Etsiskelen tässä semmoista vähän pienempää koiraa, enkä oikein osaa päättää kumpi noista koirista sopisi sitten paremmin. Tutuillani on cotton narttu ja se on osoittautunut erittäin avoimeksi ja mielettömän kiltiksi koiraksi, mutta kääpiövillakoirien kanssa en ole paljon tekemisissä ollut niin en oikein tiedä, ovatko ne kovin varautuvaisia? haukkuvatko helposti ? , kuinka korkeiksi suunnilleen kasvavat ? , ärhentelevätkö paljon ? . Olen hieman allerginen koirille, mutta ainakaan cottonista ei ole ikinä mitään oireita tullut, vaikka on monesti meillekin ollut ja vieressä nukkunut. Kääpiövillakoirista en tiedä, mutta kuullut olen ettei niin paljon pitäisi sitä eläinpölyä lähteä.
Onko teille jollain kääpiövillakoira haluaisin tietää vähän mimmoisia ovat ja onko sukupuolella eroa ?
kiitos.
Onko teille jollain kääpiövillakoira haluaisin tietää vähän mimmoisia ovat ja onko sukupuolella eroa ?
kiitos.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kehottasin sinnuu ottamaan johonnii kääpiövillakoirien kasvattajaan yhteyttä, kysellä heiltä koirasta ja sopia jopa ajan että voisit männä "kokeilemaan" oletko allerginen (siis olet kääpiövillakoirien kanssa tekemisissä ja lähikontaktissa muutaman tunnin ajan.) Asiansa osaavat hyvät kasvattajat suostuu varmasti.
yhdellä t:llä...kannattaisko ottaa edes selville miten rotu kirjoitetaan ennenkuin haaveilee siitä..
Turhaan siinä viisastelet.
Suomeksi se on reilusti cottoni, vaikka se virallinen rotu onkin yhdellä teellä.
Sitä paitsi itseltäsi puuttui se heittomerkki!
muta kyllähän se rotu on yhdellä t:llä, sitä kirjoittaja tarkoitti.Tokihan sitä kutsutaan cottoniksi, mutta rotu on Coton de Tulear..tuskin täällä kukaan "viisastelee"...Ehkäpä ketjun aloittaja ei vaan tiennyt, että rotu on yhdellä t:llä.Tulitko ajatelleeksi sitä?
Kai se coton on sitten paras ottaa, jos siitä ei ole oireita tullut. Vaan jos on hieman allerginen nyt, niin vähitellen jatkuvassa altistuksessa koiran kanssa tilanne voi pahentua. Kun mikään rotu ei ole sellainen, etteikö sille tulisi allergiseksi.
Villakoiria on neljää eri kokoa. toyn säkä 28cm maksimissaan, kääpiön maksimikorkeus 35cm, keskikokoisen 45cm ja isovillakoiran 60cm. Turkki on vaativa hoidettava villakoirilla, ja jos on hiemankin allerginen koiralle joutuu hoitotoimet antamaan jollekin toiselle. Itselläni on kaksi villakoiraa ja kyllähän ne ovat luonteeltaan iloisia, liikunnallisia, ystävällisiä ja osallistuvia, joskin jotkut haukkuvat paljon ja suhtutuvat varuksellisesti vieraisiin, mutta enemmän se on kasvatuksesta ja koulutuksesta kiinni miten koira käyttäytyy.