Elikkä suoritan tällä hetkellä lukion toista vuotta tavallisessa lukiossa. Motivaatio kuitenkin on loppumassa ja tän vuoden jälkeen ois aivan pakko päästä tekemään jotain muuta vähäks aikaa.
Kysymys onkin siis että jos lopetan 2 vuoden jälkeen niin voinko jatkaa esim Eiralla siitä mihin jäi (siten että suoritetut kurssit jää talteen), ja jos voi niin kuinka kauan ne suoritetut kurssit pysyy siellä?
Kysymys onkin siis että jos lopetan 2 vuoden jälkeen niin voinko jatkaa esim Eiralla siitä mihin jäi (siten että suoritetut kurssit jää talteen), ja jos voi niin kuinka kauan ne suoritetut kurssit pysyy siellä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
kaveri teki niin että vaihtoi ekan vuoden jälkeen eiraan ja siellä se sai osan jo käydyistä kursseista hyväksluetuiksi. Muutamaan kurssiin (missä numerot oli alle 7) eiran opo sanoi että kannattaa käydä nää uudestaan, se on omaks parhaaks.
Luulis nyt että jos ne hyväkslukee ne käydyt kurssit ni ne pysyy siellä kunnes kirjotat.
Kun vaihdat päivälukiosta aikuislukioon, esim Helsingissä Eiraan, sinulle luetaan hyväksi edellisestä lukiostasi pääsääntöisesti valtakunnalliset pakolliset ja syventävät kurssit, koska ne ovat nuorten ja aikuisten opetussuunnitelmassa samoja. Jos olet suorittanut joitain sellaisia koulukohtaisia kursseja, joita ei ole aikuislukion opetussuunnitelmassa, niitä harvoin luetaan hyväksi. Voidaan kyllä siirtää rekisteriin jolloin ne tulevat näkyviin päättötodistuksen kurssimäärässä, mutta niitä ei lueta aikuislukion pakollisiin 44 kurssiin.
Periaatteessa kurssit säilyvät koulun rekisterissä lähes määrättömästi. Niitä ei tarvitse uusia niin kauan kuin ne vastaavat voimassa olevaa opetussuunnitelmaa. Jos opetussuunnitelma muuttuu, ainakin yo-kirjoitusaineissa kannattaa rauhassa katsoa, pitäisikö joitain kursseja uusia. Eli käytännössä jos ei pidä monen vuoden taukoa opiskeluissaan, voi jatkaa suunnilleen siitä, mihin jäi.
Eiran opo oli aivan oikeassa. Huonosti mennyt kurssi kannattaa uusia, jos siihen on mahdollisuus, ihan oman edun vuoksi. Kilpailu opiskelupaikoista ja pisteistä on kova, eikä huonoilla papereilla tahdo pärjätä. Toisaalta, jos jonkin aineen ensimmäiset kurssit menevät huonosti, viimeisistä tai varsinkaan kirjoituksista ei tahdo kunnialla selvitä ollenkaan, jos ei pohjaa paranna.
Kaikki suoritukset vanhenevat 4:ssä vuodessa.
Täsmennän edellistä vastaustani, ettei tule väärinkäsityksiä. Koulun rekisterissä suoritukset säilyvät kyllä (lähes) määrättömästi, ei niitä mihinkään automaattisesti poisteta. Olen itse juuri katsellut oman kouluni rekisterin yli 10 vuotta vanhoja suorituksia, eli kaikkea siitä lähtien, kun hallinto-ohjelma otettiin käyttöön.
Suoritusten vanheneminen taas riippuu opetussuunnitelmasta. Kun opetussuunnitelma vaihtuu, vanhan mukaan voi suorittaa lukion normiajassa (neljä vuotta), mutta jos opetussuunnitelma ei vaihdu, mikään ei automaattisesti neljässä vuodessa vanhene.