Mä olen kameraa ostamassa, tällä hetkellä katselen tuollaista 400e kameraa. Ongelman tuottaa se että paljon on tarjontaa ja ominaisuudeltaan paljon samanlaisuutta, mutta zoomi tekniikka lähes kaikissa erillainen.
Joten mikä on hyvä zoomi?
vaihtoehdot mitä tutkaillu ovat, olympus 560 uz, sonyn dsc-h9....eli tätä kastia..tässä vain muutama mitkä vois kiinnostaa.
Olen nainen ja kaupoista saa vaan väheksyntää kun menee asioista kyselemään..joten fiksut kertokaa!
Joten mikä on hyvä zoomi?
vaihtoehdot mitä tutkaillu ovat, olympus 560 uz, sonyn dsc-h9....eli tätä kastia..tässä vain muutama mitkä vois kiinnostaa.
Olen nainen ja kaupoista saa vaan väheksyntää kun menee asioista kyselemään..joten fiksut kertokaa!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla on itselläni sellainen superzoomi kamera, mutta en välttämättä suosittele sellaista reissukameraksi, muutama perustelu:
Jos se zoomin vetoalue on 15..18X se alue yli 300mm on jokseenkin pokkarinkokoisessa kamerassa turha.
Toisekseen se tekee kamerasta ikävän möykyn, se ei ole tarpeeksi iso tukeavan otteen saamiseksi ja on liian iso taskuun.
Käyttökelpoinen zoomausalue on 28mm~200mm. Yleensä sisäkuvauksissa käytetään laajakulmaa (28mm) samoin jos halutaan kuvata rakennuksia tai maisemaa.
Tässä ehdotukseni hyvälaatuisella zoomilla olevasta näppäränkokoisesta kamerasta. Siinä zoomausalue on; 28~280mm joka riittää kaikkiin normaalikuvauksiin.
Panasonic Lumix DMC-TZ3 (sininen)
361 EUR Tila: varastossa
http://www.cyberphoto.fi/index_fi.php
maisema/luonto, taide sekä tilanne kuvaus...joka päivänen. Ei nyt ammatti kuvauksesta kyse kuitenkaan, mutta ei pahitteeksi jos jossain vaiheessa siihen menis :D
Panasonic Lumix DMC-TZ3
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_s5is,fuji_finepixs8000fd,oly_sp560uz,panasonic_dmctz3,panasonic_dmcfz18,sony_dsch9&show=all
Nuo Sonyn tän vuoden mallit ovat olleet aikamoista shittiä eli niitä ei kukaan voi hyvillä mielin suositella. Jos on pakko saada tuollainen valtava zoomi niin sitten FZ18, mutta jos kelpaa automaatti räpsijä niin TZ3 on hyvä.