azorit

hilkka-liisa

Azorien reissu on tehty ja ihanaa oli. Uimme joka päivä hotellin uima-altailla. Saunoimme ja nautimme lomasta. Maaseudun luonto oli ihanaa ja kaunista. Paljon nähtävää. Yhtenä päivänä satoi, muuten oli aurinkoista. Näimme myös delfiinit. Valaita ei valitettavasti näkynyt. Ruoka oli hyvää ja kaikenkaikkiaan loma oli onnistunut.
Ihanat jouluvalot ja muutenkin paljon kaikkia
jouluun liittyvää. Viikko oli liian lyhyt.
Hotelli oli hyvä (Royal Garden).
Kivaa oli nähdä myös niin paljon lehmiä.
Ikävä jäi pientä mustaa koiranpentua kirkon lähellä. Kävimme aina välillä sitä syöttämässä, vaikka niin teki varmaan moni muukin.
Jumalanpalvelus oli mahtava. Tosi mukava reissu.
Terveiset Masseurille ja hyvää joulun odostusta.
Vie pikkuiselle mustalle koiralle "terkkuja". Siinä kirkon toisella puolella on varmaan kaupungin isoin kahvila.

2

800

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos terveisistäsi. On ilo kuulla matkailijan kokemuksista tällä adoptoimallamme São Miguelin saarella.

      Aikaisempi keskustelunaloituksesi "Voiko Azoreilla uida marraskuussa" synnytti runsaasti hyödyllista ja mielenkiintoista keskustelua eikä muistaakseni pelkästään uimisesta.

      Olen pyrkinyt tällä palstalla vastaamaan kaikkien matkailijoiden kysymyksiin mahdollisimman totuudenmukaisesti ja tasapainotetusti vetämättä mitenkään kotiinpäin.

      Portugal ja Azorit ovat kiintoisa ja antoisa kohde turistille, joka ei vaadi, että kaikki on viimeisen päälle.

      Portugal on rustiikki maa, jossa ei kummenmin hienostella eikä konstailla minkään asian kanssa. Monia asia on hieman rempallaan eikä tilastojen mukaan hyvin mene kuin suhteellisen pienellä osalla väestöstä.

      Portugalilainen pitää oman kotinsa siistinä, mutta julkisilla paikoilla, jotka ovat kaikkien omaa eivätkä samalla kenekään, on lupa roskata eivätkä katusiivojatkaan ihan joka päivä joka nurkkaa kolua.

      Yleensä palvelut täällä pelaavat, mm. junat, bussit ja lentokoneet kulkevat suurin piirtein aikataulussa. Ravintoloita on joka nurkassa ja ruoka ja juoma tuodaan niissä pöytään suomalaisen kukkarolle vielä suhteellisen edullisella hinnalla.

      Portugal on suhteellisen turvallinen maa matkustaa, viimeisimmän kansainvälisen arvion mukaan maailman seitsemänneksi turvallisin.

      Azorien nopeasti vaihtuva sää on oma lukunsa. Olen iloinen, että sinua onnisti sen suhteen. Me nautimme tästä leudosta ilmastosta ympäri vuoden ja etenkin puhtaasta ilmasta, jota on ilo hengittää, kunhan pysyy pois tukkuisesta Ponta Delgadan keskustasta. Tätä kirjoitettaessa on mitä kaunein aurinkoinen kuiva syyspäivä, lämpöä on noin 17 C. Kaikkialla on ihanan vihreää ja mm. joulutähdet (isoja pensaita) ovat ulkona parhaimmassa kukkaloistossaan.

      Matkanjärjestäjän uusi kausi alkaa helmikuussa. Tervetuloa silloin Azoreille uudet matkailijat ja vanhat, jo täällä käyneet ja vihreästä saarestamme viehtyneet.

      Katselenpa, löydänkö sen pikkuisen mustan koiran, johon ystävystyit. Se saa takuulla terkkuja, jos sen näen.

      • hilkka-liisa

        Kiitos. Pienellä mustalla koiralla on hammas vähän vinksallaan, varmaan löydät.
        Varmasti satamasta tulee hieno, kun se valmistuu.
        Azorit on todella erilainen, ei massaturismipaikka.
        Se oli todella kivaa, ettei joka kolkassa solkotettu suomea ja tyrkytetty turistikrääsää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe