Onpas tehtäviä haettavalla vartijalla, hanat sulkee, väsyneet ohjaa kotiin, keittimet sammuttaa...hmmm....
Mobile-mies Seculle
mol.fi..
10824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sama asia kuin piirivartija. Nykyään Secu kutsuu sitä Mobile palveluksi. Vähän outoa joo....
Tuo Mobileman?
Joo. Ens vuoden alusta se lukee jokaisessa takissa selässä
Ne on ostannu vanhoja Mobil-yhtiön takkeja vartijoille. Toisissa lukee selässä Mobil ja toisissa ExxonMobil. Vartijan tehtävä määrää kumman takin hän saa. Asia on varma koska laitan juuri ko. takkeja silityskoneeseen.
kun tulee kansainvälistä meininkiä tännekkin, haluaisin itse ExxonMobil takin koska se kuullostaa hienommalta. Olenhan melkoisen tunnollinen vartija.
Se mitä henkilön selässä lukee, merkitsee paljon. Teksti "vartija" herättää monissa naurunpurskahduksia, toisia se puolestaan provosoi käymään kiinni, ja jotkut pitävät kaveria vain jonain hippinä jolla on uusi muotitakki päällään.
Teksti "ExxonMobil" antaa mielikuvan jostain suuresta ja monikansallisesta jolla on voimaa takana.
Muutamalla oikealla sanavalinnalla voidaan ihmisten mielipiteitä muokata alitajuisesti aivan uskomattomalla tavalla.
Tomran logo selässä ja juuri kukaan ei uskalla tulla avautumaan!
pysytäänpäs asiallisena!
Kierrän yön aikana kolmesti eräässä dementiahoitokodissa. Vaikka potilaat onkin saatettu lääkkeillä unten maile, aina joku on kuitenkin hereillä. Usein minulle aletaankin sitten avautumaan ja kerrotaan nuoruuden tapahtumista. Sodan kauheuksista, itse tehdyistä sotasaavutuksista, ja saamatta jääneistä mannerheimristeistä.
Pikkuhiljaa alkoi ottaa pattiin kun sama henkilö olikin seuraavana yönä menestynyt taistelulentäjä vaikka edellisenä yönä oli vielä kuulunut käpykaartiin.
Niin nämä avautumiset alkoivat haitata työntekoa että olenkin ottanut tavaksi hakea lääkekaapista 10mg diapamia ja taannut vanhukselle rauhallisen yöunen.
Onko sinulle annettu oikeus lääkkeitten jakoon, tässä tapauksessa diapamin. Hiukan epäilen. Tiedätkö kenen on vastuu jos jotain tapahtuu?