Haaveena on oma talo....ja tontti on koko ajan hakusessa. Haluan kuitenkin sellaisen talon, että sellaista ei muilta löydy ja piirustukset onkin jo omassa päässä. Nyt kysynkin, että tekeekö talopaketti firmat taloja asiakkaan ihan omista piirrustuksista??
Kiitos vastauksista etukäteen ja hyvää kesää kaikille!
Kiitos vastauksista etukäteen ja hyvää kesää kaikille!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihme on jos et löydä valmistajien kirjosta sopivaa.
http://www.rakentaja.net/talopaketit/
Ota huomioon että kaava-alueella tonttikohtaisetn määräykset voi pakottaa sinut tosi vähiin mahdollisuuksiin. Esim. kaksikeroksinen ja korkeintaan 12 m pitkä ja 9m leveä jne.
Periaate on se että mahdollisimman
suunnittelijaa ja tee yhdessä hänen kanssaan ne talosi luonnokset, tarkemmat suunnitelmat voi tehdä vasta kun olet löytänyt tontin, kuuntele myös mitä sanottavaa talopaketin myyjällä on mikäli haluat pysyä sitten siinä asettamassasi budjetissa. Talotehtaita jotka toimivat tuolla kuvatulla tavalla ei kyllä suomesta väitteistä huolimatta montaa tahdo löytyä, ja varo niitä kauppiaita jotka antavat halvalta tuntuvia arvioita lonkalta - sillä niihin tulet törmäämään. Mikäli et osaa / halua / kerkeä rakentamaan itse, pyydä kauppiaita tarjoamaan / arvioimaan valmiiden kokonaisratkaisujen hintaa, siis myös urakoinnin osuutta joka tarjouksessa on myös oltava sitovana, sekä nimeämään käytetyt tarvikkeet ja tuotteet. Tuolla systeemillä alat jo pidellä lankoja omissa käsissäsi.
tekee juuri sellaisia kuin haluat. Eikä maksa mitään erikseen, niin kauan kuin et ole allekirjoittanut tilaussopimusta. Tämän jälkeen kaikki muutokset maksaa ja paljon. Kannattaa siis suunnitella hyvin. Ja kannattaa selvittää huolella ne kaavamääräykset, siellä kun voi olla tarkkaan määrätty rakentamispaikka, kerrosluku, julkisivumateriaali tai - väri, milloin mitäkin. Ei siis kannata ostaaedes kaunistakaan tonttia, jos se UNIIKKI TALO ei sovikaan ko. tontille. Onnea matkaan, monet ovat tuon unelman toteuttaneet !!!
Talo tulisi maalle......ja joudun rakennuttamaan talon avaimet käteen-periaatteella, koska itse en osaa....ja koska olen sinkku ihminen, niin omasta takaa ei löydy rakentajaa.
Kylläpä ne taitaa kaikki varteenotettavat elementtitoimittajat tekevän taloja asiakkaan suunnitelmien mukaan. Joko suunnittelutat talos jollakin arkkitehdillä (helv.. kallis) tai kiikuta jollekin taloedustaja reppanalle sun ruutupaperi kyhäilmäs ja pyydä häntä tekemään kuvat ja tarjous ko. talopaketista. Kun olet saanut kuvat ja tarjouksen niin lähetteleppä samat kuvat muillekin talofirmoille ja pyydä myös heiltä tarjous. Sen jälkeen ala kilpailuttamaan ja tinkaamaan eri toimittajia ja lopuksi valitset (toivottavasti) parhaan toimittajan, joka ei välttämättä ole halvin.
Vai että vielä sinkku ihiminen!! Taitaa förssissä olla hyvin painetta. Tulisin kyllä mielellään rakentaan sulle "auvaimet kätteen" mutta ku ei millään kerkiä, harmi!!
onko tämä joku treffi-ilmoitus, vai miten kysyjän siviilisääty liittyy uniikin talopaketin tilaamiseen ?
vai hölmö. Olet väärällä osastolla jos ajatuksesi pyörii tuolla tasolla.
suosittelen, että valitset jonkin talopaketin, mikä on sellainen mistä pidät. Sitten teet muutoksia, esim. keittiöerkkeri, pyöreä parveke, ylimääräinen terassi yms, ja valitset kivat värit ulkokuoreen. Ihan pienilläkin muutoksilla talo on heti erilainen kun naapurin, vaikka olisivat samasta mallista tehty. ja varmasti tulee halvemmaksi kuin suunnitella alusta lähtien oma.
tutustu talofirmojen mallistoihin ja huomaat että kyllä sieltä varmasti löytyy talo joka haaveeseen! On monta talotoimittajaa jotka rakentavat myös aika valmiiksi asti, jos et mitään itse tee niin kannattaa valita mahdollisimman täydellinen paketti.
Ehkä et ole kuitenkaan talopakettiostaja, koska
nuo erikoisuudet (ei tietenkään kaikki) yleensä
maksavat enemmän. Poikkeaminen tehtaiden omista
rakennusstandardeista näkyy aina loppuhinnassa.
Vähän samaan tapaan kuin, "jos et ota hyllytavaraa, tilaamme sinulle sen ERI HINNASTA". Toki poikkeuksiakin on, mutta eipä juuri paljon. Ehdottomasti kannattaa piirrättää
ruutupaperiluonnoksesi puhtaaksi tehtaalla. Yleisimmät ongelmat tulevat liian pitkissä palkitusväleissä, kantavien seinien paikoissa jne. Onnea matkaan.