Miten on-muutama vuosi sitten ostin kerrostalohuoneiston ja vuokrasin sen heti.(sijoitus asunto siis).
Nyt palasin suomeen ja ostin omakotitalon ja tuo kerrostalo asunto on "kiinnitetty" sitä omakotitaloa varten.Siis saanko ilman pankin lupaa myydä tuon kerrostalo osakkeen?
Meneekö saadut rahat pankille?Ajattelin myydä,hyvän tilin tekisi vaan en päässyt näistä lakihommista kärryille.Varmaan liian pitkä aika suomesta poissa pitää kaikki opetella uudestaan!
Nyt palasin suomeen ja ostin omakotitalon ja tuo kerrostalo asunto on "kiinnitetty" sitä omakotitaloa varten.Siis saanko ilman pankin lupaa myydä tuon kerrostalo osakkeen?
Meneekö saadut rahat pankille?Ajattelin myydä,hyvän tilin tekisi vaan en päässyt näistä lakihommista kärryille.Varmaan liian pitkä aika suomesta poissa pitää kaikki opetella uudestaan!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Verokarhu väitti että en saa vähentää sijoitusasunnon remontointiin otettua lainan korkoja vähentää?
Ei sekään tuntunut tietävän,luuli vain!
"kiinnittää" on väärä termi kun puhutaan kerrostalo-osakkeesta.
Eli asuntosi on omakotitalolainasi (siis sen osan, mitä itse talosi ei takaa talolainasta) panttitakauksena, ja näinollen kerrostaloasuntosi osakekirjat pitäisi olla pankin hallussa ja ilman näitä kirjojahan ei asunto-osaketta voi myydä...
Eli, jos haluat myydä kerrostaloasuntosi, niin ota yhteyttä pankkiisi, kysy paljonko talolainasi takaustarve on hommaat kyseiselle summalle uuden pantin (tai henkilötakauksen) ja sen jälkeen saat pankilta osakekirjat takaisin ja voit myydä asunnon.
pankin luvalla ja pankki ottaa myyntihinnasta omansa pois.
pitänee pankkia vaihtaa ja kokeilla jos saisin pois panttauksesta tuon kerrostalo osakkeen..
Jos sinulla on talolainaa vähemmän kuin 70% talosi arvosta niin nykyinenkin pankkisi voi antaa sinulle kerrostaloasuntosi osakkeet.
Jos lainaa on yli 70% niin homma mutkistuu. Voikohan valtiontakauksen ottaa näin jälkikäteen? Silloin vakuudet riittäisivät 85% lainaan.
panttasit sijoituskämpän, nyt et voi myydä nopeasti.
Omakotitalo olisi pitänyt riittää vakuudeksi omarahoitusosuus.
Ihmettelen, miksi omakotitalo ei ole käynyt luottosi vakuutena???
Jos olet ostanut tuon kt-osakkeen omilla rahoillasi, olet saanut osakekirjan itsellesi. Jos se on ostettu lainarahalla, pankki haluaa sen vakuudeksi, ellei ole muuta panttia. Kun olet ostanut omakotitalon, sen pitäisi käydä yhtälailla luoton vakuudesta, paitsi jos koko summa pitää rahoittaa. Silloin pankki yleensä vaatii vähintään 20% jotain muita vakuuksia. Jos kt-osakkeesi on maksettu, on aika ihme, jos pankki on vaatinut sen okt:si lisävakuudeksi!
Pyydä pankkia laskemaan vakuudet uusiksi. Tarvit pankin hyväksymältä kiinteistönvälittäjältä todennäköisesti kirjallisen arvion molemmista asunnoista.
Kyllähän sä pääset pankista eroon.
Kun myyt sijoitusasuntosi maksat lainaa tästä rahasta vaaditun vakuuden verran pois.
Jos tulee vaikeuksia käy kysymässä kilpailijalta neuvoa.