Talviautona

ihana beetle

Moi! Kertokaahan te joilla on New Beetle käytössä että millainen tämä auto on talvella ajaa jne. Haaveena olisi tälläinen auto (kesäautona Kupla vm.-70),mutta vähän on tietoa talviajosta ja miten takapenkki, mahtuuko sinne kunnolla lapsi, vai onko kovin hankala? En haluaisi mitään "massa"autoa, vaan jonkun jota on kiva katsella ja kiva ajaa sekä sopivan pieni kaupunkiajoon...
Kiitokset asiallisista vastauksista!

11

9587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samikm

      Moi, New Beetle on ajettavuudeltaan normi VW eli ihan hyvä. Muuten autosta ei paljon positiivtsa voi sanoa kuin että kivan näköinen jos tykkää. Tilat ovat ahtaat, tavaratila ahdas. Auton myyntimäärissä näkyy heikot käytännön ominaisuudet, montaa kappaletta ei vuodessa kaupaksi mene.

    • ex-omistaja

      Ajo-ominaisuudet vastaavat hieman madallettua Golfia. Beetlessä (suomi-autoissa) kuitenkin on aina ESP vakiona, eli tilastojen mukaan se toiseksi tärkein turvavaruste (turvavyön jälkeen) on mukana ja se tekee talviajosta lystiä. Kaksilitrainen kone lämpiää nopeasti, ei tarvitse moottorilämmitintä käyttää kovillakaan pakkasilla. Tilat ovat pienet, mutta joukkojenkuljetusvälineet onkin erikseen.

    • Martin

      Olen ajanut Beetelllä syksystä 1999 lähtien. Nyt omistan vm. 2006 1,6-litraisen.
      Beetle on turvallinen talviauto, sillä sen ESP on huippuluokkaa. Jossakin TM:n testissä Beetle päihitti premium-luokan auton talviajossa - ja vielä mennen tullen! Muutenkin Uuskuplan ajokäytös on johdonmukaista.
      Beetle on vain kaksiovinen, mutta ovet ovat leveitä ja takapenkille pääsy on yllättävän helppoa. Easy entry -toiminto kannattaa ottaa silloin, jos joutuu usein kuljettamaan takamatkustajia.
      Beetle on hyvä auto. Ainoa huono puoli on siinä, että sitä vaan keksii kaikenmoisia syitä, jotta pääsee taas ajelemaan...

    • SamiB

      Moi,

      beetle ei ole pieni auto vaan golffin kokoinen. Lapsien kuljettamiseen takapenkillä auto ei sovellu koska etuovet ovat todella isot --> parkkiruudussa lapsen saaminen takapenkille kolhimatta viereistä autoa on lähes mahdotonta.

      Beetlehän on mallina jo vanha, alusta saakka se on ollut sisätiloiltaan todella ahdas tavaratilaa myöden. Myyntimäärät ovat olleet todella pienet, ihme että autoa edes myydään enää suomessa.

      • hinnat

        laskivat "Limited Edition"-mallin myötä ja myynti kasvoi rajusti.

        2008 hinnat,
        1.6 - 19150e
        1.9TDI - 21450e.

        Mallissa on aika hyvä vakiovarustus hintaan nähden,
        mm. ESP, metalliväri ja ilmastointi vakiona.


      • Mä vaan
        hinnat kirjoitti:

        laskivat "Limited Edition"-mallin myötä ja myynti kasvoi rajusti.

        2008 hinnat,
        1.6 - 19150e
        1.9TDI - 21450e.

        Mallissa on aika hyvä vakiovarustus hintaan nähden,
        mm. ESP, metalliväri ja ilmastointi vakiona.

        vakiona paitsi Polossa ja kyllä se on jo niin tätä päivää että se alkaa olla vakiona jo vaikka missä prutkuissa... korealaisissa se on vielä lähes aina lisävaruste


      • Joululahjaksi...
        hinnat kirjoitti:

        laskivat "Limited Edition"-mallin myötä ja myynti kasvoi rajusti.

        2008 hinnat,
        1.6 - 19150e
        1.9TDI - 21450e.

        Mallissa on aika hyvä vakiovarustus hintaan nähden,
        mm. ESP, metalliväri ja ilmastointi vakiona.

        2005 Polo vaihtui tänään Hopeanväriseen 1.6 Beetleen...Halvalla saa naiset tyytyväiSEKSI.

        "Passat 2.0T farkku,-07"


    • paska....

      Samaa shittilaatua kuin Jetta ja uusi Varianttigolf. Ei ikinä pidä ostaa muuta volkkaria kuin aidosti saksanmaalla koottu!

      • tuplajussi

        uudeessa kuplassa etutilat valtavat.tuskin missään autossa väljemmät. ite oon pari metriä pitkä ja mainiosti mahtuu. taka-asennossa kun istuin on,niin ei sielä siten enää kukaan istu. kykkäemäntä sillä poikaa välillä takapenkillä kuskaa,että kyllä sinne mahtuukin. luja on beetle ainakin ollut. suosittelen.


      • 1,8t
        tuplajussi kirjoitti:

        uudeessa kuplassa etutilat valtavat.tuskin missään autossa väljemmät. ite oon pari metriä pitkä ja mainiosti mahtuu. taka-asennossa kun istuin on,niin ei sielä siten enää kukaan istu. kykkäemäntä sillä poikaa välillä takapenkillä kuskaa,että kyllä sinne mahtuukin. luja on beetle ainakin ollut. suosittelen.

        minulla oli new beetle ja kyllä tykkäsin. jossain mielenhäiriössä vaihdoin sen pois ja nyt kyllä harmittaa... takapenkille mahtui hyvin lapset turvaistuimineen (naama eteenpäin matkustivat). Teimme kesäloma reissutkin sillä ja hyvin mahtui matkatavarat, ja täytyy sanoa että aina tuli hvyälle mielelle sillä ajellessa.


    • Anonyymi

      Ostin juuri VM 2000 85kw 2.0 Beetle.
      Musta ja ei yhtään ruostetta. Ajettu 90000km ajettu.
      Japanista tuotu 2018 ja oikean puoleinen ohjaus. Maksoin 1300€. Ainut että sisäpuolen katto repsottaa 30cm alueelta sisävalon ympäriltä. Sisältä vaatii pesua ja kahvat ovissa sisällä väljät.
      Saako uuden katon uusittua, kallis vai parempi vetää loputkin kattoverhoilusta pois?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1384
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      975
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      705
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      612
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      590
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe