Hallinto

Hallintoon on pesiytynyt turhakkeita: ylilääkäreitä, ylihoitajia, sihteereitä, apulaisylilääkäreitä, apulaisylihoitjia, ym, ym., jolla ei ole useilla mitään tekemistä potilaan hoidon kannalta. Pyrokratia on pesiytynyt sairaaloihin..ja se on vaarallisempi ja kalliimpi kuin sairaalabakteeri.
2106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tuosta et yhtään ymmärrä.

ei tarvitse paljoakaan olla kirjoitustaitoa, kun haukkua osaa,
ja aina uuden nimimerkin takaa.

Totta kai on vähän,
mutta ulkomaila vielä enemmän, kyllä ihmeitä pitää tapahtua jos suomesta aletaan purkamaan, jossa on kaikkein vähiten, ns. ylimääräisiä.

Äänestä

Hallinnossa ei ole liikaa väkeä. Sieltä on vähennetty kovasti porukkaa. Varsinainen hoitohenkilökunta on taas lisääntynyt viimeisen 10 vuoden aikana 80 000:lla!

"Kuntien ja kuntayhtymien palveluksessa
on nyt 39 200 sairaanhoitajaa
tai muuta ammattikorkeakoulutasoisen
hoitajakoulutuksen omaavaa.
Heidän määränsä on kasvanut
eniten verrattuna muihin sosiaali- ja
terveydenhuollon ammattiryhmiin
viimeisen 15 vuoden aikana. Lisäys
on ollut noin vajaa 17 000 henkilöä
eli 75 prosenttia.
Samaan aikana lääkärien määrä on
kasvanut yli neljänneksen. Kuntien ja
kuntayhtymien palveluksessa on nyt
yli 11 000 lääkäriä. Näiden kahden
henkilöstöryhmän määrä on lisääntynyt
eniten erikoissairaanhoidossa.
Lähihoitajien ym. sosiaali- ja terveydenhuollon
perustutkinnon suorittaneiden
määrä on 15 vuoden aikana
lisääntynyt vajaalla 6 000 henkilöllä
eli lisäys on 30 prosenttia. Heitä
on kuntien palveluksessa tällä hetkellä
31 500. Perustutkinnon omaavaa
lisätyövoimaa on saanut lisää ensisijassa
sosiaalihuolto. Erikoissairaanhoidossa
perustutkinnon suorittaneiden
määrä on lähes puolittunut.
Laitoshuoltajien (sairaala- ja hoitoapulaiset
yms.) määrä on samaan aikaan
vähentynyt neljänneksen. Heitä
on kuntien ja kuntayhtymien palveluksessa
nyt 17 200. Tilastotiedot
eivät kerro koko totuutta, sillä osa
apulaisryhmien perinteisesti tekemästä
työstä on ulkoistettu.

Sosiaali- ja terveydenhuollon esimiesten
määrä on viimeisen 15 vuoden
aikana jatkuvasti vähentynyt.
Ylihoitajien kohdalla vähennys on
lähes 40 % ( noin 350 ) ja osastonhoitajillakin
selvästi yli 15 % (noin
1100). Hoitotyön johto- ja esimiestehtävissä
on nykyisin noin 5 700
henkilöä, mikä alaiseen hoito- yms.
henkilöstömäärän suhteutettuna on
vielä keskimäärin kohtuullinen."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puolitettava kirjoitti:

Hallintoon on pesiytynyt turhakkeita: ylilääkäreitä, ylihoitajia, sihteereitä, apulaisylilääkäreitä, apulaisylihoitjia, ym, ym., jolla ei ole useilla mitään tekemistä potilaan hoidon kannalta. Pyrokratia on pesiytynyt sairaaloihin..ja se on vaarallisempi ja kalliimpi kuin sairaalabakteeri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu