Kauppa käy

"Asunnon ostokyky enää lamavuosien tasolla" Buaahhhhahahahahah
5305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

http://www.kauppalehti.fi/4/0x3000905ac/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=7769

Tuularit tienaavat 4 vuoden päästä 20% enemmän nykyiseen verrattuna. Tehyn saamat korotuksen aiheittavat sen, että muutkin haluavat taas lisää seuraavilla kierroksilla 2 vuoden päästä.

Toki tämä käytännössä tarkoittaa sitä, että näistä 20% ei oikeasti pääse nauttimaan, koska asuntojen hinnat nousevat samaa tahtia.

Summa summarum: Hinnat eivät kuitenkaan laske, jos palkatkin nousevat tuon 20%.

Äänestä
  • totuus on että tuhnu tekee asuntobisnestä pelkällä realihintaindeksillä!

    Äänestä

  • koska TEHY sai korotuksensa? No entäs me lähihoitajat? Ei näillä palkoilla asuntoa osteta. Ei vaikka "rommais" 20 %.

    Äänestä

  • on kunnossa kirjoitti:

    koska TEHY sai korotuksensa? No entäs me lähihoitajat? Ei näillä palkoilla asuntoa osteta. Ei vaikka "rommais" 20 %.

    ei auta kun pysyä vuokralla sitten.

    tai voi aina mennä kouluun ja hommata paremmat paperit kun 2 vuoden lähihoito-oppi lällyt, että saa sitten parempaa palkkaa kuin jotain pohjamatalaa.

    elämä on valintoja, jos ei lähi-hoitajan palkalla saa asuntoa, vika on ammatissa


    Vaihda alaa

    Äänestä

  • omistajaa kirjoitti:

    ei auta kun pysyä vuokralla sitten.

    tai voi aina mennä kouluun ja hommata paremmat paperit kun 2 vuoden lähihoito-oppi lällyt, että saa sitten parempaa palkkaa kuin jotain pohjamatalaa.

    elämä on valintoja, jos ei lähi-hoitajan palkalla saa asuntoa, vika on ammatissa


    Vaihda alaa

    " yhyyyyy... entäs me siivoojat jokka saadaan 7€/h? mekää ei saada asuntooooooo... yhyyyyyy...


    mikä avuksi.


    lopeta siivoomine, mee kouluu, hommaa kunnon paperit, haje kunnon töihi


    lopeta kaljanjuonti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuin siimaa kirjoitti:

"Asunnon ostokyky enää lamavuosien tasolla" Buaahhhhahahahahah

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu