Kissan palkitseminen

Olen täältä lukenut, että kun kissaa opetetaan niin sitä pitää palkita. Millä? Riittääkö kiitos?
5359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jotain herkkua ja lisäksi tietysti kehuvat ja paijaavat kissaa.

Äänestä

siitä, mistä kissasi pitää. Meillä yhdelle kelpaa erikoisnamit ja yksinjättäminen, lopuille makkara

Äänestä
  • Ei kelpaa kissankarkit, kermavaahto yms. Ruokaahan saa tottelemattakin. Kissa kyllä tottelee hyvin normaali puheella. Nyt olen muutaman kerran sanonut "hyvä kissa". Ei kyllä siitäkään ole ylenmäärin riemastunut. Taitaa olla niin, että kissa miettii myös samoja asioita. Eli miten Hänen pitäosi palkita minua kun annan ruokaa, avaan ulko-oven ym.

    Äänestä

  • En keksi mitään kirjoitti:

    Ei kelpaa kissankarkit, kermavaahto yms. Ruokaahan saa tottelemattakin. Kissa kyllä tottelee hyvin normaali puheella. Nyt olen muutaman kerran sanonut "hyvä kissa". Ei kyllä siitäkään ole ylenmäärin riemastunut. Taitaa olla niin, että kissa miettii myös samoja asioita. Eli miten Hänen pitäosi palkita minua kun annan ruokaa, avaan ulko-oven ym.

    Siinä voi mennä aikaa, että löytää oikean palkitsemistavan. Tutustu rauhassa kissaasi ja opettele sen luonteenpiirteitä. Herkkujen kanssa kannattaa olla säästeliäs, ettei kissa totu niihin. Herkku voi olla sellainenkin, mitä ei arvaisi herkuksi. Meillä yksi kissa tykkää kurkusta ja saa sitä joskus juhlapäivinä, mutta ei siis jatkuvasti. Kovasti se kyllä nuuhkii ilmaa, kun teemme salaattia :)

    Äänestä

  • vähitellen... kirjoitti:

    Siinä voi mennä aikaa, että löytää oikean palkitsemistavan. Tutustu rauhassa kissaasi ja opettele sen luonteenpiirteitä. Herkkujen kanssa kannattaa olla säästeliäs, ettei kissa totu niihin. Herkku voi olla sellainenkin, mitä ei arvaisi herkuksi. Meillä yksi kissa tykkää kurkusta ja saa sitä joskus juhlapäivinä, mutta ei siis jatkuvasti. Kovasti se kyllä nuuhkii ilmaa, kun teemme salaattia :)

    Ja opetella sen luonteenpiirteitä. Neljästoista vuosi jo meillä menossa tuota tutustumista.
    Kysynkin lähinnä siksi, että tietäisin miten muut palkitsevat. Ehkä kokeilisin samaa. Odottaako kissanne palkitsemista? Olen kyllä aina antanut sen maistaa, kun minun herkkuni tuntuvat vähän kiinnostavan. Kuvittelee minulla olevan jotain parempaa. Syö kyllä vaikka palan appelsiiniä jos minäkin syön, mutta ei muuten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten kissaa palkitaan? kirjoitti:

Olen täältä lukenut, että kun kissaa opetetaan niin sitä pitää palkita. Millä? Riittääkö kiitos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu