Eli uuteen autoon pitäisi saada jossain, mielellään pk-seudulla, asennutettua lohkolämmitin. Mitä olette moisesta maksaneet ja kannattaako pyytää vaan Defan perusmalli vai onko muitakin varteenotettavia vaihtoehtoja? Autoliikkeiden varustehinta lohkolämppärille sisäpistorasialle on kai 450 eur luokkaa, jota pidän varsin kalliina.
Mistä lohkolämmitin
10
3661
Vastaukset
- maksaa
suunilleen tuon ostipa sen mistä tahansa. Onhan noita Hessumobiili ja AD varaosaliikkeitä joilla taitaa olla asennusta myös. Itse kyllä asennuttaisin lämppärin Toyota liikkeessä kun on noin uudesta autosta kyse. Takuu ja tietämys syiden takia.
- Sakdmd
Moi,
kannattaa pitää mielessä että jos ostat uuden auton, jossa 3 vuoden takuu, takuu koskee myös autossa luovutushetkellä olevia varusteita. Mutta jos asennutat lämmittimen vasta luvutuksen jälkeen, laitteessa on laitteen valmistajan lupaama takuu eli 1 vuosi.
Omasta kokemuksesta voin sanoa ettö lämmittimet eivät välttämättä toimi 3 vuotta etenkin jos ne ovat päivittäin käytössä. - perusmalli?
Mikä on "perusmalli"? Jokaisella lämmittimenvalmistajalla on tarjolla kuhunkin moottorityyppiin tasan yksi vaihtoehto lämmitysvastukseksi. Järjestelmään on toki nykyään tarjolla esim. automaattista kytkeytymistä ulkolämpötilan perusteella, ym. "lisävarustetta".
Avensiksen bensakoneissa vastuksen asennus on ilmeisen helppo, ainakin Defan ohjeiden mukaan: sylinterilohkon vaihteiston puoleisessa päädyssä on noin sormen paksuinen reikä vastusta varten. Reikä voidellaan lämmittimen mukana tulevalla sinkkitahnalla. Vastuksessa on klipsi, jonka avulla se lukittuu paikoilleen. Ei tarvitse laskea nesteiotä pois ja vastuskin lämmittää oikeasti lohkoa eikä oljypohjaa, kuten säteilylämmittimet.
Pistorasian asennus puskuriin on huomattavasti suurempi homma; itselläni pistoke näkyy olevan kuskinpuoleisesta sumuvalon vieressä, auton keskilinjalle päin, korinvärisessä osassa puskuria.
Dieseleissä työn määrä riippuu moottorista, 2-litraisessa on irroitettava akku ja starttimottori ja tyhjennettävä jäähdytysjärjestelmä, 2.2-litraisessa taas käytetään öljypohjan kylkeen asennettavaa säteilylämmitintä, eli lähes yhtä helppo juttu kuin bensakoneiden kohdalla. Näin ainakin Defan tapauksessa. Itse asennutin bensa-Aveen loppukesästä lämmittimen sisähaaran. Tuo maksoi n. 370€:a (ei merkkiliike).
Sain myös merkkiliikkeestä tarjouksen, johon kuului edellisten lisäksi Defa Termini 1350W (se pienikokoinen) sisätilalämmitin, hinta asennettuna 450€:a, eli aika samoissa hinnoissa pyöri merkkiliikkeessäkin.- nipponisti
Eikös aveen tule samanlainen säteilylämmitin moottorin kylkeen kun tulee corolaan, se vaan on ihan turha kapistus, kun ei juurikaan lämmitä, turha maksaa mitään siitä.
- ...
En ymmärrä säteilylämmittimen kritiikkiä. Eihän se yhtä tehokas ole kuin lohkolämmitin, mutta ero on kuitenkin aivan selvä käytettäessä lämmitintä. Kannattaa lämmittää tavallista pitempään jos tuntuu ettei lämmitä tarpeeksi. Joka tapauksessa paras yhdistelmä on kun laittaa sekä säteilylämmittimen että sisätilalämmittimen.
- imm
Niin jos ruuvari pysyy kädessä, niin Toyotan lämmitin on varsin iisi laittaa itsekin, ei edes vesileikkejä. Seikkaperäiset ohjeet löytyvät Defan ja Calixin sivuilta netistä.
- aveen
Kyselin muutamasta paikasta hintoja ja tinkimisen jälkeen merkkihuolto oli kuitenkin se edullisin paikka josta lämmittimet tuli sitten hankittua. Defan säteilylämmitin ja Defa Termini 1350 sisätilalämmitin maksoivat yhteensä asennettuna 450 eur.
Huollosta vahvistettiin myös se, että hyvin harmaan uuteen autoon saa enää perinteisiä lohkolämmittimiä, koska uudet alumiinirakenteiset moottorit vaativat usein säteilylämmittäjän.Ihan mielenkiinnosta...
Laittoivatko pistorasian keskikonsolin puolelle vai oven puolelle?
Itselläni kävi niin, että pistorasia tuli sinne oven puolelle ja Terminin liitäntäjohto ei riittänytkään paikkaan, johon ajattelin lämmittimen kiinnittää.
No vaihdoin lämmittimen johdon sitten pitempään (taisi mennä siinä takuu, kun availin aparaatin atomeiksi). Itse laitoin Terminin keskikonsoliin heti etupenkin etupuolelle.- laittoivat
einarise72 kirjoitti:
Ihan mielenkiinnosta...
Laittoivatko pistorasian keskikonsolin puolelle vai oven puolelle?
Itselläni kävi niin, että pistorasia tuli sinne oven puolelle ja Terminin liitäntäjohto ei riittänytkään paikkaan, johon ajattelin lämmittimen kiinnittää.
No vaihdoin lämmittimen johdon sitten pitempään (taisi mennä siinä takuu, kun availin aparaatin atomeiksi). Itse laitoin Terminin keskikonsoliin heti etupenkin etupuolelle.Oven puolelle oli asennettu pistorasia ja keskikonsoliin termini. Johdon sijaintia en edes huomannut kun asennus vaikutti niin siistiltä, menisiköhän se kumimaton alla jos on kerran lyhyt...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2775229- 594769
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii963744- 512760
- 222277
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461883- 1181800
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991536- 711115
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1531094