Nyt ei inssin palkalla juhlita kun jokainen hoitsu tienaa enemmän ...
ITTU!
LAKKKOO!!!
191715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Nyt hetikö jo? Eikös toi korotus kuitenkin jaettu useammalle vuodelle?
mutten tiedä onko 10% kokonaisvaikutus, vaiko korotus.
koko sairaanhoitajien korotus. Kunnon korotusta haettiin, siis tason nostoa. Mutta sopimuskausi on niin pitkä (oliko 4 v) että nouseehan se monella muullakin alalla sen verran. Mielestäni tuon sopimusajan olisi pitänyt olla max. 1 1/2 vuotta ja sen jälkeen samanlaisia prosettikorotuksia mitä muillakin aloilla. Näin olisi oikeasti korjattu palkka uudelle tasolle.
Taisi olla täyttä teatteria koko lakkoilu ja palkkavaatimukset myös.
eikähän se ole niin ettei sillä inssin palkalla ole juhlittu enää vuosiin.
terv. inssi mikrotuki selvästi alle 2k kkpalkalla.
Semmoisen että hoitsu nai inssin :) Nyt pitäsi varmaan naida hoitsu :D hehe! (2K täälläkin)
Paljon ne (hoitsut) lupaa mutta vähän antaa.
Tekisitkö palkallasi mieluummin hoitsun työtä vai inssin työtä?
Itse teen paljon mieluummin inssin työtä, vaikka sekään ei ole aina herkkua.
Siis, ei kait sen pitäisi ketään haitata, jos joku saa omassa hommassaan parempaa palkkaa mitä itse saat omassa hommassasi?
Jokainen olkoon tyytymätön omaan palkkaansa tai työhönsä, on aivan turha murehtia toisten palkoista tai tekemisistä.
Aika typerä kommentti etteikö kunta-alan palkat pitäisi kiinnostaa. Kyllä se kiinnostaa jokaista veronmaksajaa...
Veronmaksajana tiedän mistä puhun, olen maksanut veroja pitkästi yli 30 vuotta, ja oppinut hyväksymään nekin. Oppinut ymmärtämään miksi niitä pitää maksaa. Jos verotus nousee Tehyn vuoksi, hyväksyn sen, koska sitä sektoria ei pidä yhteiskunnassa alasajaa.
Mitäs luulet optioporsaiden vastailevan juttuusi?
Hermot ainakaan ei ole niin kovalla koetuksella kantaessa juomalaseja ja lajitellessa pillereitä lokeroihin, kuin esimerkiksi tilanteessa jossa esimies ja asiakas hengittää niskaan kun järjestelmä kaatuu päivittäin kolmannen osapuolen komponentin takia, jolle et itse voi tehdä mitään.
Jos palkka olisi sama ja ei oteta ammatin yhteiskunnallista arvostusta huomioon, saattaisin hoitajan tehtäviä mieluummin tehdäkin. Ehkä fyysisesti rasittavampaa, mutta henkisesti helpompaa. Ja eihän se burnout koskaan työn fyysisyyden takia tule.
Eiköhän korotusten jälkeen hoitsun lähtöpalkka ole tuollaiset vähän reilut 2000 e/kk. Jos inssi on it-alalla, niin normaali palkka lienee ainakin 500 e/kk enemmän...
Hoitsu toki voi ansaita enemmän. Vuorolisillä, yms. Etkö itse saa enempää rahaa sunnuntai- tai yötöistä kuin päivähommista? Minä ainakin saan (tai sitten vapaata vastaavasti)... :)
Ystäväni on kokenut (työkokemusta 10 v.) sairaanhoitaja, tarkemmin anestesia-sellainen ja sen liksa pyörii nyt tuolla kolmen tonnin kieppeillä, jopa yli.
Eikä se ole koskaan valitellut että sillä olisi raskaa työ. Lisäksi se tekee keikkaa yksityisellä pari kertaa kuussa ja repii siitä erittäin hyvät liksat.
Alan vaihtoon vaan nyt kaikki, IT-alasta on tulossa seuraava matalapalkka-ala ellei se sitä jo ole..
Eikä varmaan tee vuorotyötäkään yhtään? Ja itse asiassa vain tiistait 10-14?
Jos ei it-alalla pääse 10 vuoden kokemuksella kolmen tonnin pintaan ilman vuorolisiä, niin jossain mättää. :)
Se tekee vaan virka-aikaa, ainoat lisät on kokemuslisät.
IT-alalla pääsee vielä NYT sinne kolmeen tonniin, mutta pääseekö jatkossa..?
Missäs firmassa kokemuslisiä jaellaan? Julkisella puolella tulee kai jotan ikälisiä, mutta niillä ei tonnia kerry kymmenessä vuodessa, ehkä muutama satanen... Jopa keskipalkka on alle kolmen tonnin, vaikka keski-iän perusteella voisi arvella porukalla olevan niitä ikälisiä, ja siinä on mukana vuorolisätkin... :)
IT-alalla pääsee koodarina nyt sinne kolmeen tonniin. Jos koodaustehtäviä ulkoistetaan vaikkapa intiaan, palkka nousee. Tehtävät kun kotimaassa muuttuvat astetta vaikeammiksi määrittelyhommiksi. :)
Ei kolme tonnia ole toimistotyöläiselle mitenkään erityisen hyvä palkka. Kaveri teki trukkia kuskaamalla yli 5000 e/kk liksaa jo muutama vuosi sitten. :)
Kokemuslisä = ikälisä ja niitä jaellaan kunnan/valtion puolella jossa nämä hoitsut työskentelee, mikä tuossa nyt on niin vaikeeta..? Tilastokeskuksen laatimassa palkkataulukossa hoitsujen keskipalkka on nyt korotusten myötä yli 3000 ekee..
sieltä löytyy vielä koodareitakin vaikka tietohallintopäällikkö parhaan kykynsä mukaan yrittää ulkoistaa kaiken kodauksen. Näin ns. paskanjauhajat, eli projektipäälliköt eli seurustelu-upseerit vain jäisivät omalle IT-osastolle. Muut saisivat lähteä työttömyyskortistoon. Joku vanhemmista ehtii kai eläkkeellekin.
Kokemuslisät eli ikälisät ovat edelleen käytössa kaupan alalla (entinen PAM-liitto, jonka taulukot).
Voihan se olla yli 3000 egeä, mutta eiköhän siinä ole mukana ne vuorolisät...
Jos itse tekisin samanlaisia vuoroja kuin vaimoke (palkaa muuten alle 2000 e/kk), vaatisin kyllä vähintään tonnin lisää. :)