Mikähän auttaisi, kun Astrassa meinaa lämmöt nousta 100 asteeseen ja jopa hieman yli, kun joutuu ajelemaan moottoriteiden ruuhkissa < 40km/h
Välillä käy mieleessä, että saapa nähä kiehahtaako yli, mutta vielä ei ole keittänyt.
Osaako kukaan heittää onko tuo 100 astetta vielä lähellä keittämistä vai uskaltaako jatkaa ajelua?
Auttaisiko isompi flekti tms ongelmaan?
Välillä käy mieleessä, että saapa nähä kiehahtaako yli, mutta vielä ei ole keittänyt.
Osaako kukaan heittää onko tuo 100 astetta vielä lähellä keittämistä vai uskaltaako jatkaa ajelua?
Auttaisiko isompi flekti tms ongelmaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Omassa Astrassa lämmöt nousivat kesäisin kaupunkiajossa tai paikallaan seistessä melko helposti 100 asteen tuntumaan. Muistaakseni flektikin käynnistyy vasta siellä sadan asteen tienoilla, eli mittarin asteet eivät välttämättä pidä aivan paikkaansa. Mittarissahan on erikseen punainen alue, eli jos viisari ei sinne saakka nouse, niin ei lienee vaaraa keittämisestä.
Tosin ainakin itselläni flektin käynnistyttyä lämmöt kyllä laskivat selvästi, eli jos lämmöt ovat koko ajan sadassa asteessa, niin saattaa jotain vikaakin olla.
tuulettimen antura menny,kun et ilmoitellu pyöriikö se kovemmilla lämmöillä.
Niin, kyllä se tuulettimen termostaatti on 100 astetta. Tuulettimen käynnistymisen kyllä huomaa lämmön laskemisena. Ainahan voi testata kotipihalla, jolloin tuulettimen äänen myös kuulee voimakkaana huminana. Asia vaikuttaa kyllä aivan normaalilta.
Joo, kyllä se flekti tosiaan jyrähtää käyntiin vasta 100asteessa tai kun viisari on pikkuisen sen yli. Sitten lämmöt lähtee laskemaan, kunnes flekti taas pysähtyy.
Tuntui vaan niin hurjalta ekakerralla tuo lämpöjen nousu, kun en ollut kiinnittänyt asiaan aikaisemmin huomiota.
Olin kahden vaihella motarin ruuhkassa, että ajanko sivuun ja sammutan vai katonko kuinka korkealle nousee. Täytyy sanoa, että jos olis millinkin noussut tuosta olis loppunu usko kesken.
Kun kaikki on kunnossa, flekti lähtee pyörimään kun jäähdytysnesteen lämpö jäähdyttimessä on 103-106 astetta. Järjestelmässä on melkoinen ylipaine, siksi noinkin kovat lämmöt ovat mahdollisia. Paisuntasäiliön korkkia ei kannatakkaan aukaista kuumasta koneesta.
Normaali kuormituksella pitäisi ajoviiman pystyä jäähdyttämään moottoria riittävästi. Kannataa ehkä ottaa jäädyttimen edestä pois talviset pahvit. Samoin pakkaskestävyys on syytä pudottaa -30-35 tasolle. Jos lämmöt silti normaali ajossa nousee liikaa, jokin vika siellä silloin on.