Keinot vähissä

BorisHurtta

Potilas Intel P4 D820 tuplaydinprossu. Hankittu n. vuosi sitten, hopeatahna uusittu jo kertaalleen, ja vakioprossujäähdytyksen ohella kolme kotelotuuletinta humisemassa (edestä sisään, takaa ulos, ja sivuseinässä imee ilmaa ulos). Mutta ei: prossun lämmöt huitelee normaalikäytölläkin yli 50 asteessa, ja kuormitettuna liki 70 asteen. Emona Asus P5L-VM 1394. Taitaapi kohta kärtsätä, mikä avuksi?

4

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla..

      melko normaali ämmöt tuolle prossalle, ei se prossa kärähtä, sammuttaa vaan koneen jos lämmöt nousee liiaksi

    • Kyllä sen vakiojäähyn joutuu vaihtamaan parempaan, jos aikoo saada kunnolla lämmöt alas.

      Kuten olet jo oivaltanutkin, niin myös kotelojäähdytys on erittäin tärkeätä. Tarkistapa vielä ihan ajan kanssa, että ne kotelopotkurien puhaltamissuunnat ovat oikein ja että mikään ropeli ei joudu 'taistelemaan' toista vastaan.

      Itse kokeilisin vaihtaa sen sivutuulettimen imemään ilmaa ulkoa, kokeilepa sinäkin. ;)

    • Zyrppa

      Hommaa vesijäähy. Itsellä tällainen kiuas (Athlon XP 3200 ) ja ilmajäähyllä ei idlelämmöt pysy alle 60 mitenkään ja rasituksessa meni yli 70. Vesijäähyllä idlenä 40-43 ja rasituksessa 45-47.

    • prossu

      ja emona Asus joku 7.??, Korkealta tuntu aikoinaan tuollaiset lämmöt, mutta 8-vuotta on silti toiminut ja toimii edelleen?. Tahnoja ei olla vaihdeltu! Pölyt on kyllä imuroitu pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      104
      5715
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2552
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1552
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1333
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1077
    6. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      64
      843
    7. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      841
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      837
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      71
      762
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      731
    Aihe