korvien puhdistus?

viivii_

Minulla on ystävälläni on erimielisyyksiä siitä miten koiran korvat tulee putsata. Itse teen niin että laitan esim. epi-oticia (puhdistusliuosta) korviin, hieron niitä ja sen jälkeen kiedon paperia sormen ympärille ja kuivaan/putsaan korvakäytävän. Yleensä sieltä ei tule mitään.

Ystäväni sanoo että koiran korvaan ei saa työntää mitään. Eli hän tekee niin ettei kuivaa nestettä kuin siitä ulkopuolelta tai mitä pumpulilla saa jos sen siihen korvakäytävälle mätkäisee. Itse en edes käytä pumpulia koska siitä lähtee nukkaa.

Lisäksi meillä on erimielisyys korvakäytävän karvojen nyppimisestä kuinka syvältä niitä saa nyppiä... hän ei nypi syvältä.

Omalla koirallani ei ole mitään ongelmaa korvien kanssa. Kun kaverini koira oli meillä hoidossa ja puhdistin sen korvat omalla tavallani, niistä irtosi ihan järkyttävät määrät ruskeaa vaikkua!

Katselin eräiden ihmisten kotisivuilta ohjeita puhdistukseen ja monella lukee "korviin ei saa työntää mitään". Siis millä ihmeellä se vaikku sieltä saadaan pois, sehän jää sinne tai valuu pohjalle ja käytävä jää märäksi kaiken lisäksi.
Eli miten tämä nyt on??

4

3154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riippuu...

      ...varmasti sekä koirasta ja koiran omistajasta, mikä tapa on juuri sille omalle koiralle hyvä. Itse putsaan samalla tapaa kuin sinä, koska minusta pumpulilla ei saa kunnolla puhtaaksi kun siitä puuttuu se karkea pinta, ja myöskin juuri sen nukan takia. En kuitenkaan koskaan nypi karvoja koirieni korvista, niistä ei ole ollut haittaa, joten en turhaan viitsi mennä niitä sörkkimään. Uskoisin, että ei niitä kuitenkaan kauhean syvältä kannata nyppiä.
      Ehkä voisit sille kaverillesi mainita, että korvat olivat tosi likaiset kun koira oli sinulla hoidossa (tai ujuta itsesi joku kerta puhdistamaan ne ja näytä vaikkutulos kaverillesi), ja ehdota edes kokeilemaan sinun tapaasi.
      Totta on, ettei koiran korviin pitäisi työntää mitään syvälle, esim. topsipuikot voivat tehdä vahinkoa, mutta eihän esim. (normalikokoinen) sormi edes mahdu kovin syvälle korvaan sitä puhdistettaessa, kyllä siitä korvakäytävän alusta voi sormella paperilla ottaa.
      Mutta ihan kaikkea (syvällä olevaa normaalia) vaikkua ei kuulukaan poistaa, sillä on omat syynsä olla siellä, että älä nyt ihan peilikirkkaaksi niitä koiran korvakäytäviä hinkkaa :)

    • lääkäreissä

      kaksi erilaista neuvoa. kyse on siis isosta rodusta mikä mulla on.

      1. puhdistusliuosta korvaan reilusti
      2.korvan alapuolelta hierotaan, että neste ja hieronta irrottaa(sulattaa) vaikun korvakäytävästä(isolla rodulla noin 5 cm pitkä)
      3.antaa koiran ravistaa päätään voimakkaasti, lentää enimmät nesteet pitkin mäkiä
      4. puhdistaa varovasti korvaansuulta enimmät nesteet pumpuli-lapoilla tämä siksi, että helposti työntää vaikun takaisin korvakäytävään, jos sinne lykkää liian syvälle jotain, korvanlehteä ei saa hangata paperilla, ärtyy herkästi.
      5.pumpulipuikkoja ei saa käyttää.

      tapa 2 (eri lääkäri)

      alku sama eli kohdat 1-3
      4. tee talouspaperista rulla ja kuivaa mahdollisimman syvältä pyörivillä liikkeillä, koska koiran korva ei saa jäädä märäksi jos se jää märäksi tulehtuu herkemmin ja aiheuttaa lisää vaikkua.
      5.pumpulipuikkoja ei saa käyttää
      6.korvaa ei tarvi puhdistella jos siinä ei ole oireita.

      kumpikaan tapa ei ole hullumpi makuasia miten tekee, kunhan korvan saa puhtaaksi.
      Uskon, että mitätahansa korvaan ei kannata lykätä ei ainakaan topsyjä sekin on totta,että korva ei voi jäädä märäksi mutta ei kovin syvältä voi tonkia sormella, ettei vaikku mee syvemmälle jos sinne jotain on jäänyt.
      joo ota tästä nyt sitten selvää :D

    • Emäntä donnalle

      Pitää putsata, meillä käytetään Maxim nimistä ainetta, hierotaan hellästi että menee korvakäytävän sisälle kunnolla.
      Sen jälkeen Talous paperilla varovasti otetaan "mönjät" pois.
      Nehän jää sinne muhimaan jos ei oteta!
      Eli ei ole aineen laitosta hyötyä!
      T:D

    • Anonyymi

      meillä laitetaan vanulappuun koirille tatkoitettua korvanpuhdistusainetta, ja putsataan korva mahdollisimman syvältä. tämä tehdäön viikottain, vaikkei mitään hirveästi tulisikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2298
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1893
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      28
      1592
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1560
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1330
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      184
      1214
    7. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      111
      1135
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1130
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      952
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      949
    Aihe