Matonkuteista

Leikkasin tuossa saumurilla muutaman vanhan trikoopaidan kuteiksi. Olen jossain joskus nähnyt ohjeen, miten kuteista voi isolla koukulla virkata maton, pyöreän tai kantikkaan. Olisiko jollain ohjetta tai linkkiä tällaiseen ohjeeseen?
2639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

googleta:käspaikka

Äänestä

Suuri Käsityö-lehtejä vanhoja painoksia niistä löytyy. Tässä pyöreään alku 6-8 n.koukku ja sillä kymmenen ketjusilmukkaa lenkiksi ja sitten teet siihen 6-8 puolipylvästä,seuraavaan kierrokseen lisäät 3-5 puolip ja niin edelleen. Suorakaiteen malli:Tee mieleisesi pituinen ketju ja reunoille 3pp
jotta reunasta tulee tasainen. Helppo ja nopea tehdä. Saat vaikka tukevan kanssin samalla ohjeella vaikka narusta tai paksusta langasta. Opettelemaan vain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


virkattu matto kirjoitti:

Leikkasin tuossa saumurilla muutaman vanhan trikoopaidan kuteiksi. Olen jossain joskus nähnyt ohjeen, miten kuteista voi isolla koukulla virkata maton, pyöreän tai kantikkaan. Olisiko jollain ohjetta tai linkkiä tällaiseen ohjeeseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu