Lapselle monta kieltä?

Ukki nro 2

Olen kuullut, että äiti ja isä voivat lapselle puhua omaa äidinkieltään ja lapsi oppii ihan hienosti kielet. Naapurissamme näyttää sujuvan hyvin (ruotsi ja suomi kielinä). Meidän tapauksessamme kuitenkin äidillä on äidinkielenään suomi ja lisäksi tyydyttävä venäjän kielen taito ja isällä täydellinen suomenkieli. He siis opetavat lapsenlapselleni näitä kahta ja lisäksi suomea välttävästi hallitseva,joka päivä lapsen kanssa tekemisissä oleva isoisä arabiaa, jota lapsi tuskin tarvitsee koskaan. Onko tässä järkeä vai onko ok?

6

869

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maapallo on kurtistunut kum...

      ja eräänä päivänä hänellä on mahdollisuus saada mielettömän hyvä työpaikka tolla valikoimalla!

    • että lapsen

      vanhemmat aikovat puhua lapselleen suomea ja venäjää? Onko isän äidinkieli venäjä? Jos näin on, on ihan järkevää että kumpikin vanhempi puhuu lapsen kanssa omaa äidinkieltään. Ja jos isoisä puhuu arabiaa äidinkielenään, siitä vaan.

      • Ukki nro 2

        vielä: isä puhuu suomea,joka on hänen äidinkielensä. Äidin äidinkieli on suomi, mutta hän puhuu välttävän tasoista venäjää lapsen kanssa. Isoisä äidin puolelta puhuu äidinkieltään arabiaa. Mutta vastasit kuten olen epäillytkin, että pääosin pitäisi puhua omaa äidinkieltään.


      • venäjän
        Ukki nro 2 kirjoitti:

        vielä: isä puhuu suomea,joka on hänen äidinkielensä. Äidin äidinkieli on suomi, mutta hän puhuu välttävän tasoista venäjää lapsen kanssa. Isoisä äidin puolelta puhuu äidinkieltään arabiaa. Mutta vastasit kuten olen epäillytkin, että pääosin pitäisi puhua omaa äidinkieltään.

        puhumisesta ei ole mitään hyötyä. Puhujalla ei ole kohdallaan ääntämys, kielioppi, sanavarasto... Eikö tuo äiti sitten osaa arabiaa?


      • Pariton Isä
        venäjän kirjoitti:

        puhumisesta ei ole mitään hyötyä. Puhujalla ei ole kohdallaan ääntämys, kielioppi, sanavarasto... Eikö tuo äiti sitten osaa arabiaa?

        Mielestäni lapselle ei kannata opettaa mitään huonostipuhuttua kieltä. Sen sijaan muuten kyllä minkä tahansa kielen osaamisesta on hyötyä.


    • omaa aidinkieltaan

      ...on minun ohjeeni teille.

      Kokemusta on, meidan perheemme on kolmikielinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      373
      1441
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      961
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      915
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      89
      901
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      69
      875
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      609
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      604
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      585
    Aihe