Elikäs kolme lemmikki vuohena ollutta vuohta on tällä hetkellä kotia vailla perhetilanteen takia.
Kaikki on kuttuja ja yhdessä eläneitä. Kaksi kutuista on melkein afrikankääpiövuohia, ja yksi on maatiaiskuttu. Hinta 100euroa, jotta ei ihan päähänpistosta oteta
Hyvään kotiin!!
Lisätietoja [email protected]
Kaikki on kuttuja ja yhdessä eläneitä. Kaksi kutuista on melkein afrikankääpiövuohia, ja yksi on maatiaiskuttu. Hinta 100euroa, jotta ei ihan päähänpistosta oteta
Hyvään kotiin!!
Lisätietoja [email protected]
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi! Olen 12-vuotias tyttö Paimiosta. Olisin kiinostunut vuhista kuten muistakin maatilaneläimistä. Kysyisin vaan että jos saisin nämä kolme vuohta niin miten niitä hoidetaan ja jos ne sairastuu niin mitä pitää tehdä? Tiedän että en ole hyvä eläinten hoitaja kun ei oo mulla ollut elämiä mutta isäläni on ollut lehmiä joten se osaa jotain. Äiti ja isänä ovat eroneet mutta asuvat kumatkin Paimiossa. Käyn joka toinen viikon loppu isäni luona mutta jos sinne saatais kolme vuohta jotaka ovat pää asiassa minun niin silloin ajatelin käydä ainakin joka päivä siellä. Isän naapurilla on myös lampaita joten voin kysyä heiltä apua mutta haluisin tietää sinulta vinkejä ruokintaan , hoitoon ja sairauksiin? Entä miläinen asumus ja tarha niillä pitäää olla? Voit myydä mulle ne jos isä suostuu. Voit lähettäää sähkäriä osoiteeseen [email protected]
HALUAN KOVASTI JONKUN MAATILA ELÄIMEN!!
Olen kiinnostunut vuohista. Onko niillä sarvet, ovatko kilttejä, sopiiko lapsiperheeseen, missäpäin ovat, Onko yksikään lypsyssä eli voiko lypsää maitoa?
Kaikilla vuohilla on sarvet, ja pienet vuohet sopivat kyllä lapsi perheeseenkin. Iso maatiaisvuohi on melko jästipää, joka voi vähän huonolla tuulella ollessaan pukatakin, eli ei ihan pienten lapsien kanssa voi olla keskenään. Kuitenkin vuohet ovat olleet aina isojen lapsien hoidossa, tai siis lemmikkeinä. Kääpiövuohet osaavat myös joitakin temppuja, ja niitä on kuljetettu narussa. Maatiaisvuohikin on ollut narussa, mutta vaatii voimakkaan kuljettajan.
Yksikään vuohista ei ole tällä hetkellä lypsyssä, vaikka kesällä lypsettäessä kaikilta maitoa tulikin yhteensä vajaa litra päivässä. Myös pinimmältä ja nuorimmalta (synt. 2001 muistaakseni) Mantalta, jolla ei ole koskaan edes ollut kilejä. :)Jos vuohenmaitoa haluaa, saattaa sitä tällä hetkelläkin saada jos vain lypsää.
Vuohet ovat tällä hetkellä Valkeakoskella. Yht. otot mieluiten sähköpostiin niin vastaus tulee nopeammin.