä ohjelmistoa.
- nimimerkkimerkkinimierkki
Niin kytkypuhelimen myyjät kuin ostajatkin pitäisi käräyttää... se on petos, jos myy eteenpäin tavaran, joka on luotolla ostettu, vaikkakin sanotaan että sen omistusoikeus siirtyy heti kun sopimus on tehty.
Pitäs ainakin kuulla sen kolmannen osapuolen mielipide, eli sen jonka se puhelin on oikeasti. ja puratuttaa se sim-lukitus- asoasoa
Nyt on taas ne perinteiset sekaisin.
Kytkysopimus EI ole luottosopimus. Kytkykaupassa puhelimen omistaa asiakas, jolloin hänellä on myöskin täysi oikeus myydä laitteensa, jos hän haluaa.
Tällaisessa tilanteessa myyjän kuuluu tietysti ilmoittaa, jos laite on sim-lukittu. Eli ei kannata ostaa, jos oma sim-kortti ei käy puhelimeen.
Ja niitä sim-lukituksia ei saa purkaa sopimusehtojen vastaisesti. Se on rikos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017593
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075708- 835087
- 1394476
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113180- 542889
- 532792
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562006