Sain tänään tiedon,että minulle tehdään pian kyseinen leikkaus, ilmeisesti nukutuksessa..Ajankohta on 13.12. ..kauhulla mietin, kauanko toipuminen vie,että vieläkö jouluaattona olen kanttuvei????
Mitenköhän joulusaunan käy?
Jos sulla on kokemusta kyseisestä toimenpiteestä, niin kaikki tieto on tervetullutta pelokkaalle odottelijalle.!
Mitenköhän joulusaunan käy?
Jos sulla on kokemusta kyseisestä toimenpiteestä, niin kaikki tieto on tervetullutta pelokkaalle odottelijalle.!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Fess n.2vuotta sitten paikallispuudutuksessa ja jos sen olisi tiennyt miten namia tekee niin olisin polvillani anonut nukutusta. Nenäverenvuto lakkasi yöllä kotona ja pareneminen alkoi hyvin mutta viikko leikkauksesta tuli kova poskiontelontulehdus jolloin joutuivat punkteeraamaan jotta saivat märän ulos. Molemmat silmät mustana joten 2viikon sairasloma oli tarpeen. Joulusaunan voit ehkäpä unohtaa mutta muuten olet jouluna varmasti jo kunnossa jos ei mitään mutkia tule matkaan. Meikäläinen oli ihan virkeänä jo kolmantena päivänä leikkauksesta, kipulääkkeet auttoivat hyvin kipuun. Se poskiontelontulehdus joka tuli viikko leikkauksesta oli sitten viimeinen, siitä lähtien olen saanut olla terveenä. Terveisin:Epäonnen seppä
mun pojalla ja hänet nukutettiin,pyydä nukutusta.
tämä on yksilöllistä joten ole rauhassa ja odota.
Ei ollut silmät mustana eikä mitään kauheita särky-
jä kotona.Leikkauksen jälkeen sairaalassa särki
otsaa mutta pyydettiin vahvaa särkylääkettä ja
se helpotti.Seuraavana päivänä pääsi jo kotiin.
ja kaikki meni hyvin.Tehtiin puudutuksella.Sain tosi hyvän esilääkityksen.Ei siinä mitään tuntunut,eikä kyllä edes ajatus kulkenut.Ei tullut silmät mustaksi.Samana päivänä kotiin.Toinen tampooni lähti jo sairaalassa,toisen otin aamulla pois.Verta ei kotona tullut yhtään.Sairaslomaa sain 2 viikkoa.Ja saunaan menin sitten.Tukkonen olo kyllä oli yli kuukauden.Sitten helpotti.Käytin keittosuola sumutetta tosi paljon,ja yöksi laitoin nuhatipat.Sen jälkeen ei ole ollut yhtään poskiontelotulehdusta.Eli pääsin eroon jatkuvasta punkteerauksesta.Jos vaiva tulisi takaisin,menisin heti uudestaan,ei se niin ikävää ole.Itse koin puudutuksen hyvänä.Älä suotta pelkää.Hyvin se menee.Niin,ja kipeä en ollut sen leikkauksen jälkeen.Jos pientä jomotusta ei oteta huomioon.
samaan leikkaukseen kovin lääkäri vakuutti että jouluksi on jo ihan kunnossa... mitenköhän käy??? siis miksi aikuiset saa noin pitkän saikun kun mulle sanottiin et 2päivän päästä voi mennä tarhaan????