Jos nelikymppinen naismatkaaja haluais touko- tai syyskuussa Sisiliaan tai Sardiniaan niin kumpaa suosittelette, vaiko kumpaakaan? Tarkoitus olis ottaa aurinkoa, istuskella kahvilla ja kierrellä museoita ym. Perässä roikkujia en halua.
Naismatkaaja
4
689
Vastaukset
- ...ihan ok.
Sisiliasta ei kokemusta, mutta muutama viikko sitten Sardiniassa omatoimisesti reissanneena 40 naishenkilönä ei mitään ongelmia.
Ihmiset hyvin ystävällisiä varsinkin jos puhut yhtään italiaa.
Kokemusta lähinnä Cagliarista yksin, muualla saarella liikuin sikäläisten ystävien seurassa joten ei voine suoraan verrata.
Yleensäkin Italiassa matkaamisen miellyttävyys on pääasiassa itsestä ja omasta käyttäytymisestä kiinni niinkuin tietysti joka paikassa muuallakin.
Kymmenen Italian matkani aikana ei ole oikeastaan koskaan tullut mitään ongelmia kanssaihmisistä johtuen, kaikenlaista muuta tietysti aina sattuu kun paljon reissaa. Kokemukset aina omatoimisilta reissuilta ja useimmiten muualta kuin "suurista" turistikohteista.- käynyt
Molemmat saaret on aivan hyviä yksinkin mennä. Sardiniassa ei ainakaan ole päällekäypiä tyyppejä, vaan ihan melkein pohjoismaiosen pidättyviä. Sisilialaisethan taas ovat italian pohjasakkaa (milanolaisten mielestä) mutta ah niin ystävällisiä, puheliaita ja vähän tunkeilevia, mutteivät missään mielessä pelottavia. Kun kulkee sen näköisenä että tietää mihin on menossa ja pitää rahansa tallessa, ei liene hätää. Öisin ei tietysti kannata kujille hiippailla... Ja rentoa oloa löytyy molemmista. Alghero Sardiniassa on hyvä ja Bosassa kannattaa käydä, Sisiliassa kokemusta Taorminasta ja Naxosista ja vähän Messinasta. Olen ollut yksin ja perheen kanssa ja naisporukassa ja aina on ollut kivaa. Tervemenoa!
- Taormina!
käynyt kirjoitti:
Molemmat saaret on aivan hyviä yksinkin mennä. Sardiniassa ei ainakaan ole päällekäypiä tyyppejä, vaan ihan melkein pohjoismaiosen pidättyviä. Sisilialaisethan taas ovat italian pohjasakkaa (milanolaisten mielestä) mutta ah niin ystävällisiä, puheliaita ja vähän tunkeilevia, mutteivät missään mielessä pelottavia. Kun kulkee sen näköisenä että tietää mihin on menossa ja pitää rahansa tallessa, ei liene hätää. Öisin ei tietysti kannata kujille hiippailla... Ja rentoa oloa löytyy molemmista. Alghero Sardiniassa on hyvä ja Bosassa kannattaa käydä, Sisiliassa kokemusta Taorminasta ja Naxosista ja vähän Messinasta. Olen ollut yksin ja perheen kanssa ja naisporukassa ja aina on ollut kivaa. Tervemenoa!
Suosittelen sinulle Sisilian Taorminaa, se on aika kalliskin paikka vuoren päällä, mutta maisemat ovat upeita. Taorminasta löytyy mm. lukuisia kahviloita, ravintoloita, kirkko/kirkkoja, monenlaisia pieniä kauppoja, vanha amfiteatteri jossa riittää katseltavaa ja näkymä suoraan tulivuorelle, puutarhoja, markkinat muistaakseni maanantai aamuina, upeat rannat ja "kaunis saari" alhaalla.
Jos tykkäät historiasta ja taiteesta niin kannattaa ehdottomasti mennä sinne!
perässäroikkujia ei Taorminassa ole, suurin osa siellä asuvista on yli viisikymppisiä ja varakkaita myös aatelisia. Sen sijaan alhaalla sijaitseva kalastajakaupunki Naxoksessa on hieman edullisempi hintataso, ränsistyneempää ja seuraajiin olen valitettavasti törmännyt siellä..
Silti sielläkin kannattaa vierailla, kauniita paikkoja ja ranta.
Taorminasta en keksi mitään muuta huonoa kuin kalliit hinnat!
- greta
Hei!! Italiassa kahdeksan vuotta asuneena ja kummankin saaren kolunneena, ehdotan enemmän Siciliaa..Juuri ehkä sen lämminhenkisyyden vuoksi, ihmiset avoimempia kuin Sardiniassa. Ei Sardiniakaan huono vaihtoehto ole, mutta luulempa kuitenkin, että Siciliassa löytyy enemmän monipuolisempaa tekemistä. Nyt eikun päätät missä haluat asua..kuten aikaisemmassa viestissä kehuttiin Taorminaa... totta kaunis on, mutta Letojanni Taorminan alapuolella ( ei mikään paketti turisti kohde), olisi oiva vaihtoehto lomailuun. Pääset paremmin tutustumaan Sicilialaisten normaali elämään, jäämättä mistään kuitenkaan paitsi. Hyvät yhteydet Taorminaan ja Naxokseen ja miksei myös Messinaan, Cataniaan ja Palermoon. Hyvää matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713428
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541929Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471849Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591784- 771634
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3481609Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811449The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201288Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251199- 1581192