Kiertelin tänään tavaratalossa katsomassa ensimmäisiä joululahjoja lapsille. Voi pyhä jysäys, melkein vain kiinalaisia esille pantu - ääh.
Haluaisin ostaa esim. vauvalle jonkin laadukkaan lelun. Mistä saan suomalaista tai muuta laadukasta täällä Helsingissä? Sellaista, jonka uskallan antaa lapselle ja vauvalle? Vai pitääkö antaa luu tai kuiva leivän kannikka käteen kun laittaa kaiken suuhunsa... Kiinalaista en osta ikinä.
Suomalaisia leluja!
4
1690
Vastaukset
- äitikkä
Minut yllätti iloisesti se, että myynnissä suomessa valmistettuja leluja, joista en ollut aiemmin kuullutkaan. Tilasin noita puisia autoja ja laatu oli kyllä huippua!
http://www.harmonianet.fi/epages/Kaupat.axl/?ObjectPath=/Shops/Harmonia/Categories/Lastenhuone/Puulelut- vain turvallinen on kyllin ...
...lastentuotteiden linkin
http://www.lastenparhaat.com/.
Mutta nuo puulelut ovat tosi IN, kiitos sinulle. - Niina1985
vain turvallinen on kyllin ... kirjoitti:
...lastentuotteiden linkin
http://www.lastenparhaat.com/.
Mutta nuo puulelut ovat tosi IN, kiitos sinulle.Katsokaa täältä sopivia kauppoja, ja jos uupuu, niin omankin kaupan voi lisätä!
http://www.lapselle.net
- hannu
No entäs älypelit / pulmapallot! Ei nyt ihan vauvalle kuitenkaan (vain yli 3v.). Heureka-Shopista löytyy myös uusi suomalainen (!) keksintö; Bolaris-pulmapallo. Patentoitu 2007-2008. Kolme eri mallia; eri näköisiä ja eri vaikeusasteisia: Harmaa, Vastaväri ja Domino. Domino on vaikea, eli tottuneelle rubik-käyttäjälle sopiva. Lisätiedot: www.bolaris.fi . Keväällä tulee myös erään suuren tavarataloketjun myymälöihin kautta maan...Muuten myynnissä lelukaupoissa tms. Turku, Tampere, Vaasa, Oulu, Kuopio, Helsinki, Vantaa, Kempele, Karjaa.
Huom. materiaali on turvallinen ja kestävä ABS-muovi, joka on läpivärjätty (ts. jokainen osa on oman väristänsä "umpi"muovia; ei varmasti kulu eikä rispaannu), ja todellakin valmistetaan Suomessa, Fiskarsin ruukissa täällä Länsi-Uudellamalla. Myynti alkoi viime jouluna ja jo 1500 kpl mennyt.
Mekanismi on ihan omanlaisensa; pallonmuotoinen liukupalapeli, jossa on yksi tyhjä kohta (puuttuva pala) jonka avulla paloja siirrellään yksi kerrallaan, itsenäisesti ja "helposti" paukalolla liu'uttaen. Perusidea on kuin semmonen 4x4 tai 5x5 kaksiulotteinen liukupalapeli käärittynä pallon ympärille. Kts. myös Tekniikan maailma 22/07 (joulukuun numero) sivu 106.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303837Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83169Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322854Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122712Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322423- 431931
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611215"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For831156Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781109Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361109