Minkä vitamiinin puutos?

opiskelijamiäs

Mulla iho niin pirun kuiva. Silmänympäristö hilseilee ja muutenkin naama. Minkä vitamiinin puutos ja miten korjataan? Vinkkejä kiitos!

7

2183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :-)

      Kuiva iho voi johtua monesta muustakin kuin vitamiinin puutteesta. Mutta a- vitamiini on ihoa ja silmiä suojaava vitsku, tosin sen puutteesta suomalaiset eivät yleensä kärsi. Tosin se on rasvaliukoinen joten se kerääntyy elimistöön liikaa saatuna. Sitä on mm. kaikissa oransseissa ja tummanvihreissä kasviksissa. Täällä on lissää infoa: http://www.tohtori.fi/?page=6746948&id=5355733 Mutta ymmärtääkseni myös b- vitamiini on lihasten ja hermoston lisäksi myös limakalvoja ja ihoa suojaava vitsku, joten sitä ehkä kannattais kokeilla. Se on vesiliukoinen joten sen kohdalla ei ole pelkoa sen kerääntymisestä elimistöön.

      Yksi juttu joka aiheuttaa ihon kuivumista on kuiva ja pölyinen sisäilma. Jos istut vielä lisäksi koneella monta tuntia päivässä, se yhdistelmä takaa ihon kuivumisen. Eli varsinkin talveksi kannattaa hankkia tehokas ilmankostutin ja sitä kannattaa myös pitää päällä jatkuvasti. Pölyt kannattaa pyyhkiä mieluiten mahdollisimman usein, koska kuivassa sisäilmassa se todella pahentaa iho- ongelmia.

      Lisäksi kannattaisi alkaa käyttämään sitten myös jotakin kosteuttavaa ihovoidetta ja hoitavaa silmänympärysvoidetta. Hyvät ja tehokkaat voiteet ovat yleensä aika kalliita. Apteekista kannattaa käydä kysymässä hyvää ihovoidetta varsinkin jos iho on pahasti rikki. Ei kannata ensimmäiseksi mennä mihinkään stockalle hakemaan jotain kemikaalia, vaan tosiaan joko apteekkiin tai kosmetologille (joka taas maksaa enemmän). Voiteen pitäisi olla mieluummin vähän rasvaisempi kuin ihan kevyt, koska kevyt voide yleensä vain kuivattaa ihoa entistä enemmän.

      Kannattaa myös rajoittaa sisällä kökkimistä ja koneella istumista jos sitä harrastaa liikaa, ja käydä tuulettamassa ihoa ulkona varsinkin nyt kun on kostea ulkoilma.

      Siin vähän vinkkiä... =)

    • Petadine naamio

      Oisko hiiva päässyt pesimään naamaasi?

      Kokeilepa kerran - kerrasta pitäisi auttaa - pyyhkiä naamasi Petadineen kostutetulla pyyhkeellä. Ihan ohut kerros riittää. Anna vaikuttaa puolisen tuntia ja pese pois.

      Käsittelyn voi uusia, mutta ei todellakaan kannata ottaa päivitäiseksi eikä edes viikottaiseksi hoidoksi. Luulatavasti 2-3 kertaa talvessa riittää!

    • lekurille

      Mene lääkärille. Ei yksittäisen vitamiinin puutoksesta tuollaista tule.

      • myös ravintopuute

        lähinnä tulee mieleen proteiinin tai sitten joku a tai e -vitamiinien puute. syö kalaa enemmän ja sitten niitä kalaöljykapseleita missä on e-vitamiinia.


    • vinkki*

      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00246&p_haku=Kuiva iho

    • uuuuuu

      heips! Kilpirauhasen vajaa toimnta aiheuttaa myös ihon kuivumista. Lääkäriin jos muitakin oireita.
      Kuten lihomista, alavireisyyttä, hiusten lähtöä...
      Tai talvella voi pakkanen ja kuiva ilma tehdä myös ihon kuivumista. Rasvaa ja rasvaa kannattaa käyttää. kysyy apteekista mikä olis hyvä, ja nautithan nesteitä riittävästi!

    • Tapiiri

      Kenties olet näitä jo kokeillutkin, mutta yksinkertaisimmat keinot ovat veden juonti ja ihon rasvaaminen. Juo 1,5-2 litraa vettä päivässä, pikkuhiljaa päivän mittaan jolloin vesi imeytyy parhaiten. Osta jotain ihan tavallista perusrasvaa ja pistä sitä iltaisin ja tarvittaessa vaikka aamullakin. Talvi kuivaa helposti ihoa vaikka ei ainakaan täällä meillä päin ole vielä kovin kovia pakkasia ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4557
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1093
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe