Kissanpentu 4kk. madotettu ennen 10viikon ikää 3pv axilur, 12viikkoisena mirrix, 13viikkoisena axilur 5pv ja stronholdilla kerran niskaan lääke.
Silti matoja ulosteessa näkyy.
Millä seuraava madotus? madot n. 3-5cm pitkiä, läpinäkyviä.
Kun madot eivät lähde kissanpennusta!!
12
4157
Vastaukset
- putsannut
Jos sinulla on useita kissoja niin oletko madottanut myös ne toiset kissat samaa aikaa pennun kanssa? Myös kissan vessa pitäisi putsata matolääkkeen annon jälkeen.
- ------------------>
Matolajikkeita kun löytyy useita ja tavallisimmat ovat suolinkaiset jotka ovat valkoisia,pyöreitä,pitkiä 5-15cm ja ohuita.Niistä löytyy 2 lajiketta josta vain se eka tarttuu maidon välityksellä.
Heisimato on litteä vaalea jaokkeellinen mato joka voi olla jopa 60cm pitkä.Jaokkeet näkyy ulosteen pinnalla ja peräaukon ympärillä(kutinaa).
Noin pahalla matotartunnalla voi antaa Axiluria jopa 5-7 päivää peräkkäin.
Flubenol 3 päivää,tai Drontal kerta-annos tai Droncit kerta-annos.
Drontal tehoaa neljään eri lajikkeeseen,Droncit-> heisimato/leveä heisimato/echinococcus.
Suosittelen että annat Drontal nyt,mutta maistuu pahalle joten murskaa tabletti jauheeksi,sekoita kermaviiliin ja anna ruiskulla suuhun.- --""--
Eli kissanpissa astiaa on tosiaan pesty ja puhistettu.
axiluria annoin ton 5päivää viikko sitten. Voiko drontalin antaa jo nyt ja pitäisikö heisimatoon hakea lääkkeet vielä erikseen.
mato on väritön eli läpinäkyvä ja n. 3-5cm pitkä, pyöreä minusta. todella ohut. - .........
--""-- kirjoitti:
Eli kissanpissa astiaa on tosiaan pesty ja puhistettu.
axiluria annoin ton 5päivää viikko sitten. Voiko drontalin antaa jo nyt ja pitäisikö heisimatoon hakea lääkkeet vielä erikseen.
mato on väritön eli läpinäkyvä ja n. 3-5cm pitkä, pyöreä minusta. todella ohut.etsi netistä kuvia hakamato, suolinkainen, piiskamato, heisimato, perehdy asiaan ja tunnista mikä on kyseessä, summamutikassa kun roiskit matolääkkeitä on pennulla kohta maksatulehdus. pian matolääkkeen annon jälkeenhän niitä matoja hyvinkin voi olla ulosteessa kun ne poistuu elimistöstä. jos ne ei ole saaneet ikinä hiiriä tms elävää ravintoa tuskin on heisimato.
- ---------------------------...
......... kirjoitti:
etsi netistä kuvia hakamato, suolinkainen, piiskamato, heisimato, perehdy asiaan ja tunnista mikä on kyseessä, summamutikassa kun roiskit matolääkkeitä on pennulla kohta maksatulehdus. pian matolääkkeen annon jälkeenhän niitä matoja hyvinkin voi olla ulosteessa kun ne poistuu elimistöstä. jos ne ei ole saaneet ikinä hiiriä tms elävää ravintoa tuskin on heisimato.
Kuvia netissä tosi vähän madoista. Läpinäkyvä, lyhyt ja ohut mato. Kork. 5cm pitkä ellei mato sitten ole katkennut. Onko kellään tietoa mikä mato voisi olla. Minusta se on pyöreä. On niin ohut että vaikea nähdä! Ja kissan kakassa paljon limaa jonka takia tunnistus vaikeaa.
Olen lukenut madoista jo pari viikkoa tässä ja madot tulee jo uniin, joten enää en tietoa kaiva.
Annan drontalin kissalla. jos ei lähde sillä niin sitten en tiiä mitä tehdä tai vien eläinlääkäriin!
- tosissani suosittelen
Että soitat heti ensitilassa eläinlääkärille. Tämän ikäisen pennun (kun ei vanhemmankaan) terveydellä ei kannata leikkiä ja odotella.
Noin voimakas matotartunta on lääkäri juttu!- Anonyymi
Samaa mieltä. Vaikka oletan, että on jo ehditty viedäkin. Vanha keskustelu. Annan omalle puolitoista tablettia Drontalia joka vuosi. Sisäkissa.
- Janhenia
se mato siis kuminauhaa eli suolinkaista vai kengännauhaa eli heisimatoa/leveää heisimatoa? Vai onko se mato toisesta päästä paksumpi ja kapenee loppua kohden eli olisi piiskamato?
Ilmeisesti pennun emon ja pennun loishäädöstä ei ole huolehdittu kunnolla/ollenkaa, kun loisia on noin paljon. Ensimmäinen madotus olisi tullut antaa jo 2. viikon iässä.
Yleensä suositellaan matotartunnan havaittaessa madottamaan 2-3 viikon välein kunnes ulosteessa/oksennuksessa ei enää ole matoja. Sillä se, että matoja näkyy ulosteesa tarkoittaa, että matolääke on toiminut. Elikkä kun kissasi madotettiin 10 viikon iässä oli ihan oikein odottaa kaksi viikkoa, sen sijaan sen jälkeen olisi ollut hyvä odottaa taas se kaksi-kolme viikkoa ennen seuraavaa madotusta. Noin tiheään madottamisella ei saada parasta mahdollista hyötyä johtuen loisten elinkierrosta. Matolääkkeet kun eivät tehoa loisten muniin vaan niihin aikuisiin matoihin. Tämän vuoksi tulee odottaa kaksi-kolme viikkoa että ne ei vielä kuorituneet munat ehtivät kehittyä aikuisiksi.
Minun ohjeeni siis olisi odottaa nyt se kaksi-kolme viikkoa edellisestä matolääkkeen annosta ennenkuin annat seuraavan matolääkeen.- alkuperäinennnn
Värittömiä, läpinäkyviä 1-5cm pitkiä. kuin venyvää limaa. Todella ohuita. Ei missään nimessä valkoisia tai minkään muunkaan värisiä. hakamato kuullostaisi lähimmältä, noin niinkun kuvauksen perusteella mitä olen lukenut.
Strongholidin annosta on nyt viikko. Odotanko vielä viikon ennenkun annan drontalin? - Sae
alkuperäinennnn kirjoitti:
Värittömiä, läpinäkyviä 1-5cm pitkiä. kuin venyvää limaa. Todella ohuita. Ei missään nimessä valkoisia tai minkään muunkaan värisiä. hakamato kuullostaisi lähimmältä, noin niinkun kuvauksen perusteella mitä olen lukenut.
Strongholidin annosta on nyt viikko. Odotanko vielä viikon ennenkun annan drontalin?Ja ellei se tehoa, niin lääkäriin.
- Janhenia
Sae kirjoitti:
Ja ellei se tehoa, niin lääkäriin.
jos sinne lääkäriin nyt joudut, niin voisi olla hyvä idea viedä mukana näyte tästä loisesta jos vaan saisit sen johonkin astiaan. Auttaisi ell diagnosoimaan. En kyllä ole kuullut läpinäkyvästä loisesta, joten jos/kun saat selville mikä loinen oli kyseessä niin olisi kiva kuulla se vaikka tämän palstan välityksellä. Tietää sitten tulevaisuuden varalle.
- Anonyymi
Ne on suolinkaisia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1222396- 1341895
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631236Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1051216En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771101Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311070Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451049Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831009HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241006Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56942