Ihan näin aluksi, olen lukenut nämä tätä kameraa koskevat topikit.
Tämä olisi suunnitelmissa ostaa (Verkkokaupasta, tällä hetkellä 310€ muistikortti ladattavat paristot) sillä haluaisin uuden kameran ennen kun keväällä lähden Saksaan. Olen keskinkertainen kuvaaja ja kuvaan automaatilla. Haluan onnistuneita kuvia (siis josta saa selvää ja jotka kehtaa laittaa esille kehyksiin ja albumiin) ihmisistä ja maisemista. Haluan kameran jonka kanssa ei joudu takkuamaan, mutta kuvien laatu pitäisi olla suht hyvää. En myöskään halua ostaa uutta kameraa liian pian.
Kertokaa tämän kameran hyvät ja huonot puolet ja onko järkeä ostaa tällaiselle käyttäjälle. Lisäksi olisi mukava katsoa TEIDÄN kuvanäyttjä tästä kamerasta :)
Mitään lisäsalamoita jne. en olisi edes ostamassa.
Tämä olisi suunnitelmissa ostaa (Verkkokaupasta, tällä hetkellä 310€ muistikortti ladattavat paristot) sillä haluaisin uuden kameran ennen kun keväällä lähden Saksaan. Olen keskinkertainen kuvaaja ja kuvaan automaatilla. Haluan onnistuneita kuvia (siis josta saa selvää ja jotka kehtaa laittaa esille kehyksiin ja albumiin) ihmisistä ja maisemista. Haluan kameran jonka kanssa ei joudu takkuamaan, mutta kuvien laatu pitäisi olla suht hyvää. En myöskään halua ostaa uutta kameraa liian pian.
Kertokaa tämän kameran hyvät ja huonot puolet ja onko järkeä ostaa tällaiselle käyttäjälle. Lisäksi olisi mukava katsoa TEIDÄN kuvanäyttjä tästä kamerasta :)
Mitään lisäsalamoita jne. en olisi edes ostamassa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuossa kamerassa on pieni ongelma. Se vääntää kuvia selvästi mutkalle, johtuen huonosta objektiivista. Ongelma ilmenee erittäin selvästi kuvissa joissa on pitkiä suoria linjoja, aidat, lyhtypylväät ym.
Patterit miinus. 295e joissakin tarjouksissa. Taitaa olla parhaita pokkareita.
Todellaki on pokkareiden parhaimmistoo! Sitä vaan pitää oppia käyttämää. Tää pätee kaikkiin kameroihin tietysti!
Vaikka onki aika hurja zoom alue nii ei kyllä häviä kilpailijoiden vastaaville.
http://www.dcresource.com/reviews/olympus/sp550uz-review/index.shtml
http://www.megapixel.net/reviews/oly-sp550/sp550-results.php
Otappa nyt edes kunnon arvostelut tuohon eli dpreview.com ja imaging-resource.com. Tuon megapixel reviews on niin surkea, että sitä kyllä kukaan kameroista ymmärtävä kehtaa linkittää ilman suurta huomatusta niiden arvostelujen paskasta laadusta.
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_s5is,oly_sp550uz,panasonic_dmcfz18&show=all
http://www.imaging-resource.com/PRODS/SP550/SP550A.HTM
Parempiakin on ja parhaaksi pokkariksi tuota ei missään nimessä voi kutsua. Nämä 18x ovat kaikki jo ylittäneet laadun rajan, esimerkiksi FZ50 panalta polkee nämä kamerat maan rakoon ja helposti. Mutta ihan jees jos välttämättä tarvitsee tuota zoomia noin saatanasti.
Mutta 12x ovat tätäkin parempia kun puhutaan kuvanlaadusta. Tässä silti ns. paras tuosta kategoriasta.
http://www.dcviews.com/_panasonic/fz18x.htm
http://www.dcviews.com/_olympus/sp560x.htm
http://www.dcviews.com/_olympus/sp550x.htm
Fuji S8000fd on myös ihan jees.
http://www.dcviews.com/_fuji/s8000x.htm
Sonyn H9 on sitten jo huonompaa laatua.
muutaman viikon.
Olen yllättynyt Zoomista ja kuvien hyvästä laadusta. Ostin kameran kun olen Joulun - Uudenvuoden Afrikassa Safarilla ja haluan kuvata villieläimiä, niin että ne näkyvät muuna kuin pienenä pisteenä horisontissa. Enkä halua mennä niin lähelle että joudun syödyksi :)
Olen harjoitellut kameran ominaisuuksia ja päässyt hiljoitellen sinuksi sen kanssa
Yksi toiminto jota en vielä kokonaan hallitse on automaattitarkennus. Se on ilmeisesti ko. kameran akilleen kantapää.
Olen tavallinen kotinäppäilijä, en elätä itseäni kuvaamalla niinkuin suurin osa tälle palstalle vastaavista tuntuu tekevän. Minulle riittä Olympuksen kuvien laatu.
Kamera on kömpelön suuri verrattuna tosi pokkariin, kuitenkin pienempi kuin järjestelmäkamerat.
Ellet todella tarvitse noin suurta Zoomia harkitsisin pienemmän kameran hankintaa.
Itse kuvaan jo neljättä vuotta CASIO Exilim Z-40:llä. Vastaavia uusia CASIOita ja muita paremmilla ominaisuuksilla löytyy kohtuu hintaan.
On uskomatonta miten paljon ominaisuuksia ja laatua mahtuu pieneen nykyaikaiseen pokkariin.
Ja pokkari on aina mukana kun se mahtuu paidan rintataskuun.
kaikille vastauksista! Tuo koko ei ole ongelma, äidin Olympuksen E-500 oon aika paljon kuvaillut, mutta järkkäri tosiaan hieman liian suuri.
Kameraa olisin ottamassa mukaan myös reilimatkalle, onko hyvä tuonne matkalle?
Noita pattereita olenkin hieman miettinyt, onko kamera patterisyöppö vai kestääkö (ladattavat) patterit kauankin?
Morjens,
Minulla olis vähän käytetty SP-550UZ myytävänä.
Siirryin luokkaa ylemmäksi ja ostin digi-järkkärin.
Virheetön Olympus on n. vuoden vanha ja otettu alle 1000 kuvaa, Mukana aa-akut (kestää tosi pitkään) ja laturi. Muistikortti 2GB, 7-megasia kuvia menee kortille uli 1000 kpl. Ohjekirja ja alkuperäinen kuvankäsittelyohjelma löytyy.
Nyt yhteensä 190,00€
Terveisin
Pekka Mäkipää
Kirkkonummelta
Terve.
Sivuille sattumalta osuin ja näin joulukuisen ilmon. Pitkää edullista zoomia ikävä.
Joten jos laite vielä myymättä, niin..
Jussi: 050-5634488.
Tai: [email protected]
Kamera meni heti kaupaksi.