Shampoo&öljyt

noita vauvojanne pestessä?? Poika 9kk ja oon aina vaan pessy hänet pelkällä vedellä pari kertaa viikossa, siis kylvettäny. Ja päivittäiset pyllypesut mukaan lukien.. En oo viel ees shampoota laittanu hiuksiin vaik on paljon hiuksia, miten te teette? Vauvalla hyvä iho ollu aina mut kaipaako se jo jotai öljyjä pesuveteen? Oonko laiminlyöny lapseni hyvinvointia.. :(
4477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

piiitkään aikaan käyttänyt öljyjä tai rasvoja koska myöskin hyvä ihoinen tytteli (7.5kk), tietenkin tarvittaessa rasvanu pyllyä mutta harvoin tarvinnut.
Samppoota käytän silloin kun hiukset näyttää tai haisee likaiselta, en joka viikko läheskään.
Eli et ole laiminlyönyt mitään koska iho on ok.

Äänestä

Kyllä puhdas vesi normaalisti riittää vauvan pesuun. Jos hiuksia on paljon niin niitä voi silloin tällöin alkaa pestä jollain miedolla shampoolla. Eihän ne rasvoitu, mutta ruokaa ja muuta sotkua niihin voi päätyä.

Vauvan iho on tosi ohut ja läpäisee kaikkia aineita herkemmin kuin aikuisen iho, on ihan hyvä että käytetään mahdollisimman vähän mitään kemikaaleja. Rasvaamistakin kannattaa harrastaa vaan tarpeeseen, eikä varmuuden vuoksi, ettei iho totu siihen.

Äänestä

Mulla tyttö 1v 1kk enkä ole tähän päivään mennessä käyttänyt turhia pesuaineita, pesu vedellä riittää. Rasvata voi jos iho on kuiva mut ei turhaan "varmuuden vuoksi" kannata rasvoa. Hiuksia meidän tytöllä ei ole joten niistä en tiedä=)

Äänestä

Normaalioloissa vesipesu riittää.
Silloin ei iho kuivu turhaan, eikä joudu rasvauskierteeseen.

Meidän tytöllä on paljon ja paksusti tukkaa ja 1. kerran pesin lasten Daily-saippualla,
kun hieroi voileivän otsahiuksiinsa ;-)
2. kerran sitten pesin, kun takakiharat oli oksennuksesa vatsataudissa :-/

Eli ilman näkyvää/haisevaa syytä ei noitten saippuoitten tai rasvojen kanssa kannata alkaa läträämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Käytättekö kirjoitti:

noita vauvojanne pestessä?? Poika 9kk ja oon aina vaan pessy hänet pelkällä vedellä pari kertaa viikossa, siis kylvettäny. Ja päivittäiset pyllypesut mukaan lukien.. En oo viel ees shampoota laittanu hiuksiin vaik on paljon hiuksia, miten te teette? Vauvalla hyvä iho ollu aina mut kaipaako se jo jotai öljyjä pesuveteen? Oonko laiminlyöny lapseni hyvinvointia.. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu